Hongkong shledal kardinála Josepha Zena vinným z prodemokratického protestního fondu

Hongkong shledal kardinála Josepha Zena vinným z prodemokratického protestního fondu


Hongkong
CNN

Devadesátiletý bývalý biskup a otevřený kritik čínské vládnoucí komunistické strany byl v pátek odsouzen za obvinění související s jeho rolí v humanitárním fondu. Hongkongské prodemokratické protesty v roce 2019.

Kardinál Joseph Zinn a pět dalších, včetně zpěvačky Cantopop Denise Ho, neuposlechli nařízení sdružení tím, že nezaregistrovali „Fond humanitární pomoci 612“, který částečně vypršel, aby mohl platit právní a lékařské poplatky za protestující, West Kowloon Magistrates. Soudy rozhodly.

Stříbrovlasý kardinál, který před soud stanul s holí, i spoluobvinění vinu odmítli.

Případ je indikátorem politické svobody v Hongkong Během pokračujícího zátahu proti prodemokratickému hnutí přichází v citlivou dobu pro Vatikán, který se chystá obnovit kontroverzní dohodu s Pekingem o jmenování biskupů v Číně.

Před soudem Zain novinářům řekl, že doufal, že lidé nebudou spojovat jeho odsouzení s náboženskou svobodou.

Viděl jsem tam spoustu lidí, kteří se obávali, že byl kardinál zatčen. S náboženskou svobodou to nemá nic společného. Jsem součástí krabice. Zen řekl, že (Hong Kong) neviděl žádnou újmu (na své náboženské svobodě).

Zen a čtyři další členové trustu – zpěvák Ho, právnička Margaret Ng, výzkumník Hwi Bo-keung a politik Sid Ho – dostali pokutu 4 000 HK$ (510 $).

Šestý obžalovaný, Sze Cheng Wei, který byl tajemníkem trustu, dostal pokutu 2 500 HK$ (320 USD).

Všichni byli původně obviněni na základě kontroverzní dohody o národní bezpečnosti podporované Pekingem se zákonem o národní bezpečnosti zahraničních sil, za který hrozí doživotí. Tato obvinění byla stažena a místo toho čelila menšímu obvinění podle zákona o sdruženích, století starého zákona z koloniální éry, který ukládá pokuty až do výše 10 000 HK $ (1 274 USD), ale ne uvěznění pro prvopachatele.

Soud v září vyslechl, že statutární fond získal ekvivalent 34,4 milionu dolarů prostřednictvím 100 000 vkladů.

READ  Jeden byl zabit v Ramat Gan poledními raketovými útoky ve středním Izraeli

Kromě poskytování finanční pomoci demonstrantům byl fond také použit na sponzorování prodemokratických shromáždění, jako je placení použitého audio zařízení. V roce 2019 během pouličních protestů proti zpřísňujícímu se sevření Pekingu.

Ačkoli Zen a dalších pět obžalovaných byli zproštěni obvinění podle zákona o národní bezpečnosti, legislativa, kterou Peking uvalil na Hongkong v červnu 2020 ve snaze potlačit protesty, byla opakovaně používána k potlačení nesouhlasu.

Od zavedení zákona byla většina předních prodemokratických představitelů města zatčena nebo vyhoštěna, zatímco mnoho nezávislých médií a nevládních organizací bylo uzavřeno.

Hongkongská vláda opakovaně odmítla kritiku, že zákon – který kriminalizuje akty odtržení, podvracení, terorismu a tajné dohody se zahraničními silami – potlačuje svobody, místo toho tvrdí, že po protestním hnutí v roce 2019 ve městě obnovil pořádek.

Hongkongský proces s vysokým asijským duchovním vrhl světlo na vztah mezi Pekingem a Svatým stolcem. CNN ve čtvrtek kontaktovala Vatikán s žádostí o vyjádření k Zainově případu, ale nedostala odpověď.

Zen se důrazně postavil proti a Kontroverzní dohoda udeřila v roce 2018 Mezi Vatikánem a Čínou o jmenování biskupů. Dříve si obě strany nárokovaly poslední slovo při jmenování biskupů v pevninské Číně, kde jsou náboženské aktivity pečlivě sledovány a někdy i zakázány.

Zhen se narodil katolickým rodičům v Šanghaji v roce 1932 a jako teenager uprchl se svou rodinou do Hongkongu, aby unikl hrozící komunistické nadvládě. V roce 1961 byl vysvěcen na kněze a v roce 2002 byl vysvěcen na biskupa Hongkongu a v roce 2009 odešel do důchodu.

Zen, známý mezi svými příznivci jako „Svědomí Hongkongu“, je již dlouho významným obhájcem demokracie, lidských práv a náboženské svobody. Stál v první linii některých nejvýznamnějších protestů ve městě, od masového pochodu proti legislativě národní bezpečnosti v roce 2003 až po „zastřešující hnutí“, které požadovalo všeobecné volební právo v roce 2014.

READ  Rishi Sunak oznámil oficiální nabídku na britského premiéra

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *