Francouzský ministr energetiky navštíví Prahu, aby posílil jadernou spolupráci – EURACTIV

Francouzský ministr energetiky navštíví Prahu, aby posílil jadernou spolupráci – EURACTIV

Francouzská ministryně energetiky Agnes Panier-Runacher má v pondělí a úterý navštívit Prahu, aby pokročila ve francouzsko-české jaderné spolupráci, zejména při výstavbě nových reaktorů.

Česko, jehož šest jaderných reaktorů představuje 37 % výroby elektřiny v zemi 2022, uvažuje o rozšíření vozového parku. Vláda již dala zelenou k vývoji nového tlakovodního reaktoru o výkonu 1 200 MW a chystá se dát zelenou k výstavbě dalších tří reaktorů.

Česká vláda na konci října vybrala nabídky americké jaderné energetické společnosti Westinghouse, jihokorejské společnosti KHNP a francouzské státní společnosti EDF.

Francouzka Pannier-Ronacher v pondělí navštívila Prahu, aby obhájila nabídku své země, spolu s generálním ředitelem EDF Lucem Reymontem, který se podle ministerstva také setkal s francouzskými a českými průmyslníky v tomto sektoru, „aby zhodnotili stavební projekty EPR v České republice“.

Kancelář Panier-Runacher dodal, že tyto tři návrhy v současné době procházejí zkoumáním před „možnou druhou fází zkoumání pro další reaktory“. Očekává se, že smlouva na první reaktor bude podepsána v roce 2024, stavba by měla začít v roce 2029 a možné první testy v roce 2036.

Panier-Runacher se během své úterní návštěvy zúčastní také podpisu výzkumné dohody mezi francouzskou Národní výzkumnou agenturou (ANR) a Českou technologickou agenturou (TAČR), která by mohla zajistit financování společných projektů v oblasti jaderné energetiky.

Aliance pro rok 2040

Francie je pro Čechy klíčovým partnerem nejen z hlediska potenciálních dodávek jaderných technologií, ale také z hlediska budoucnosti jaderné energetiky v Evropské unii – téma, o kterém má Pannier-Runacher v plánu jednat se svým českým protějškem, Jozef Sikela.

Oba ministři budou také diskutovat o „posouzení naší vize pro příští Evropskou komisi s ohledem na energetiku,“ řekl Pannier-Runacher. francinfo v pondělí ráno, což naznačuje, že rozhovory se zaměří na cíle pro rok 2040, které má Evropská komise představit 6. února.

READ  Německo zkoumá tripartitní dohodu o solidaritě v oblasti plynu s Itálií a Švýcarskem

Kancelář francouzského ministra vysvětlila, že Francie a Česká republika jsou členy „nukleární aliance“, jejíž členové navrhli nazvat cíle Evropské unie v oblasti obnovitelné energie nízkouhlíkové cíle nebo „cíle odchodu z fosilních paliv“.

Kancelář francouzského ministra dodala: „Velmi se spoléháme na Belgii,“ která předsedá Evropské unii do 30. června, v odkazu na pokračující snahu aliance o větší „technologickou neutralitu“, zejména s ohledem na řešení jak obnovitelných zdrojů energie, tak jaderné energie v politice. Energetika v Evropské unii.

Pannier-Runacherův úřad také poznamenal, že jaderná aliance, kterou Belgie pravidelně monitoruje, nyní zahrnuje 14 zemí a mohla by v Bruselu představovat „velmi silnou obstrukční menšinu“ v některých právních předpisech EU.

Jak se Euractiv.cz dozvěděl, čeští a francouzští ministři se v úterý dohodnou také na potřebě vyvinout vhodné finanční nástroje pro realizaci nových jaderných projektů v EU a na nutnosti zajistit konkurenceschopné ceny elektřiny z jaderných elektráren.

Česko rovněž vítá návrh Evropské komise na vytvoření nové celoblokové „průmyslové aliance“ věnované vývoji a nasazení malých modulárních reaktorů.

(Paul Massad | Euractiv.fr, s příspěvky Anity Zachové, Euractiv.cz)

Přečtěte si více s Euractiv

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje s dekódováním voleb do EU

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *