G7 vyzývá Čínu k Xinjiangu, Hongkongu a Tchaj-wanu – návrh oficiálního prohlášení

Vedoucí představitelé skupiny G7 vyzvali Čínu, aby dodržovala lidská práva v oblasti Sin-ťiang, umožnila Hongkongu vysokou míru autonomie a upustila od jakýchkoli jednostranných kroků, které by mohly destabilizovat východní a jihočínské moře, podle návrhu komuniké ze summitu G7. Viděný agenturou Reuters.

Znovuobjevení Číny jako přední světové mocnosti je jednou z nejvýznamnějších geopolitických událostí poslední doby spolu s pádem Sovětského svazu v roce 1991, který ukončil studenou válku.

Návrat Číny jako globální mocnosti však znepokojil USA: Prezident Joe Biden považuje Čínu za hlavního strategického konkurenta a slíbil, že bude čelit „ekonomickému zneužívání“ Číny a bude reagovat na porušování lidských práv.

„Budeme prosazovat naše hodnoty, mimo jiné tím, že vyzveme Čínu, aby dodržovala lidská práva a základní svobody, zejména s ohledem na Sin-ťiang a tato práva a svobody a vysokou míru autonomie Hongkongu zakotvenou v čínsko-britské společné deklaraci,“ a prohlášení téměř dokončeno.

Než se objevila kritika skupiny G7, Čína jasně varovala vůdce skupiny G7, že doby, kdy „malé“ skupiny zemí rozhodly o osudu světa, jsou dávno pryč.

Skupina G7 rovněž uvedla, že zdůrazňuje „důležitost míru a stability v Tchaj-wanském průlivu a podporu mírového řešení otázek příčných úžin.“

„Jsme nadále hluboce znepokojeni situací ve východním a jihočínském moři a jsme pevně proti jakýmkoli jednostranným pokusům o změnu současného stavu a zvýšení napětí,“ dodal.

„Rovněž požadujeme včasnou, transparentní, odborně vedenou, vědecky podloženou studii o původu COVID-19, včetně, jak je doporučeno v odborné zprávě, v Číně,“ uvádí se v prohlášení, které je téměř dokončeno.

„Pryč jsou dny, kdy globální rozhodnutí diktovala malá skupina zemí,“ uvedl mluvčí čínského velvyslanectví v Londýně.

„Vždy jsme věřili, že národy, malé i velké, silné nebo slabé, chudé nebo bohaté, jsou si rovné a že ke světovým záležitostem by měly přistupovat všechny země prostřednictvím konzultací.“

READ  Klimatičtí aktivisté brání soukromým letadlům startovat na letišti Schiphol

Peking opakovaně reagoval na to, co považuje za pokus západních mocností ovládnout Čínu, a tvrdí, že mnoho hlavních mocností zůstává po letech ponižující Číny v zajetí zastaralé imperiální mentality.

Odborníci OSN a skupiny pro lidská práva odhadují, že v posledních letech byl v rozsáhlém systému táborů v Sin-ťiangu zadržen více než milion lidí, většinou Ujgurů a dalších muslimských menšin.

Čína popírá všechna obvinění z nucené práce nebo zneužívání. Zpočátku popírala existenci táborů, ale od té doby uvedla, že se jedná o profesionální centra určená k boji proti extremismu. Na konci roku 2019 Čína uvedla, že všichni lidé v táborech „promovali“.

Naše kritéria: Zásady důvěryhodnosti společnosti Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *