Hurikán Beryl zasáhl otevřené vody jako monstrum bouře kategorie 5

Hurikán Beryl zasáhl otevřené vody jako monstrum bouře kategorie 5

St. George, Grenada (AP) – Hurikán Beryl v úterý zasáhl otevřené vody jako silná bouře kategorie 4 mířící na Jamajku poté, co se předtím dostal na pevninu v jihovýchodním Karibském moři a zabil nejméně šest lidí.

Varování před hurikánem bylo vydáno pro Jamajku, Grand Cayman, Little Cayman, Cayman Brac a celé jižní pobřeží Haiti. Očekává se, že Beryl začne ztrácet na intenzitě v úterý, ale podle Národního centra pro hurikány zůstane poblíž velké síly hurikánu, když ve středu brzy projde poblíž nebo nad Jamajkou a ve čtvrtek poblíž Kajmanských ostrovů a v pátek na mexickém poloostrově Yucatán.

Pozdní pondělí se Beryl stala první bouří, která se vyvinula v hurikán kategorie 5 v Atlantském oceánu, poháněný rekordně teplými vodami, i když byla v úterý snížena o jeden stupeň na kategorii 4.

Očekává se, že Beryl přinese na Jamajku život ohrožující větry a silné bouře, uvedlo centrum, když úředníci varovali obyvatele v oblastech ohrožených záplavami, aby se připravili na evakuaci.

„Vyzývám všechny Jamajčany, aby považovali hurikán za vážnou hrozbu, ale nyní není čas k panice,“ řekl v pondělí pozdě večer ve veřejném projevu premiér Andrew Holness.

V úterý odpoledne byla bouře asi 175 mil (280 kilometrů) jihovýchodně od ostrova Piata v Dominikánské republice. Jeho maximální rychlost byla 155 mph (250 km/h) a pohyboval se na západ-severozápad rychlostí 22 mph (35 km/h).

V Miami ředitel Národního centra pro hurikány Michael Brennan uvedl, že Jamajka se zdá být v přímé dráze hurikánu Beryl.

„Jsme velmi znepokojeni Jamajkou, protože očekáváme, že jádro velkého hurikánu projde blízko ostrova nebo nad ním,“ řekl na online briefingu „Chcete být na bezpečném místě, kde můžete bouři přečkat do soumraku.“ úterý). Buďte připraveni zůstat na tomto místě až do středy.

Jamajka pravděpodobně zažije nárůst bouře 5-8 stop nad typickými přílivovými hladinami a také silné srážky.

„To představuje značné riziko v Karibiku, zejména na hornatých ostrovech. To by mohlo způsobit bleskové povodně a život ohrožující sesuvy bahna v některých z těchto oblastí,“ řekl Brennan.

Varování před tropickou bouří bylo vydáno pro celé jižní pobřeží Hispanioly, ostrova sdíleného mezi Haiti a Dominikánskou republikou.

Cesta zkázy

Jak bouře postupovala přes Karibské moře, záchranné týmy jihovýchodního Karibiku se rozprostřely po celém regionu, aby určily rozsah škod způsobených hurikánem Beryl poté, co se jako bouře kategorie 4 dostal na přistání na ostrově Carriacou na Grenadě.

Tři lidé zemřeli v Grenadě a Carriacou a další ve Svatém Vincentu a Grenadinách, uvedli úředníci. Další dva lidé zemřeli na severu Venezuely, kde se pohřešuje pět lidí, uvedli úředníci. Asi 25 000 lidí v této oblasti bylo také zasaženo silnými dešti v důsledku hurikánu Beryl.

obrázek

Rybářská plavidla poškozená poté, co hurikán Beryl prošel rybářskou oblastí Bridgetown na Barbadosu, 1. července 2024. (AP Photo/Ricardo Mazalan)

obrázek

Sylvia Small, vpravo, čeká na povolení policie vstoupit do doku, aby zkontrolovala poškození její lodi v Bridgetown Fisheries na Barbadosu, 1. července 2024. (AP Photo/Ricardo Mazalan)

K jednomu úmrtí v Grenadě došlo poté, co na dům spadl strom, řekla agentuře AP Kerryn Jamesová, ministryně pro přizpůsobení se klimatu, životní prostředí a obnovitelné zdroje energie.

Řekla, že největší škody utrpěly nedaleké ostrovy Carriacou a Petite-Martinique, kde byly prioritou voda, jídlo a kojenecká výživa. Hurikán Beryl také zničil desítky domů a podniků v Kariakoo.

„Situace je bezútěšná. Není tam elektřina a na ostrově je téměř úplná destrukce domů a budov. Silnice jsou neprůjezdné a v mnoha případech jsou odříznuté kvůli velkému množství trosek poházených všude v ulicích,“ dodal. Grenadský premiér Deacon Mitchell řekl na úterní tiskové konferenci.

„Potenciál dalších úmrtí zůstává ponurou realitou, protože pohyb je stále přísně omezen,“ dodal Mitchell.

Mezitím Ralph Gonsalves, předseda vlády Svatého Vincenta a Grenadin, v prohlášení vydaném v úterý brzy ráno slíbil, že souostroví znovu postaví. Poznamenal, že 90 % domů na Union Islandu bylo zničeno a že na ostrovech Mirio a Canouan se očekávala „podobná úroveň ničení“.

Posledním silným hurikánem, který zasáhl jihovýchodní Karibik, byl před 20 lety hurikán Ivan, který na Grenadě zabil desítky lidí.

Rezident Grenadian Roy O’Neill, 77, vzpomíná, jak přišel o svůj domov kvůli hurikánu Ivan, pak ho znovu postavil na silnější, přičemž jeho současný domov byl hurikánem Beryl jen mírně poškozen.

„Cítil jsem, jak hvízdá vítr, a pak to bylo dvě hodiny v kuse, někdy to bylo opravdu děsivé. Všude létaly větve stromů,“ řekl po telefonu.

Stovky lidí se shromáždily v úkrytech po celém jihovýchodním Karibiku, včetně 50 dospělých a 20 dětí ve škole v Grenadě.

„Někteří z nich si možná mysleli, že mohou přežít ve svých domovech, ale když si uvědomili vážnost věci… přišli se schovat,“ řekl Urban Mason, učitel v důchodu, který pracoval jako ředitel útulku buď spokojený.“

Jeden z domů poškozených bouří Beryl patří rodičům výkonného tajemníka OSN pro změnu klimatu Simona Steela, který pochází z Kariakoo. Bouře zničila i dům jeho zesnulé babičky.

Steele v prohlášení uvedl, že klimatická krize se zhoršuje rychleji, než se očekávalo.

„Ať už v mé domovské zemi Kariakoo… kterou zasáhl hurikán Beryl, nebo ve vlnách veder a záplavách, které ochromily komunity v některých z největších světových ekonomik, je jasné, že klimatická krize posouvá katastrofy na nový rekord. úrovně devastace,“ řekl.

Grenada, známá jako „ostrov koření“, je jedním z největších světových vývozců muškátových oříšků. Mitchell poukázal na to, že většina koření se pěstuje v severní části ostrova, která byla vážně postižena berylem.

Historický hurikán

Hurikán Brill překonal několik rekordů, včetně stanovení nejvzdálenějšího bodu na východ, kde se hurikán v tropickém Atlantiku v červnu vytvořil, podle Philipa Klotzbacha, výzkumníka hurikánů z Colorado State University.

Bouře se během pouhých 42 hodin vyvinula z tropické deprese ve velký hurikán, což se stalo pouze šesti dalším hurikánům v Atlantiku, a to se podle odborníka na hurikány Sama Lilla před zářím nikdy nestalo.

Beryl je druhá jmenovaná bouře atlantické hurikánové sezóny, která trvá od 1. června do 30. listopadu. Dříve tento měsíc, Tropická bouře Alberto Severovýchod Mexika zasáhlo tornádo a zabilo čtyři lidi.

Národní úřad pro oceán a atmosféru očekává, že sezona hurikánů v roce 2024 bude výrazně nadprůměrná, se 17 až 25 pojmenovanými bouřemi. Předpověď počítala s až 13 hurikány a čtyřmi velkými hurikány.

Průměrná atlantická hurikánová sezóna produkuje 14 pojmenovaných bouří, z nichž sedm jsou hurikány a tři velké hurikány.

___

Zprávu připravil Coto ze San Juan v Portoriku. K této zprávě přispěli Annika Kentich z AP v St. John’s, Antigua, Kurt Anderson v St. Petersburgu na Floridě, Jorge Rueda v Caracasu a kameraman AP Lucanus Olivier v Kingstownu, St. Vincent.

READ  Johnson a Trudeau G7 žertují o tom, že nosí košili a ukazují Putinovi „naše svaly“

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *