Hora. Sopka Nyiragongo: Za posledních 24 hodin bylo zaznamenáno 92 zemětřesení a zemětřesení

Sopka, která je vysoká 11 500 stop, vybuchla poprvé v sobotu a zabila nejméně 31 lidí. Od té doby byla oblast svědkem řady zemětřesení a otřesů, které se cítily tak daleko jako rwandské hlavní město Kigali, 65 mil od sopky v národním parku Virunga.

Vojenský guvernér Severního Kivu Constant Ndima uvedl: “Za posledních 24 hodin došlo k 92 zemětřesení a otřesům. Lidé se cítili jen čtyři a zbytek byl sebrán pouze pomocí nástrojů.”

Stalo se tak poté, co CNN v neděli ráno pořídila ohromující nové letecké snímky kráteru sopky Mount Nyiragongo během letu vrtulníkem.

Dario Tedesco, vulkanolog, který sopku zkoumal, řekl CNN, že k zemětřesení nadále přispívají regionální poruchy.

Tedesco uvedl, že oblaky světle šedého popela vycházejícího z kráteru, jak je vidět na záběrech CNN, naznačovaly, že se podlaha kráteru hroutila. „Vrch, který byl zmrzlý, nyní klesá … pěkně, nejde to příliš násilně, neboj se.“ Řekl, že to byl černý popel, který naznačil výbuch, takže šedý popel nepředstavoval bezprostřední nebezpečí.

Tedesco, který studuje sopku od roku 1995, řekl CNN, že sopka prošla vrcholem seismické aktivity, ale nemůže vyloučit možnost další erupce. Řekl, že týmu trvá ještě několik dní, než určí, zda je pro lidi bezpečný návrat domů.

Asi 400 000 lidí bylo evakuováno z „červených zón“ v Gomě a okolních oblastech. Goma, hlavní město provincie Severní Kivu, se nachází na okraji jezera Kivu na hranici Konžské demokratické republiky a Rwandy. Podle oficiálních projekcí OSN, Světové banky a dalších je ve městě domovem přibližně 670 000 lidí. Řada nevládních organizací v regionu však tvrdí, že populace se blíží jednomu milionu.

„Buďme trpěliví, to je nejdůležitější věc,” varoval Tedesco před lidmi, kteří se vracejí domů. „Nemusíme spěchat.”

READ  Vedoucí představitelé Ruska a Číny zpřísňují a sbližují

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *