Hudba „Pandemic blues“ zvyšuje prodej českých výrobců vinylů | Mocných 790 KFGO

Napsal Michael Kahn

PRAHA (Reuters) – Hudební fanoušci, kteří toužili po živých vystoupeních během vypuknutí pandemie, prožili místo toho svou vinylovou desku, což vedlo k rozmachu nákupu, který vedl největšího výrobce LP na svět k nejlepším ročním tržbám a ziskům vůbec.

Generální ředitel Michel Steerba uvedl, že společnost GZ Media, která tlačí na rekordy od mezinárodní superstar Lady Gaga po indickou punkovou kapelu Cock Sparrer, zaznamenala nárůst tržeb o 11% na 4 miliardy korun (187 milionů dolarů) a v roce 2020 dodala 38 milionů libanonských liber.

„Byl to rekordní rok,“ řekl agentuře Reuters během prohlídky továrny společnosti, 20 kilometrů za Prahou, kde společnost GZ Media lobovala za alba od roku 1951. „Byl to rekordní rok,“ řekl agentuře Reuters.

Rok banneru GZ Media přichází po vinylovém oživení v posledním desetiletí navzdory popularitě a okamžitému přístupu k digitálním médiím a snadno použitelným streamovacím webům, jako jsou iTunes a Spotify od společnosti Apple Inc.

Společnost také provozuje kompresorové závody v Severní Americe.

„Spousta lidí si začala kupovat vlastní zvuková zařízení a začala si kupovat vinyly … Možná proto, že zůstali doma a nebylo tolik jiných možností, jako jsou koncerty, hospody a bary,“ řekli Stirpa. Před zabalením přeneste čerstvě uzavřené LP do krabice, aby vychladly.

Dodal, že zatímco na začátku loňského roku poklesly tržby společnosti GZ Media, poptávka ve druhé polovině vzrostla.

„V současné době se vinylové desky přesouvají z mezerového trhu sběratelů, audiofilů a audiofilů na … širší spotřebitelskou základnu představující mladší generaci, která si našla cestu do vinylu,“ řekl Stirpa.

Ve Spojených státech – největším vinylovém trhu na světě – se v roce 2020 prodalo 27,5 milionu LBP, což je podle německé společnosti na trhu a spotřebitelských dat Statista nárůst o 46% oproti roku 2019.

READ  Hraniční rizika a nové běžné a politické výzvy

Společnost MRC, která se zabývá prodejem hudby, uvedla, že 51 alb se v USA prodalo nejméně 50 000 kopií – oproti pouhých 23 v roce 2019 se prodalo 232 000 kopií nejprodávanějšího alba LP Harry Styles „Fine Line“.

„Nákup vinylu je jako nákup starožitností,“ řekl Peter Rakusnick, majitel pražského hudebního obchodu. „Vinyl má úžasný zvuk.“

GZ Media také vyrábí CD, DVD a obaly, ale vinyl přináší přibližně 65% příjmů skupiny, uvedla Steerba v továrně, která zaměstnává 1 800 lidí.

Místní DJ Jiří Holubec přidává bohatší zvuk a obal a schopnost držet vinylový válec přispívá k rostoucí emoční přitažlivosti LP.

„Když nahrávám zvukový záznam Charlieho Parkera z padesátých let, vidím a cítím, že je tam jeho hudba fyzicky ovlivněna,“ řekl.

($ 1 = 21,4120 Kč)

(Spolurozhodování Christiny Gandové, redakční úprava Emilia Sethole Mataris)

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *