Hluboká mozková stimulace u mladého pacienta s OCD nefungovala, dokud nové mozkové mapy vše nezměnily

Hluboká mozková stimulace u mladého pacienta s OCD nefungovala, dokud nové mozkové mapy vše nezměnilyCNN

Před pěti lety nastoupila Julia Homová na invalidním vozíku do psychiatrické léčebny v Massachusetts.

Po léčbě hluboké mozkové stimulace doufá, že se brzy odstěhuje a poprvé v dospělosti bude žít samostatně ve vlastním bytě.

Hom, 24 let, trpí těžkou obsedantně-kompulzivní poruchou, která ji kdysi způsobila k sebepoškozování a ovlivnila dokonce její schopnost jíst a pít.

„Můj typ OCD mě přesvědčil, že jídlo a nápoje jsou kontaminované,“ řekl Hom. Její myšlenky jí říkaly věci jako Že jejich jídlo obsahuje parazity nebo škodlivé chemikálie.

„Velmi jsem si uvědomovala, jak jsou ty myšlenky směšné, a tak moc jsem chtěla přibrat na váze, dostatečně jíst, dostatečně pít a být zdravá. Ale pochybnosti, které jsem měla, byly tak silné,“ řekla. „Křičeli a já nemohl se soustředit na nic jiného.“

Její srdeční tep a krevní tlak se staly velmi nepravidelnými a k ​​pohybu musela používat invalidní vozík. Lékaři jí pomocí sondy vedoucí do žaludku nosem podávali jídlo a tekutiny nitrožilně.

S laskavým svolením Julia Home

Hluboká mozková stimulace k léčbě těžké obsedantně-kompulzivní poruchy pomohla Julii Homme loni získat diplom o rovnocennosti střední školy.

Nyní po léčbě je její stav mnohem lepší. V srpnu obdržela vysvědčení o rovnocennosti střední školy a vyfotila se s vysvědčením a širokým úsměvem na tváři. Už si neubližuje a může normálně jíst a pít. Říká, že ty vlezlé myšlenky už nejsou pod kontrolou.

„Mám pocit, že můj OCD byl dříve u kormidla lodi a teď je to jako otravný pasažér. Je to tam, ale neřídí můj život,“ řekl Hom.

Ona a její lékaři připisují toto život zachraňující zlepšení inovativnímu výzkumu, který jim umožnil přesněji zaměřit dysfunkční okruh pomocí zařízení zvaného hluboký mozkový stimulátor, který funguje jako kardiostimulátor pro její mozek.

READ  Odemknutí Afantasie – tajemného spektra vnímání mysli

Hluboké mozkové stimulátory se již dvě desetiletí používají k léčbě pohybových poruch, jako je Parkinsonova choroba a dystonie. V poslední době se jeho použití rozšířilo o poruchy nálady, jako je deprese a další neurologické stavy, jako je Tourettův syndrom a obsedantně-kompulzivní porucha.

Zařízení obsahují dvě elektrody, které se zaměřují na strukturu o velikosti hrášku hluboko v mozku nazývanou subtalamické jádro. Tento uzel, který připomíná kontaktní čočku, obsahuje více než… Půl milionu neuronů.

Je to centrum pro signály, které procházejí mezi vnější a vnitřní vrstvou mozku. Je to jako klávesnice, říká Dr. Andreas Horn, neurolog z Brain Modulation Laboratory ve Všeobecné nemocnici v Massachusetts.

Lékaři implantují elektrody do blízkosti subtalamického jádra a poté upraví nastavení pomocí generátoru pulzů, který je implantován pod kůži hrudníku. Po dvou týdnech po operaci, aby se tělo mohlo uzdravit, zapnou elektřinu a upraví nastavení, aby našli něco, co pro pacienta funguje.

„Najednou se budu cítit lehčí, mé rituály se zpomalí, budu sedět rovněji a pocítím více energie,“ řekl například Hom.

Zařízení pro hlubokou stimulaci mozku bylo implantováno v roce 2021.

Její psychiatr Dr Darren Dougherty z Comprehensive Public Research Institute řekl, že jim to zpočátku nepřineslo výsledky, v které doufali.

„Byl to takový cyklus, kdy nacházíme nastavení, která vypadají opravdu dobře. Možná budou fungovat měsíc nebo dva, a pak se vrátím znovu, protože počáteční efekty pominou,“ řekl Hom.

Hluboká mozková stimulace může změnit život, ale nefunguje stejně dobře pro každého a vědci tvrdí, že se blíží k pochopení proč.

v Nedávná studie Zveřejněno v časopise Nature Neuroscience, Horn a mezinárodní tým výzkumníků získali data z více než 530 elektrod implantovaných do mozku více než 200 lidí se čtyřmi stavy: Parkinsonovou chorobou, dystonií, Tourettovým syndromem a obsedantně-kompulzivní poruchou.

READ  Očekává se, že čtvrteční sluneční bouře zviditelní polární záři v 17 státech

Podívali se na to, kde zařízení stimulují mozek každého člověka a jak moc se každý člověk zlepšil. Tyto záznamy pak použili k mapování neuronových sítí, které se zdály být nefunkční u každé ze čtyř poruch.

„Myšlenka je taková, že když se poučíme od skupiny pacientů a porovnáme ty, kteří se zlepšili, s těmi, kteří se bohužel po léčbě tolik nezlepšili, můžeme identifikovat optimální umístění a možná ideální síť pro stimulaci,“ řekl Horn. .

Tým použil své mapy k úpravě hlubokých mozkových podnětů u tří pacientů, včetně Hom.

Všichni zaznamenali výrazné zlepšení symptomů.

Dr. Sameer Sheth, profesor neurochirurgie na Baylor College of Medicine v Houstonu, který se studie nezúčastnil, říká, že výzkum je povzbudivý, protože využívá data od velkého počtu lidí, ale vyzkoušet to jen na třech lidech nestačí. abychom věděli, zda jsou tyto mozkové mapy přesné nebo ne.

„Většinou tyto informace nebyly ve skutečnosti testovány na nové skupině pacientů, a proto jsou nastaveny,“ řekl Sheth, který také léčí lidi pomocí hluboké mozkové stimulace.

Pokud lze stejné dobré výsledky zopakovat u více pacientů, měli bychom na tom zapracovat. „Musíme kultivovat tento druh profilu na mysli pro tento typ pacienta, řekněme pacienta s obsedantně-kompulzivní poruchou,“ řekl.

Pomocí map vytvořených Hornovým týmem a speciálního typu MRI zvaného difúzní zobrazování mohou lékaři vidět, která vlákna potřebují stimulovat, aby měli nejlepší šanci na dobré zdraví, řekl Dougherty.

Každá elektroda implantovaná pro léčbu má několik kontaktních bodů, které mohou lékaři použít ke stimulaci různých oblastí mozku.

„Potom jsme byli schopni zjistit, která z těchto připojení byla nejblíže vláknu a která byla s největší pravděpodobností užitečná.“ Pro Home, řekl Dougherty.

V srpnu provedli úpravy v nastavení domova a ona říká, že rozdíl byl ve dne a v noci.

READ  Vědci zachytili rádiové signály v galaxii vzdálené miliardy světelných let: NPR

„Umožnilo mi to soustředit se,“ řekl Hom. Všimla si, že se může lépe zapojit do terapie a že je schopna vytvořit větší vzdálenost mezi svými myšlenkami a činy.

„Byla jsem schopna přesněji klasifikovat myšlenku jako OCD spíše než opravdu já a rozhodla jsem se neúčastnit se rituálu,“ řekla.

Může také jíst a pít „skoro všechno“.

Když dostala stroj DBS, „Moje původní naděje byla mít vůbec nějaký život, a teď je to mnohem víc než to,“ říká Hom.

Získejte týdenní zpravodaj CNN Health

Přemýšlí, jestli může jít na vysokou školu, žít samostatně a získat stálou práci. Přemýšlí o lásce.

„Mohu mít silný vztah s přítelem a všemi těmi věcmi, které jsem až do této chvíle postrádal?“ Ona řekla.

Home řekla, že je těžké vysvětlit vděčnost, kterou cítí k lékařům a výzkumníkům, kteří jí pomohli.

„Naděje byla opravdu pryč. Neviděla jsem pro sebe budoucnost,“ řekla.

„Zase mi to dalo naději.“

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *