Hurikán Beryl zasáhl mexický poloostrov Yucatán, protože pro Texas se zvyšuje riziko

Hurikán Beryl v pátek ráno dopadl na pevninu poblíž ostrova Cozumel v Mexiku jako hurikán 2. kategorie, devastoval pobřeží a vyřadil proud v mnoha letoviscích a turistických městech. Poté, co byla v pátek odpoledne snížena na tropickou bouři, očekává se, že bude nadále slábnout, dokud se v pátek pozdě neobjeví nad Mexickým zálivem.

Znepokojení roste v Texasu, kde Národní centrum pro hurikány očekává, že bouře zasáhne mezi nedělní nocí a pondělím. Do té doby Beryl pravděpodobně znovu získá status hurikánu a zesílí, dokud nedorazí na břeh.

„Existuje zvýšené riziko ničivých větrů o síle hurikánů a život ohrožující vysoké hladiny vody v částech severovýchodního Mexika a na dolním a středním pobřeží Texasu pozdě v neděli a v pondělí,“ napsalo v pátek centrum pro hurikány.

Simulace počítačového modelu provedené v pátek ukázaly, že oblast severně od Corpus Christi je oblastí zájmu, ačkoli posuny v plánované cestě Beryl – buď na sever nebo na jih – jsou možné. Navíc k nárazům tornáda může dojít stovky kilometrů od místa, kde udeřilo centrum bouře.

V pátek v 17:00 vydalo Hurricane Center varování před hurikány a bouřkami od texasko-mexické hranice na sever do texaského Sargentu, který je asi 60 mil jihozápadně od Galvestonu. Pozorovací oblast zahrnuje South Padre Island, Corpus Christi, Rockport a Matagorda.

Hurikán Beryl zasáhl břehy Mexika asi v 6:00 severně od plážového letoviska Tulum, ničil palmy větrem o rychlosti 100 mil/h a zavalil komunity deštěm. Došlo k rozsáhlým výpadkům elektřiny, ale podle Laury Velasquezové, národní koordinátorky civilní ochrany, nebyly hlášeny žádné oběti.

Z této oblasti řekla novinářům na ranní tiskové konferenci prezidenta Andrése Manuela Lopeze Obradora, že téměř polovina Tulumu a polovina území Isla Mujeres, další turistické destinace, ztratily proud. Došlo také k výpadku proudu v mnoha čtvrtích na ostrově Cozumel.

Silný vítr polámal stromy a některé sloupy elektrického vedení, ale nikdo nebyl zabit ani vážně zraněn, řekl Velasquez. Úřady zachránily několik lidí ze zatopených domů.

READ  12. listopadu | Izrael zesílil sevření bojovníků Hamásu v Gaze uprostřed výzvy k příměří

Mezinárodní letiště v Cancúnu zrušilo asi 300 letů, zatímco letiště Tulum mělo být znovu otevřeno až v neděli.

Úřady vyzvaly obyvatele a turisty, aby zůstali ve svých domovech kvůli popadanému elektrickému vedení a stromům.

Guvernér státu Mara Lezama s odvoláním na zprávy hotelové asociace uvedl, že bouře nezpůsobila výraznou erozi na zdejších slavných plážích s bílým pískem. Hurikán také nezpůsobil vážné škody na pětihvězdičkových hotelech, zasáhl však křehké domy chudších obyvatel v pobřežních komunitách. Na TikToku lidé popisovali, jak vítr strhával střešní šindele ze skromných domů.

„Vítr včera v noci zesílil a vypadla nám elektřina.“ Řekl nějaký muž který se představil jako John v Playa del Carmen jižně od Cancúnu. „Za svítání před námi létaly střešní panely z domu našich sousedů. [car] „Alarmy nepřestanou křičet.“

Leslie Diaz zveřejnila video TikTok z Playa del Carmen krátce před příchodem hurikánu. Její pes se ve strachu schovával pod přikrývkou postele.

„Je skoro pět ráno a je tu hrozný řev.“ Ona řekla‚, zatímco vítr hvízdal v pozadí ‚Ještě se nedotkl země, ale už je velmi silný.‘

Kraj je na hurikány zvyklý; V roce 2005 zabil hurikán Wilma osm lidí a způsobil škody za miliardy dolarů. Mexické úřady tedy tentokrát přijaly přiměřená opatření a vyslaly téměř deset tisíc vojáků armády, námořnictva a Národní gardy, aby pomáhali obětem a hlídkovali v ulicích zaplavených dešťovou vodou.

V 17:00 ET bylo centrum Storm Beryl připraveno opustit poloostrov Yucatan, nebo asi 610 mil východně-jihovýchodně od Brownsville v Texasu, když se pohybovalo na západ-severozápad rychlostí 15 mph. Maximální rychlost větru klesla na 65 mph. Očekává se, že bude slábnout, dokud se bouře nevrátí do oceánu.

