Geomagnetická bouře dnes zasáhla Zemi poté, co pojistka explodovala ze Slunce

Aktivita na povrchu Slunce vysílá do vesmíru řadu erupcí a výbuchů energie.

Očekává se, že Země ve středu a ve čtvrtek zažije sluneční bouři kvůli zvýšené aktivitě Slunce. Tuto předpověď vytvořilo Centrum předpovědi kosmického počasí (SWPC) Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA).

Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) na Twitteru uvedl, že 3. března došlo k výronu koronální hmoty (CME) asi 25stupňových vláken ze Slunce. V důsledku toho geomagnetické bouře zasáhnou Zemi pozdě 6. dubna (ve středu).

Předpověď Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) uvedla, že bouře pravděpodobně potrvá do 7. dubna (čtvrtek).

Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) uvedl, že geomagnetická bouře na Zemi bude malá a kategorizuje ji jako G1. Geomagnetické bouře jsou klasifikovány mezi G1 a G5, přičemž poslední jmenovaná je nejsilnější.

Kromě tlačení polární záře ve vyšších nadmořských výškách může tato bouře ovlivnit elektrické systémy, včetně energetických sítí a elektráren, rádiové a satelitní komunikace a navigační systémy.

Druhá filamentózní erupce nastala 4. března, ale zdá se, že CME z této události neovlivní Zemi.

Co je to geomagnetická bouře?

Podle NOAAjde o významnou poruchu zemské magnetosféry, ke které dochází při velmi účinné výměně energie ze slunečního větru do vesmírného prostředí obklopujícího Zemi.

Tyto bouře jsou způsobeny změnami slunečního větru, které produkují velké změny v proudech, plazmatu a polích v zemské magnetosféře.

Silná geomagnetická bouře – G4 nebo G5 – by mohla způsobit změny života na Zemi a poškodit vše, co je na elektřinu.

Není to letos poprvé, co Země zažila geomagnetickou bouři. V únoru byl projekt Starlink, generální ředitel společnosti Tesla a SpaceX Elon Musk, zasazen těžkou ránu, když geomagnetická bouře zničila 40 jeho satelitů.

READ  Tyto úžasné nové snímky blízkých galaxií vás odfouknou

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.