Hubbleův vesmírný dalekohled provádí zásadní změnu, aby mohl pokračovat v pozorování vesmíru

Hubbleův vesmírný dalekohled provádí zásadní změnu, aby mohl pokračovat v pozorování vesmíru

Přihlaste se k odběru vědeckého zpravodaje CNN Wonder Theory. Prozkoumejte vesmír se zprávami o fascinujících objevech, vědeckém pokroku a dalších.CNN

Podle představitelů NASA přejde Hubbleův vesmírný dalekohled na nový způsob provozu, jehož cílem je zabránit tomu, aby vesmírná observatoř zaznamenala výpadky ve schopnosti pozorovat vesmír.

poschoďový dalekohled, který má Už 34 let pořizuje dechberoucí snímky vesmíru, tradičně funguje pomocí šesti gyroskopů. Tyto gyroskopy nebo gyroskopy jsou součástí systému, který řídí a určuje směr, kterým dalekohled míří, řekl Mark Clampin, ředitel divize astrofyziky ředitelství vědeckých misí NASA, během úterní tiskové konference.

Jak se HST pohybuje směrem k pořizování snímků exoplanet, galaxií a dalších nebeských jevů, gyroskopy měří rychlost pohybu dalekohledu, dokud nedosáhne správného místa pro další vědecké pozorování, řekl Clampin.

Jak dalekohled stárnul, bylo potřeba vyměnit gyroskopy a během poslední servisní mise HST, kterou provedli astronauti na palubě raketoplánu NASA v roce 2009, bylo instalováno šest nových gyroskopů.

NASA

Hubbleův vesmírný teleskop NASA pozoruje vesmír v květnu 2009 po jedné z misí raketoplánu, který má sloužit vesmírné observatoři.

Postupem času některé gyroskopy přestaly fungovat, ale tři zůstaly funkční, což nijak nezměnilo fungování dalekohledu – až dosud.

Během posledních šesti měsíců jeden ze tří zbývajících gyroskopů vrátil falešné údaje, které způsobily, že dalekohled několikrát vstoupil do „bezpečného režimu“ a zastavil pozorování vesmíru, řekl Clampin.

Tým Hubblea dokázal resetovat gyroskop ze Země, ale tyto opravy byly dočasné a problém se objevoval opakovaně, řekl Patrick Cross, projektový manažer Hubbleova vesmírného teleskopu v Goddardově vesmírném letovém středisku NASA v Greenbeltu v Marylandu.

Dalekohled vstoupil do bezpečného režimu 24. května po další poruše problematického gyroskopu a tak to zůstává, řekl Cross.

READ  Data z Hubbleova teleskopu naznačují, že se ve vesmíru děje „podivná věc“.

Po pečlivém zvážení se tým HST rozhodl provozovat HST pomocí jednoho gyra a druhý funkční gyroskop bude ponechán v rezervě pro budoucí použití, řekl Clampin.

Tým dlouho zvažoval převedení dalekohledu do režimu jediné rotace, aby prodloužil jeho životnost poté, co tento plán vypracoval před více než 20 lety.

„Věříme, že toto je náš nejlepší přístup k podpoře Hubbleovy vědy v tomto i příštím desetiletí, protože většina pozorování ve vesmíru bude touto změnou zcela nedotčena,“ řekl Clampin.

Hubble pracoval v režimu duálního gyroskopu od roku 2005 do roku 2009 a v režimu jednoho gyroskopu po krátkou dobu v roce 2008 bez dopadu na kvalitu vědeckých pozorování. Podle agentury.

Krause řekl, že změna nepřichází bez omezení.

Dalekohled bude potřebovat více času na pohyb a zablokování objektů, které pozoruje, což snižuje jeho účinnost a flexibilitu. Také nebude schopen sledovat pohybující se objekty blíže k Zemi než Mars, ale historicky Hubble takové cíle pozoroval jen zřídka, řekl Cross.

Nyní tým překonfiguruje dalekohled i pozemský systém, který odesílá informace do HST. Cílem je vrátit HST k rutinnímu pozorování do poloviny června.

Dříve existovala studie proveditelnosti, která měla vyhodnotit, jak pomoci obchodním partnerům Posílení HST na vyšší oběžnou dráhu Koupit dalekohledu více provozního času, aby nebyl tažen zemskou atmosférou pro řízený návrat ve 30. letech 20. století. Agentura zvažuje rizika a požadavky takového manévru, ale v tuto chvíli nepostupuje s žádnými plány „reaktivace“, řekl Clampin.

Očekává se, že Hubble bude fungovat až do poloviny 30. let 20. století a jeho pozorování z vesmíru bude doplňkem práce vesmírného dalekohledu Jamese Webba a budoucích observatoří, které ještě nebyly vypuštěny, řekl Clampin.

„Nevidíme, že by Hubble byl na svých posledních nohách, a myslíme si, že je to velmi schopná observatoř,“ řekl Cross.

READ  Objev nového kmene koronaviru u jelena Ontaria

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *