Hněv v Itálii poté, co stovky lidí vzdávaly fašistické pozdravy na shromáždění v Římě

Hněv v Itálii poté, co stovky lidí vzdávaly fašistické pozdravy na shromáždění v Římě

Šok a pobouření zavládly v Itálii v úterý, dny poté, co stovky lidí vzdávaly fašistické pozdravy na shromáždění v Římě, což vyvolalo široké odsouzení a výzvy k jednání krajně pravicového vůdce země.

Video, které se šíří online, ukazuje, jak stovky lidí vzdávají zakázaný pozdrav na nedělní akci k připomenutí zabití tří mladých neofašistů v roce 1978 v italské metropoli.

Vraždy v Aca La Rentia, jak je známo, se každoročně připomínají, ale letošní veřejné představení a zjevný nedostatek policejních zásahů vyvolaly kritiku ze strany opozičních zákonodárců.

Lidé na videu stojí v nejméně tuctu řad, a když je nějaký hlas vykřikne mimo záběr, zvednou pravé paže na pozdrav, který připomíná režim Benita Mussoliniho, italského fašistického diktátora.

Zdá se, že třikrát jednohlasně křičí „přítomnost“ v reakci na to, že někdo křičel: „Za všechny naše padlé soudruhy“, což je podle překladu agentury Reuters typický výkřik neofašistických událostí.

Podle italské legislativy po druhé světové válce je používání fašistické symboliky, včetně pozdravu přímou paží, zakázáno.

Pochod se konal před bývalým sídlem nové poválečné fašistické strany s názvem Italské sociální hnutí (MSI), která založila stranu Bratrstvo Itálie, kterou nyní vede premiér Giorgia Meloni.

Meloniová se dostala k moci v roce 2022 jako první italská premiérka v čele koalice, což zemi dalo nejpravicovější vládu od druhé světové války. V mládí Mussoliniho chválila, ale od té doby změnila svůj postoj a řekla, že v její straně není „žádný prostor“ pro „nostalgii po fašismu, rasismu nebo antisemitismu“.

Italský premiér Giorgia Meloni v listopadu v Berlíně.Hannes B. Albert/DPA prostřednictvím souboru Getty Images

„Video je zjevně znepokojivé, ale není překvapivé,“ řekl Daniele Albertazzi, profesor politiky na University of Surrey ve Velké Británii, který se specializuje na evropskou krajní pravici a současnou italskou politiku.

READ  Brazilec Lula odsuzuje invazi na Ukrajinu a prosazuje mírovou iniciativu

„V Itálii existuje několik skupin napravo od vládnoucího Bratrstva Itálie, které jsou velmi patrné v tom, že zůstávají inspirovány nejen myšlenkami a hodnotami, ale také ikonografií fašismu,“ řekl. „.

Albertazzi ale pro NBC News řekl, že video, které v posledních několika dnech kolovalo online, bylo natočeno způsobem, který odhalil velikost a synchronicitu účastníků letošního pochodu Aca La Rentia. „Opravdu vypadají jako četa vojáků v nacistickém Německu,“ řekl.

Dodal: „Vidíte je všechny pohybující se jako jeden, a to je velmi znepokojivé a velmi znepokojivé jako obraz.“

„NEPŘIJATELNÝ“ Meloni nyní čelí výzvám k rozpuštění neofašistických organizací uprostřed hněvu italské liberální a centristické politické opozice.

Šéf opoziční Demokratické strany Eli Schlein Řekl v jiném Na Facebooku video říká, že to vypadá „jako v roce 1924“, což je odkaz na rok, kdy Mussolini upevnil svou vládu a přivedl Itálii do diktatury jedné strany, která se pak spojila s nacistickým Německem.

Schlein se zavázal informovat ministra vnitra Mattea Piantidosiho, že to, co se stalo, bylo „nepřijatelné“, a dodal, že neofašistické organizace musí být rozpuštěny.

Byl také vůdcem centristické strany Azioni (Labour). Video bylo znovu zveřejněno na X v pondělí to označil za „nepřijatelnou ostudu“ v evropské demokracii.

Video také vyvolalo odsouzení ze strany hlavní skupiny národních židovských komunit v Evropě.

„Je to naprosto odporné,“ Evropský židovský kongres Řekl na X-Sdílet video. „Toto gesto je jednou z nejtemnějších kapitol naší historie a mělo by tam zůstat.“

Není však neobvyklé vidět dnes v Itálii fašistické pozdravy při vzpomínkách na neofašistické militanty, řekl David Broder, berlínský autor knihy „Mussoliniho potomci: fašismus v současné Itálii“ a specialista na italskou politiku. Rozdíl je ale podle něj v tom, že když jsou nyní bratři Itálie ve vládě, nejvyšší úrovně státní moci je neodsuzují, ale spíše se za ně vymlouvají.

READ  Jihočínské moře: Dvě filipínské a čínské lodě se srazí ve sporných vodách

„Vláda Meloni říká, že Mussolini je nyní historií, ale je mnohem méně ochotná přerušit vztahy se svými neofašistickými mučedníky,“ řekl Browder.

Ačkoli se scény mužů v černém stojících v řadách a vzdávajících fašistické pozdravy mohou zdát šokující, nejsou dnes v Itálii nic neobvyklého a takové projevy jsou „běžně tolerovány“.

NBC News oslovila Meloniho kancelář, aby se vyjádřila k videu a kontroverzi, která následovala. K videu se zatím veřejně nevyjádřila.

„Podle mého názoru tyto věci Meloni mnohem více bolí, než jí pomáhají,“ řekl Albertazzi.

Řekl, že je skutečně načase, aby se rozhodla, zda chce být vnímána jako antidemokratická extremistická vůdkyně a něco takového neodsoudí. „Udělala obrovský kus práce, aby byla mezinárodními médii považována za důvěryhodnou, a tyto věci to všechno jasně ničí,“ dodal. „Myslím, že je to pro ni katastrofa.“

V úterý nebylo jasné, zda byli lidé na videu identifikováni nebo zda se na nich někdy podílela policie, ačkoli státní televize RAI v pondělí večer uvedla, že italská policie skupinový pozdrav na pochodu vyšetřuje.

Místopředseda vlády Anthony Tajani, který vede středopravou stranu v Meloniho 14 měsíců staré koalici, se kvůli pozdravu dostal pod tlak novinářů.

„Jsme silou, která rozhodně není fašistická, jsme antifašistická,“ řekl Tajani na tiskové konferenci k jinému problému. Tajani, který také působí jako ministr zahraničí, poznamenal, že podle italských zákonů je podpora fašismu zakázána. Dodal, že by měly být odsouzeny všechny pochody „prodiktatury“.


You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *