Hongkong shledal kardinála Josepha Zena vinným z prodemokratického protestního fondu

Hongkong shledal kardinála Josepha Zena vinným z prodemokratického protestního fondu


Hongkong
CNN

Devadesátiletý bývalý biskup a otevřený kritik čínské vládnoucí komunistické strany byl v pátek odsouzen za obvinění související s jeho rolí v humanitárním fondu. Hongkongské prodemokratické protesty v roce 2019.

Kardinál Joseph Zinn a pět dalších, včetně zpěvačky Cantopop Denise Ho, neuposlechli nařízení sdružení tím, že nezaregistrovali „Fond humanitární pomoci 612“, který částečně vypršel, aby mohl platit právní a lékařské poplatky za protestující, West Kowloon Magistrates. Soudy rozhodly.

Stříbrovlasý kardinál, který před soud stanul s holí, i spoluobvinění vinu odmítli.

Případ je indikátorem politické svobody v Hongkong Během pokračujícího zátahu proti prodemokratickému hnutí přichází v citlivou dobu pro Vatikán, který se chystá obnovit kontroverzní dohodu s Pekingem o jmenování biskupů v Číně.

Před soudem Zain novinářům řekl, že doufal, že lidé nebudou spojovat jeho odsouzení s náboženskou svobodou.

Viděl jsem tam spoustu lidí, kteří se obávali, že byl kardinál zatčen. S náboženskou svobodou to nemá nic společného. Jsem součástí krabice. Zen řekl, že (Hong Kong) neviděl žádnou újmu (na své náboženské svobodě).

Zen a čtyři další členové trustu – zpěvák Ho, právnička Margaret Ng, výzkumník Hwi Bo-keung a politik Sid Ho – dostali pokutu 4 000 HK$ (510 $).

Šestý obžalovaný, Sze Cheng Wei, který byl tajemníkem trustu, dostal pokutu 2 500 HK$ (320 USD).

Všichni byli původně obviněni na základě kontroverzní dohody o národní bezpečnosti podporované Pekingem se zákonem o národní bezpečnosti zahraničních sil, za který hrozí doživotí. Tato obvinění byla stažena a místo toho čelila menšímu obvinění podle zákona o sdruženích, století starého zákona z koloniální éry, který ukládá pokuty až do výše 10 000 HK $ (1 274 USD), ale ne uvěznění pro prvopachatele.

Soud v září vyslechl, že statutární fond získal ekvivalent 34,4 milionu dolarů prostřednictvím 100 000 vkladů.

READ  Rishi Sunak se stává příštím britským premiérem

Kromě poskytování finanční pomoci demonstrantům byl fond také použit na sponzorování prodemokratických shromáždění, jako je placení použitého audio zařízení. V roce 2019 během pouličních protestů proti zpřísňujícímu se sevření Pekingu.

Ačkoli Zen a dalších pět obžalovaných byli zproštěni obvinění podle zákona o národní bezpečnosti, legislativa, kterou Peking uvalil na Hongkong v červnu 2020 ve snaze potlačit protesty, byla opakovaně používána k potlačení nesouhlasu.

Od zavedení zákona byla většina předních prodemokratických představitelů města zatčena nebo vyhoštěna, zatímco mnoho nezávislých médií a nevládních organizací bylo uzavřeno.

Hongkongská vláda opakovaně odmítla kritiku, že zákon – který kriminalizuje akty odtržení, podvracení, terorismu a tajné dohody se zahraničními silami – potlačuje svobody, místo toho tvrdí, že po protestním hnutí v roce 2019 ve městě obnovil pořádek.

Hongkongský proces s vysokým asijským duchovním vrhl světlo na vztah mezi Pekingem a Svatým stolcem. CNN ve čtvrtek kontaktovala Vatikán s žádostí o vyjádření k Zainově případu, ale nedostala odpověď.

Zen se důrazně postavil proti a Kontroverzní dohoda udeřila v roce 2018 Mezi Vatikánem a Čínou o jmenování biskupů. Dříve si obě strany nárokovaly poslední slovo při jmenování biskupů v pevninské Číně, kde jsou náboženské aktivity pečlivě sledovány a někdy i zakázány.

Zhen se narodil katolickým rodičům v Šanghaji v roce 1932 a jako teenager uprchl se svou rodinou do Hongkongu, aby unikl hrozící komunistické nadvládě. V roce 1961 byl vysvěcen na kněze a v roce 2002 byl vysvěcen na biskupa Hongkongu a v roce 2009 odešel do důchodu.

Zen, známý mezi svými příznivci jako „Svědomí Hongkongu“, je již dlouho významným obhájcem demokracie, lidských práv a náboženské svobody. Stál v první linii některých nejvýznamnějších protestů ve městě, od masového pochodu proti legislativě národní bezpečnosti v roce 2003 až po „zastřešující hnutí“, které požadovalo všeobecné volební právo v roce 2014.

READ  Geert Wilders je nejhorší noční můrou EU – Politico

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *