Francouzští republikáni se zbavují svého vůdce kvůli koaliční smlouvě krajní pravice

Francouzští republikáni se zbavují svého vůdce kvůli koaliční smlouvě krajní pravice

zdroj obrázku, Reuters/Sarah Messonnier

Komentář k fotce, Eric Ciotti řekl, že jeho strana potřebuje spojenectví, „a přitom se zachováme“.

  • autor, Paul Kirby
  • Role, BBC novinky

Francouzská republikánská strana opustila svého vůdce Erica Ciotiho poté, co v předčasných volbách na konci tohoto měsíce vyzval k politickému spojenectví s krajně pravicovou stranou Národní shromáždění.

Političtí vůdci pravicové strany učinili rozhodnutí o něco více než 24 hodin poté, co Ciottiho plán vyvolal mezi republikánskými politiky rozruch.

Zjevný kolaps v srdci francouzské mainstreamové konzervativní strany přichází v návaznosti na drtivé vítězství Národního shromáždění v nedělních evropských volbách – a rychlé rozhodnutí prezidenta Emmanuela Macrona vyhlásit národní volby.

Cioti udeřil zpět na své kolegy, obvinil je z „flagrantního porušení“ stranických pravidel a trval na tom, že nikam neodchází.

Ciotti byl zvolen vůdcem strany v prosinci 2022 a vždy byl vnímán jako jestřábí než většina prominentních republikánů.

Když ale v úterý vystoupil v televizi, aby oznámil, že republikáni „potřebují spojenectví s RNC… spojenectví s NRA“. [National Rally] Vysocí představitelé strany uvedli, že když dohodu navrhoval, mluvil pouze za sebe.

Lídr National Rally Jordan Bardella následně potvrdil, že došlo k dohodě a že jeho strana podpoří „desítky“ republikánských kandidátů.

Gérard Larcher, vysoce uznávaný předseda Senátu, prohlásil, že by nikdy dohodu s Národní frontou nespolkl, a další kolegové veřejně vyzvali k okamžitému odvolání Cioti před dvěma koly parlamentních voleb 30. června a 7. července.

Macron ve středu zasáhl a obvinil Ciottiho, že se otočil zády ke straně, která vděčí za své dědictví bývalým prezidentům Charlesi de Gaulleovi, Jacquesu Chiracovi a Nicolasi Sarkozymu.

Ačkoli se odhaduje, že polovina lidové základny republikánů podporuje spojenectví s National Rally Party, drtivá většina stranických vůdců to kategoricky odmítla.

Ve zjevném pokusu zastavit své odvolání na středečním mimořádném zasedání stranických vůdců Ciotti nařídil zavření dveří stranického sídla v Paříži s odkazem na bezpečnostní rizika.

Později potvrdil, že „žádné z rozhodnutí přijatých na této schůzce nemá žádné právní důsledky. Později francouzské televizi řekl, že za republikány se s podporou strany Národní shromáždění bude ucházet „asi 80“ kandidátů.

Republikáni nyní jmenovali svého hlavního kandidáta v nedělních volbách, Françoise-Xaviera Bellamyho, prozatímním lídrem. Novinářům řekl: „Síly chaosu dnes ohrožují naši zemi… Máme před sebou linii, na které musíme stát.“

O několik hodin dříve Macron obhajoval své náhlé rozhodnutí rozpustit parlament a vyhlásit volby a vyzval francouzské voliče, aby se spojili a „řekli ne extremismu“.

Komentář k fotce, Macron řekl, že se kampaně nezúčastní, i když jeho projev byl z velké části politický

Francouzský prezident popřel, že by chtěl krajní pravici předat klíče k moci, a tvrdil, že národní hlasování je jedinou republikánskou možností.

Řekl, že by se proti ní měla spojit široká škála politických skupin, „které nemohou sympatizovat s touto extremistickou horečkou“.

Jeho prohlášení neodrážela pouze předehry pana Ciotiho k vůdcům strany Národní shromáždění Marine Le Penové a Jordanu Bardellovi.

Reagoval také na rozhodnutí hlavního proudu levice souhlasit s paktem s krajní levicí, kterou obvinil ze zaujímání antisemitských a antiparlamentních postojů.

V neděli vedl Raphael Glucksmann středo-levice na třetí místo s kampaní, která přilákala voliče odcizené nejextrémnější francouzskou stranou, která neustoupila Jean-Lucu Mélenchonovi.

Macron naznačil, že masky dvou hlavních mocností sklouzly a že boj o hodnoty vyšel na světlo.

Macron byl široce kritizován za jeho zdánlivě spontánní rozhodnutí vyhlásit volby hodinu poté, co jeho strana získala méně než 15 % hlasů, zatímco Národní shromáždění dosáhlo téměř 31,5 % v evropských volbách.

Dva roky po svém druhém prezidentském období nemá jeho strana většinu ve francouzském Národním shromáždění, takže veškerá legislativa vyžaduje podporu politických spojenců.

Macron řekl, že systém se stal nefunkčním, takže vláda nemohla jednat.

Řekl, že jako prezident se nebude účastnit předvolebních kampaní a nechá to na premiérovi Gabrielu Attalovi – i když jeho středeční projev zněl velmi podobně jako zahájení volební kampaně jeho strany.

Na otázku novináře, zda předal klíče od Francie krajní pravici, Macron odpověděl, že nic nedělat není možné a že žádat lidi, aby se rozhodovali, je principem demokracie.

Řekl, že voliči, kteří v neděli podpořili Národní shromáždění, vyjádřili svůj hněv a dodal: „Zpráva byla přijata.“

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *