Hlavní počítač HST je offline a NASA se to zoufale snaží opravit

Hubbleův vesmírný dalekohled je momentálně offline.

V neděli 13. června se vypnul počítač s užitečným zatížením dalekohledu a inženýři zde na Zemi právě provádějí operace, aby jej znovu spustili a znovu spustili.

Užitečný počítač, jak můžete očekávat, je pro pokračující vědecké operace HST zásadní. Jedná se o „mozek“ stroje, který koordinuje a ovládá různé nástroje, kterými je Hubble vybaven. Rovněž sleduje problémy dalekohledu.

Zpočátku inženýři NASA spekulovali, že příčinou výpadku byl degradovaný paměťový modul. Pokus o restartování počítače selhal, a tak se ve středu 16. června pokusil operační tým Hubble přejít na náhradní paměťový modul.

I to se ukázalo jako zbytečné.

„Příkaz ke spuštění záložní jednotky se nepodařilo dokončit“, NASA vysvětlila v příspěvku na blogu.

„Ve čtvrtek v noci byl na dvou modulech učiněn pokus o získání dalších diagnostických informací při pokusu o opětovné získání těchto paměťových modulů online. Tyto pokusy však byly neúspěšné.“

Není zcela neočekávané, že by Hubble měl nějaké bolesti. Kosmický dalekohled, který byl vypuštěn v roce 1990, je v tomto bodě v provozu již více než 30 let a prochází několika rozšířeními mise. Jeho poslední (a poslední) servisní mise se uskutečnila v roce 2009 a je jen otázkou času, než se něco nenapravitelně odrazí zpět.

V roce 2018 Hubble zaznamenal poruchu gyroskopu. V takovém případě byli inženýři schopni problém v zásadě vyřešit tak, že dalekohledu udělali vesmírný ráz. Na začátku tohoto roku musel být dalekohled uveden do bezpečného režimu po roce Chyba programu.

Při konstrukci nástroje, jako je Hubble, který má být provozován na dálku a fyzicky obtížně přístupný, je zásadní bezpečnost proti selhání.

Proto ani v tomto případě není situace ztracena. Počítač s užitečným zatížením (standardní počítač kosmické lodi NASA nebo NSSC-1) má pro využití čtyři 64bitové paměťové moduly. Používejte vždy jen jeden; Další tři jsou zálohy. Kromě toho je na palubě druhý záložní počítač, který lze nasadit v případě závažného problému.

READ  Opičí neštovice jsme nechali šířit příliš dlouho. Pokud nakazí naše mazlíčky, není třeba se jich zbavovat

„Operační tým provede testy a shromáždí více informací o systému, aby problém dále izoloval,“ Napsal NASA. „Vědecké přístroje zůstanou v bezpečném stavu, dokud nebude problém vyřešen. Samotný dalekohled a vědecké přístroje zůstanou v dobrém zdravotním stavu.“

Je tedy velmi pravděpodobné, že Hubble bude žít a bude nás dál teleportovat ke hvězdám. Ne navždy. Nakonec se její části opotřebují nebo se její orbita rozpadne a inženýři ji budou muset přivést domů, ke slavné smrti, která po opětovném vstupu shoří.

Není však stanoveno žádné datum konce Hubblovy mise a doufáme, že si její příspěvky k vědě užijeme ještě alespoň několik let.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.