Jak se Beryl do konce týdne přesouvá na západ-severozápad přes Mexický záliv, přičemž teploty vody dosahují poloviny 80. let, centrum hurikánu očekává, že bude alespoň postupně sílit.

READ  Zdroje uvedly, že čínský prezident navštíví Saúdskou Arábii uprostřed napjatých vztahů se Spojenými státy

Modelové simulace se liší v tom, jak rychle a do jaké míry beryl znovu získá svou sílu.

Modely hurikánů z velké části nepředpovídají rychlé zintenzivnění. Ale větší modely z Ameriky a Evropy předpovídají to, co Hurricane Center popisuje jako „významné prohloubení, když se Beryl blíží k pobřeží“. Abnormálně teplé vody a příznivé vlastnosti větru ve vysokých nadmořských výškách by mohly vést k rychlému posílení.

Ale je možné zabránit Beryl v opětovném posílení, pokud je jádro bouře příliš silné. Rozbitý a neschopný se znovu postavit po překročení řeky Yucatán.

Dalším nečekaným faktorem je přesně to, kde Beryl skončí. Modely naznačují, že se Beryl při svém přiblížení přiblíží k pobřeží Tamaulipas v Mexiku a Texasu, což znamená, že malé výkyvy v dráze budou mít dramatický dopad na místo jejího konečného přistání.

Důležitý vliv na předpověď dráhy hurikánu bude mít pokles tryskového proudu nad středem Spojených států, který se pokusí vytáhnout Beryl na sever. Ale kdy a kde k tomuto stažení dojde, se teprve uvidí. Pokud bude Beryl silnější, bude pravděpodobně gravitovat na sever k dolnímu a centrálnímu pobřeží Texasu, ale pokud bude slabší, bude mít větší šanci zasáhnout severovýchodní Mexiko. Páteční vývoj bouře i modelové předpovědi naznačují, že pravděpodobnější je ten první.

Pro ty, kteří žijí v severním Mexiku nebo podél dolního a centrálního texaského pobřeží, je to dobrý čas začít se připravovat na potenciální dopad hurikánu. Hurikán kategorie 1 nebo 2 pravděpodobně dopadne na pevninu, ale velký hurikán kategorie 3 není zcela nemožný, pokud Beryl zesílí rychleji, než se očekávalo. „Ti, kteří se zabývají těmito oblastmi, by měli pečlivě sledovat aktualizace předpovědi,“ napsalo Hurricane Center.

Meteorologická služba v Brownsville v Texasu uvedla, že v oblasti může v závislosti na dráze bouře spadnout až 4 až 8 palců srážek a způsobit záplavy.

READ  "Podpoř můj azylový plán ve Rwandě," řekl Rishi Sunak Toriesovi

„Podél pobřeží… očekáváme život ohrožující trhliny, vysoké vlny, bouře o výšce 2 až 4 stopy a vysoké vlny u pobřeží,“ napsal.

Kancelář meteorologické služby v Corpus Christi v Texasu také vyzvala obyvatele, aby zahájili přípravy, a upozornila na možnost silného větru, pobřežních záplav a rizika přívalových proudů a silných dešťů.

Beryl se v pondělí večer stal prvním hurikánem sezóny 2024 a nejrychleji rostoucím hurikánem 5. kategorie v Atlantském oceánu. Bouře – poháněná rekordně teplou oceánskou vodou – Prolomení standardů Kvůli své síle a rychlosti intenzifikace na začátku sezóny ohromil meteorology.

Bouře v pondělí zasáhla Grenadu, Svatý Vincent a další ostrovy v Karibiku a zanechala po sobě stopu rozsáhlé devastace. – zejména na ostrovech Carriacou a Petite-Martinique na Grenadě – zabití nejméně pěti lidí. Tři další úmrtí byla hlášena také ve Venezuele.

V Kariakoo, které je domovem asi 7 000 lidí, zanechal hurikán „totální zkázu všude,“ řekla Allison Cattonová, majitelka Paradise Beach Club, restaurace a baru na Paradise Beach, kterou hurikán zničil. Mnoho obyvatel ostrova nyní žije v dočasných přístřešcích ve školách.

Ve středu zasáhla bouře jižní pobřeží Jamajky a způsobila prudký déšť a nárazy větru přesahující 80 mil za hodinu, ničily domy a kácely stromy a elektrické vedení. Byla hlášena nejméně dvě úmrtí a téměř 65 procent zákazníků Jamaica Public Utility Corporation – asi 400 000 domácností – zůstalo od čtvrtka bez proudu, Informovala o tom britská vysílací korporace (BBC).

Bouře přinesla ve středu večer na Kajmanské ostrovy silný vítr a vydatný déšť, než zamířila k poloostrovu Yucatán.

Gabriela Martinez, Jason Saminau, Amanda Colletta, Kim Belware, Samantha Schmidt a Anumita Kaur přispěli k této zprávě.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *