Frustrace roste, protože demonstranti požadují rychlejší opatření v oblasti klimatu

GLASCOW, Skotsko (Associated Press) – Desítky tisíc klimatických aktivistů pochodovaly skotským městem, které v sobotu pořádalo klimatický summit Organizace spojených národů, v blízkosti globálních vyjednavačů doma, ale oddělené velkým rozdílem v očekávání, přičemž stále více frustrovaní demonstranti odmítají rozhovory o klimatu. . a místo toho požadovat okamžitá opatření ke zpomalení globálního oteplování.

Nálada na protestu v Glasgow byla navzdory stížnostem a lijáku pozitivní. Protesty proti klimatu se konaly také v celé Evropě, včetně Londýna, Paříže, Dublinu, Kodaně, Curychu a Istanbulu.

Demonstranti odsoudili vládní představitele po celém světě a uvedli, že rozhovory o klimatu zatím nedokázaly dosáhnout potřebné rychlé akce. Aktivistka Greta Thunbergová v pátek jednání odsoudila jen jako „takové a takové a takové“.

„Vedeme tyto rozhovory, ale neexistují žádné zásady, které by je skutečně podporovaly,“ řekl Days Agaje, demonstrant z Londýna na demonstraci v Glasgow, a křičel do stálého rytmu bubnů.

„Navíc v sále musí být skuteční lidé,“ řekl Agage a zopakoval stížnosti, že summit v Glasgow výrazně omezil účast publika. „Jak můžeme očekávat, že zavedeme slušnou politiku, když lidé, kteří jsou do toho zapojeni, nejsou přítomni v místnosti?“

Demonstranti nesli cedule se zprávami jako „Červený kód pro lidstvo“, „Stop velkým znečišťovatelům“ a „COP26, sledujeme vás“ nebo jednoduše „Jsem naštvaný“. Jeden z nápisů se zeptal: „Když ne ty, kdo? Když ne teď, kdy?“

Megan McClellan (24) z Glasgow řekla, že má podezření, že vyjednavači klimatu naslouchají.

„Tohle je pro ně příliš snadné ignorovat. Je to hezké a pohodlné,“ řekla v Summit Center, které je obehnáno ocelovými ploty.

Její kamarádka Lucette Wood (30) z Edinburghu s tím ale nesouhlasila.

„Možná s tím ve skutečnosti nic neudělají, ale předstírají, že ano… a odloží to o 20-30 let,“ řekl Wood.

Ať už to byla taktika na zvýšení tlaku na vlády nebo odmítnutí jednání, Thunbergovy odmítavé řeči o dvoutýdenním summitu – který má před sebou další týden – zazněly uvnitř i vně místa summitu. Vládní lídři a vyjednavači říkají, že si jsou stejně tak vědomi naléhavosti svého úkolu, protože je čas omezit znečištění fosilními palivy dříve, než Země zažije mnohem vyšší úrovně oteplení.

READ  COVID -19: Nová kolumbijská „varianta Mu“ by mohla být odolná vůči vakcíně - WHO

Marcher Jason Cook (54) přijel do Glasgow se dvěma přáteli a všichni tři měli na hlavě helmy označené „bla“.

Cook, stejně jako další demonstranti, zopakoval Thunbergova slova: „Nechceme slyšet další chmury, bla, bla,“ řekl.

Britský premiér Boris Johnson byl jedním z mnoha světových vůdců, kteří podpořili Thunbergovo prohlášení, když hájili pokrok, kterého vlády dosáhly při slibech snížení emisí a financování klimatu.

Elizabeth Mayová, kanadská poslankyně a 16násobná účastnice klimatických rozhovorů OSN, se v sobotu připojila k demonstrantům v Glasgow.

„Protesty se odehrávají v drtivé většině,“ řekla Mai. „Většina lidí uvnitř je zde ve svých srdcích a někdy i fyzicky.“

V dějišti masivní konference Organizace spojených národů zahájili vyjednavači sedmý po sobě jdoucí den jednání mezi téměř 200 zeměmi, aby dokončili návrhy dohod, které by příští týden mohly být předány ministrům kabinetu k politickému schválení. Mezi diskutovanými tématy je nový závazek omezit globální oteplování na 1,5 °C (2,7 °F), nechat země opakovaně přezkoumat své úsilí o zvýšení tlaku na hlubší škrty a poskytnout větší finanční podporu chudším zemím, aby se přizpůsobily. na změnu klimatu.

Předseda summitu Alok Sharma novinářům řekl, že chápe frustraci demonstrantů.

„Myslím, že jsme celkově udělali pokrok,“ řekl Sharma v sobotu. „Myslím, že lidé byli v jednacích místnostech konstruktivní.“

„Dosáhli jsme bodu, kdy se guma dostává na silnici, kde musíme činit těžká rozhodnutí,“ řekl vládní úředník. „Rozhodně nepodceňuji obtížnost úkolu, který mě čeká.“

Sobotní pochody přilákaly řadu účastníků a věkových kategorií, den poté, co desítky tisíc mladých Pátků pro budoucnost protestovaly před zdmi konference v Glasgow. Thunbergova směs školních stávek, otevřených řečí, netrpělivosti s vládními výmluvami a masovými demonstracemi podnítila od roku 2018 klimatické protesty, zejména v Evropě.

READ  Rok 2020 byl rekordním rokem stresu a nejvíce zasáhl maminky s dětmi doma

Protestní hnutí za klima – a zhoršení sucha, bouří, záplav, lesních požárů a dalších katastrof po celém světě v letošním roce – přivedlo zpět mnoho zrychlujících se škod způsobených globálním oteplováním. Stále naléhala na vlády, aby přijaly důraznější a rychlejší opatření ke snížení emisí fosilních paliv.

V centru Londýna na Trafalgarském náměstí demonstrovaly stovky klimatických demonstrantů z Bank of England. Protestující Sue Hampton (64) řekla, že všichni jsou ohroženi a všechny generace musí tlačit na akci.

Nemůžeme tady nechat dělat veškerou práci mladé. „Měli bychom to udělat všichni společně,“ řekla.

V Istanbulu demonstranti za klima přivedli své děti na sobotní shromáždění, kde zdůraznili dopad globálního oteplování na budoucí generace.

„Chci, aby moje děti v budoucnu žily na krásné planetě,“ řekla Kadriye Basut (52) v Istanbulu.

——

Danica Kirka v Londýně, Seth Bornstein v Glasgow a Andrew Wilkes v Istanbulu přispěli k této zprávě.

___

Sledujte všechny příběhy AP o klimatických změnách na https://apnews.com/hub/Climate.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *