Fumio Kishida se ujímá funkce nového japonského premiéra

Kishida, 64, který byl zvolený vůdce Z vládnoucí Liberálně demokratické strany (LDP) minulý týden byl po parlamentním hlasování oficiálně potvrzen jako 100. předseda vlády země – to vše kromě jeho povýšení kvůli většině LDP ve Sněmovně reprezentantů.
Po hlasování Kishida oznámil svou novou vládu spojenou se spojenci bývalého premiéra Shinzo Abe. Z 20 členů 13 nemá žádné předchozí zkušenosti s kabinetem, tři jsou ženy a průměrný věk je 61 let.
Mírný liberál vnímaný jako stabilizující ruka, Kishida je Japonsko, které bojuje s vysokým počtem infekcí Covid-19, stagnující ekonomikou, rychle stárnoucí populací a rostoucím napětím s Čína.
Kishida sloužil jako ministr zahraničí země v letech 2012 až 2017 pod vládou Abeho, nejdéle sloužícího japonského premiéra. Podaří se mu odcházejícího premiéra Yoshihide Suga, který Oznámeno na začátku tohoto měsíce Nebude kandidovat na prezidentské volby své strany po turbulentním období poznamenaném ubývající podporou veřejnosti, když se snažil zadržet koronavirus.

Analytici tvrdí, že Kishida je vnímána jako tvůrce konsensu a podnikové volby, která představuje stabilitu. Politický veterán však nebyl oblíbenou volbou – měl špatnou veřejnou podporu a snažil se setřást ze svého obrazu nudného byrokrata.

Jeho první velkou zkouškou budou příští všeobecné volby, kde bude tváří strany, která byla kritizována za zvládnutí pandemie za vlády Sugy.

řekl Keith Henry, prezident politického rizika a obchodní poradenské firmy Asia Strategy.

Co očekáváte od správy Kishidy?

Kishida slíbil „nový kapitalismus“, který bude zahrnovat zmenšení příjmové mezery a posílení spotřebitelských výdajů. Řekl, že ekonomická politika, kterou nazval „Abenomika“ – známá jako „Abenomika“ – se „nepohnula“ z bohatých na chudé. Navrhl také masivní balíček „jen několik desítek bilionů“ jenů, který by japonskou ekonomiku vyvedl z recese vyvolané pandemií.

READ  Vědci hypersonických raket zatčeni v Rusku za zradu

„Mezi Japonci je hluboký pocit, že se tato propast mezi bohatstvím a nemajetností a že rozdíl mezi bohatstvím, mzdami a příležitostmi zvětšuje,“ řekl Henry.

Kishida se také bude zabývat reakcí na koronavirus v zemi. Japonsko očkovalo 60% své populace proti Covid-19 a minulý týden země zrušila výjimečný stav kvůli poklesu infekcí. Sociální a obchodní omezení postupně ustupují, Japonsko Snížení omezení vstupu pro některé návštěvníky. Existují však obavy, že by se virus mohl v zimních měsících znovu objevit.
V zahraniční politice, Kishida se zavázali „Dosažení svobodného a otevřeného indo-Pacifiku.“ jeho předchůdce touží Zúčastnil se prvního osobního setkání Z dialogu Quartet Security Dialogue, známějšího jako Quartet, neformálního strategického fóra pro Spojené státy, Austrálii, Japonsko a Indii, minulý měsíc ve Spojených státech.
Politika USA a Číny: Biden kombinuje Japonsko, Austrálii a Indii a zírá na Čínu
Očekává se, že Kishida podpoří silnou alianci se Spojenými státy a dalšími spojenci, což je zásadní Výzvou bude vyvažování Hluboké ekonomické vazby Japonska s Čínou a její obavy z rostoucího vojenského vlivu Pekingu v regionu. Kishida také čelí stále agresivnější Severní Koreji.

Nový premiér řekl, že chce také zakročit proti nízké porodnosti země, a věří, že jaderná energie by měla být vnímána jako možnost čisté energie.

Analytici si kladou otázku, zda bude Kishida stálým vůdcem, nebo zda se Japonsko vrátí do období politické nestability podobné době před Abeho, kdy Japonsko za šest let cyklovalo mezi šesti premiéry.

„Je tu spousta komplikovaných otázek. Není nejsilnějším lídrem ve vládnoucí Liberálně demokratické straně. Takže jsem velmi znepokojen režimem premiéra.“ Řekl Takeshi Niinami, ekonomický poradce bývalého premiéra Sugy a generálního ředitele japonského nápojového gigantu Suntory.

Jihokorejský prezident Moon Jae-in v pondělí poslal Kishidě blahopřejný vzkaz, v němž vyjádřil naději, že oba vůdci budou rozvíjet vztahy mezi Korejou a Japonskem a spolupracovat jako sousední země, uvedl Modrý dům.

READ  Rusko a Ukrajina se dohodly na pokračování jednání o příměří

K této zprávě přispěl Gaon Bae z CNN v Soulu.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *