Frank Příhoda, nejstarší australský olympionik, zemřel ve věku 101 let

Frank Příhoda, nejstarší australský olympionik, zemřel ve věku 101 let

Ve věku 101 let zemřel nejstarší australský olympionik, který před reprezentací Austrálie na zimních hrách v roce 1956 utekl z komunistického Československa na bobování.

Frank Příhoda, který emigroval do Austrálie v roce 1950 po útěku z komunistického Československa, se se svou sestrou Sašou a jejím manželem Karlem Nykvabelem zúčastnil alpského lyžování na olympijských hrách 1956 v Itálii.

Prihuda s Nykvabelem podnikli odvážný útěk z Československa na lyžích, Saša pak krátce po olympiádě ve Svatém Mořici v roce 1948 utekl českému týmu zimních olympijských her.

Prezident Australského olympijského výboru Ian Chesterman prohlásil, že Prihuda je „průkopníkem“ australských zimních sportů.

„Frank byl velmi oblíbenou postavou australských zimních sportů. Byl průkopníkem,“ řekl.

„Bylo velkým potěšením zastihnout Franka v den jeho letošních narozenin a byl velmi hrdý na pokrok, který zimní sport v Austrálii za ta léta udělal.

„Celý život si zachoval velkou lásku k zimním sportům a olympijskému hnutí a byl velmi zapojen do úsilí současných sportovců.

„Frank přišel do této země jako mladý muž v neklidné době ve své rodné zemi a jsme tak vděční, že si udělal z Austrálie svůj domov. Měl úžasný život, ale byl velmi pokorný ke svým úspěchům.“

„Bude velmi chybět celé zimní komunitě.“

Příhoda strávil svůj život na horách v Thredbu v Novém Jižním Walesu, kde provozoval obchod se suvenýry a později jako dobrovolník v místním muzeu, s lyžováním skončil až v 90 letech.

Jeho olympijské úspěchy jsou nejhezčí vzpomínky, které si připomněl před svými 99. narozeninami.

„Byla to velká věc, hodně to pro mě znamenalo. Cítil jsem hrdost a pokoru, že jsem po pouhých pěti letech mohl chodit pod vlajkou a reprezentovat Austrálii.“

„Z tohoto důvodu jsem chtěl jen to, abych udělal maximum pro svou adoptivní zemi.“

READ  Bývalý český fotbalový prezident odsouzen do vězení za podvod | Pro Sport

V roce 2020 Frank obdržel medaili Snow Australia Medal na poctu jeho přínosu pro sněžné sporty v Austrálii. Byl také oceněn toho roku, kdy byla na jeho počest pojmenována sjezdovka v Thredbu.

„Frank’s Face“ se nachází mezi dvěma dalšími prvky – kluzištěm pojmenovaným po jeho sestře Sashe a barem ve tvaru T pojmenovaným po jeho švagrovi Karlu.

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

"Totální hudební narkoman. Student. Zombie fanatik. Pivní evangelista. Vášnivý televizní fanoušek. Certifikovaný spisovatel."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *