Havárie ruského letadla: Ukrajinská rozvědka hlásí, že do bělgorodské márnice bylo doručeno pouze pět těl

Havárie ruského letadla: Ukrajinská rozvědka hlásí, že do bělgorodské márnice bylo doručeno pouze pět tělCNN

Ukrajina uvedla, že má zpravodajské informace, že z místa havárie ukrajinského letadla bylo doručeno pouze pět těl Ruské vojenské dopravní letadlo Představitel ukrajinské vojenské rozvědky CNN řekl, že výbuch byl převezen do nedaleké márnice, což zpochybnilo tvrzení Moskvy, že při výbuchu zahynuly desítky ukrajinských válečných zajatců.

Dalo to Moskvě a Kyjevu Konfliktní účty O tom, jak byl ve středu sestřelen letoun Iljušin Il-76 v ruské oblasti Belgorod sousedící s východní Ukrajinou. Moskva tvrdí, že letadlo přepravovalo ukrajinské válečné zajatce, zatímco Kyjev tvrdí, že neslo ruské rakety, které měly být použity k dalším úderům na Ukrajinu.

Nedávné komentáře však naznačují rostoucí důvěru Kyjeva, že IL-76, který se ve středu ráno zřítil ve vesnici Jablonovo v ruské oblasti Belgorod, možná před výměnou nevezl ukrajinské válečné zajatce, jak tvrdila Moskva.

Sledujte tento interaktivní obsah na CNN.com

Andrij Jusov, mluvčí ukrajinského obranného zpravodajství, řekl CNN, že počet těl přivezených do márnice odpovídá počtu členů posádky letadla. Dodal: „Žádná další těla nebyla nalezena.“

Moskva tvrdila, že všech 74 lidí na palubě – šest členů posádky, tři vojenské eskorty a 65 ukrajinských vojáků – zahynulo při havárii. Ruský regionální guvernér zveřejnil seznam lidí, kteří podle něj tvořili šestičlennou posádku.

Když byla CNN vyzvána, aby vysvětlila rozpor mezi počtem členů posádky, o nichž ruské úřady uvedly, že byli na palubě letadla, a počtem těl, o kterých ukrajinská rozvědka uvedla, že dorazila do márnice ve středu, Jusov řekl, že si stojí za svými počátečními poznámkami.

Rusko Začínající Neposkytla vizuální důkazy na podporu svých tvrzení, že na palubě letadla byli ukrajinští vojáci. První video, které se objevilo z místa havárie, z nichž některá byla odvysílána ruskými státními sdělovacími prostředky, zřejmě ukazuje několik těl na zemi, ale žádné snímky nenaznačují desítky mrtvých.

READ  Malala Yousafzai naléhá na země, aby otevřely hranice afghánským uprchlíkům, když Taliban převezme vládu

Ruský vyšetřovací výbor ve čtvrtek zveřejnil druhé video, o kterém tvrdí, že pochází z místa havárie a zdá se, že ukazuje lidské ostatky ve sněhu.

Video ukazuje, jak vyšetřovatelé měří něco, co vypadá jako zakrvácená lidská ruka a utržená paže. V samostatných klipech video ukazuje i letecké záběry místa havárie a pozůstatky letadla. Není jasné, zda se lidské ostatky na videu nacházejí na stejném místě jako ostatky letadla.

Laboratoř Ambra

Snímky radaru se syntetickou aperturou, neboli SAR, poskytnuté společností Umbra Lab, ukazují zhruba míli dlouhé místo havárie Il-76 na poli ve venkovském regionu Belgorod.

CNN geolokalizovala dvě videa zveřejněná ruským vyšetřovacím výborem z místa havárie, která odpovídají umístění snímku radaru se syntetickou aperturou (SAR) pořízeného Umbra Space pro CNN.

Letadlo se zřítilo do pole ve venkovském regionu Belgorod, severně od malé vesnice Yablonovo, podle analýzy videa a snímku SAR CNN.

Snímek SAR ukazuje sbírku trosek rozptýlených na místě havárie Il-76. Pole trosek je dlouhé méně než míli a v nejširším místě se rozprostírá asi 800 stop.

Moskva také obvinila Kyjev ze sestřelení letadla protiletadlovým raketovým systémem z ukrajinského území s tím, že radarové zařízení ruských leteckých sil detekovalo dvě ukrajinské rakety. Ukrajinské vojenské velení uvedlo, že považuje ruské vojenské letouny přibližující se k Belgorodu za legitimní cíl, ale nepotvrdilo, že na letoun střílelo.

CNN nebyla schopna nezávisle ověřit obvinění z obou stran.

Stringer/Reuters

Dopravní policisté uzavřeli silnici poblíž místa havárie letadla IL-76 u vesnice Yablonovo, Rusko, 24. ledna 2024.

Moskva i Kyjev se shodují, že výměna zajatců je plánována na středu a výměna by se měla uskutečnit asi 60 kilometrů západně od města Belgorod. Ve čtvrtek ukrajinský ombudsman Dmytro Lobinets v televizním rozhovoru řekl, že výměna byla plánována a že „byli přítomni zástupci naší instituce“.

READ  Piloti Batik Air: Indonéské úřady uvedly, že letadlo se odchýlilo od své letové dráhy poté, co oba piloti usnuli

Jusov ale řekl, že Ukrajina neobdržela oznámení, že zajatci budou do regionu přepraveni letecky, nikoli po silnici nebo železnici. V jediné další výměně válečných zajatců, ke které došlo na začátku tohoto měsíce, Rusko poslalo Ukrajině dekonfliktní ultimátum, aby udrželo volný vzdušný prostor Belgorodu, což Ukrajina splnila, řekl Jusov.

Jusov také tvrdil, že ruské letouny IL-76 byly často používány k přenášení raket S-300 do předsunutých pozic a že Rusko doplňovalo své rakety v oblasti Belgorod po několika vlnách útoků na nedaleké ukrajinské město Charkov.

Jusovovy komentáře, které zpochybňují účet předložený Moskvou, odrážely podobné výroky velitele ukrajinského letectva Mykoly Oleščuka ve čtvrtek večer. „Zběsilá ruská propaganda směruje proud falešných informací k externímu publiku ve snaze zdiskreditovat Ukrajinu v očích mezinárodního společenství,“ uvedl v prohlášení.

Stringer/Reuters

Rusko zatím neposkytlo žádné důkazy, že na palubě letadla, které se zřítilo, byly desítky ukrajinských válečných zajatců.

Lobinets také popsal nepodložený účet Moskvy jako „živý příklad toho, jak Rusko předem plánuje mediální kampaň proti Ukrajině“. Řekl, že zaslal oficiální dopisy Organizaci spojených národů a Mezinárodnímu výboru Červeného kříže s dotazem, zda je Rusko informovalo o převozu válečných zajatců letadlem.

Bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU) ve čtvrtek zahájila trestní vyšetřování incidentu. GCHQ také vyzvala k mezinárodnímu vyšetření incidentu a uvedla, že „neexistuje žádný důkaz, že by na palubě letadla byl zabit nějaký ukrajinský občan“ a že „oficiálním ruským prohlášením nelze věřit“.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve čtvrtek řekl, že je příliš brzy mluvit o pokynech ruského prezidenta Vladimira Putina ohledně havárie vojenského letadla, protože vyšetřování stále probíhá.

Sestřelení IL-76 označil za „naprosto brutální čin“, protože letadlo údajně převáželo ukrajinské vojáky, kteří „měli být doslova do dne doma“.

READ  Francie po pobodáních ve školách a zatýkání nožem v mešitě mobilizuje 7000 vojáků a vyhlašuje stav maximální pohotovosti.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *