Fyzici vytvářejí tu nejmenší červí díru, jakou si lze představit

Fyzici vytvářejí tu nejmenší červí díru, jakou si lze představit

„Uděláme z nejistoty spojence a přijmeme ji,“ řekl Dr. Spiropolou.

Aby kvantové počítače dosáhly svého plného potenciálu, potřebovaly by tisíce pracovních qubitů a další milion qubitů pro „opravu chyb“. Podle Hartmuta Nevena, vedoucího laboratoře Quantum Artificial Intelligence Lab v kalifornských Benátkách, Google doufá, že tohoto cíle dosáhne do konce dekády, který je také členem týmu Dr. Spiropoloua.

Fyzik Caltech a nositel Nobelovy ceny Richard Feynman jednou předpověděl, že konečným využitím této kvantové síly by mohlo být zkoumání samotné kvantové fyziky, jako v experimentu s červí dírou.

„Jsem nadšený, když vidím, že vědci dokážou uskutečnit Feynmanův sen,“ řekl Dr. Nevin.

Experiment s červí dírou byl proveden na kopii počítače Sycamore 2 společnosti Google, který má 72 qubitů. Z nich tým použil pouze devět ke snížení množství rušení a šumu v systému. Dva z nich byly referenční qubity, které hrály roli vstupu a výstupu v experimentu.

Dalších sedm qubitů obsahovalo dvě verze kódu popisující „řídkou“ verzi již tak jednoduchého modelu 3D vesmíru zvaného SYK, pojmenovaného po jeho třech tvůrcích: Super Sachdev z Harvardské univerzity, Gino Yee z Mississippi State University a Alexej Kitaev z Caltechu. Oba modely SYK jsou zabaleny do stejných sedmi qubitů. V experimentu se tyto systémy SYK chovaly jako dvě černé díry, jedna tím, že přeměnila zprávu na nesmysl – kvantový ekvivalent jejího spolknutí – a druhá tím, že ji vyhodila zpět.

„V tomto hodíme qubit,“ řekl Dr. Laiken s odkazem na vstupní zprávu – kvantovou analogii řetězce jedniček a nul. Tento qubit interagoval s první kopií qubitu SYK; Jeho význam se změnil v náhodný hluk a zmizel.

Poté, v tikání kvantových hodin, se dva systémy SYK propojily a šok negativní energie přešel z prvního systému do druhého, který nakrátko odemkl druhý.

READ  Muž na procházce se psem našel vzácnou neporušenou kostru dinosaura

Poté se signál znovu objevil ve své původní, neuspořádané podobě – v devátém a posledním qubitu, který je spojen s druhým systémem SYK, který představuje druhý konec červí díry.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *