Honduras, spojenec Tchaj-wanu, usiluje o diplomatický obrat na Čínu

zdroj obrázku, Getty Images

foto titulek,

Honduras chce navázat formální vztah s Čínou

Tchaj-wanu hrozí, že ztratí jednoho z mála oficiálních spojenců, Honduras, protože středoamerická země usiluje o formální vztahy s Čínou.

Honduraský prezident Xiomara Castro řekl, že cílem osy je rozšířit zahraniční vztahy.

A Tchaj-wan rychle varoval Honduras, aby nepadl do „pasti“ Číny.

Čína se dlouhodobě snaží Tchaj-wan izolovat a bránit svým partnerům udržovat vztahy s ostrovem, který považuje za součást svého území.

Pokud Honduras změní svůj postoj k Číně, Tchaj-wan uzná pouze 13 vlád.

Rozšíří také postavení Pekingu v regionu, který historicky stojí na straně konkurenčního Washingtonu.

Ve středu čínské ministerstvo zahraničí přivítalo prohlášení honduraského vůdce a uvedlo, že je připraveno rozvíjet se zemí „přátelské a kooperativní vztahy“.

Čína se snažila rozšířit svůj vliv po celém světě, protože její vůdce Si Ťin-pching upevňuje moc doma a zároveň oživuje ekonomiku z politiky nešíření koronaviru.

Tchaj-wan od roku 2016, kdy byla prezidentkou zvolena Tsai Ing-wen, ztratil osm diplomatických spojenců.

Castro, která nastoupila do úřadu v roce 2021, uvedla, že pověřila svého ministra zahraničí, aby pokračoval ve formálních vztazích s Čínou a splnil své předvolební sliby.

Honduraský prezident konkrétně neřekl, zda budou vztahy s Tchaj-wanem přerušeny. Ale v lednu 2022 doufá, že tyto vztahy udrží.

Týdny před Castrovým oznámením její vláda uvedla, že jedná s Čínou o výstavbě vodní přehrady. Peking půjčil Hondurasu 300 milionů dolarů (246 milionů liber) na podobný projekt v roce 2021.

„Žádáme Honduras, aby pečlivě studoval a nepadl do čínské pasti a neučinil špatné rozhodnutí, které by poškodilo dlouholeté přátelství mezi Tchaj-wanem a Hondurasem,“ uvedlo v prohlášení ostrovní ministerstvo zahraničí.

Castrův krok také přichází před návštěvou tchajwanské prezidentky Tsai Ing-wen u jejích spojenců ve Střední Americe s mezipřistáním ve Spojených státech příští měsíc – tento krok pravděpodobně zvýší třenice mezi Washingtonem a Pekingem.

Součástí návštěvy paní Tsai bude také setkání s předsedou Sněmovny reprezentantů USA Kevinem McCarthym. Minulý rok se v Taipei setkala s McCarthyho předchůdkyní, Nancy Pelosiovou, k velkému vzteku Pekingu.

Zatímco Čína okouzluje Latinskou Ameriku, stále se prosazuje na druhém konci světa.

Odcházející prezident tichomořského ostrovního státu Mikronésie David Panuelo obvinil Čínu ze špionáže a snahy podplatit místní politiky, aby přetlačili jeho zemi na stranu Pekingu. Obvinění pana Panuela byla obsažena v dopise Kongresu minulý týden.

READ  Nejnovější zprávy z Elsy: Očekává se, že Florida zasáhne tropickou bouři, než zasáhne Keys

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *