Francouzský Le Maire se drží plánu na snížení dluhu, i když rating Fitch snížil – EURACTIV.com

Ministr hospodářství Bruno Le Maire řekl poté, co ratingová agentura oznámila, že sníží rating Francie, Fitch Ratings bagatelizuje dopad nově schválených strukturálních reforem, včetně penzijního zákona.

V pátek Fitch, která hodnotí schopnost země splácet svůj státní dluh a riziko nesplácení oznámit To povede ke snížení ratingu Francie z „AA“ na „AA- se stabilním výhledem“, s odkazem na slabé plány na snižování dluhu a sociální nepokoje.

Fitch varovala, že „politický pat a (někdy násilná) sociální hnutí představují riziko pro Macronovu reformní agendu“ a mohly by vést k pokračování štědré a tíživé fiskální politiky.

Fitch ve svém hodnocení dále vysvětlila, že „francouzské fiskální metriky“, včetně úrovně deficitu a veřejného dluhu, byly „slabší než jejich kolegové“ a kritizovala vládní plány na snížení úrovně schodku ze 4,9 % HDP do roku 2027 na 2,7 %, jak tvrdí Fitch. je takový. Na základě příliš optimistických prognóz hospodářského růstu.

Fitch také poznamenala, že „výdajové tlaky zůstanou zvýšené“, přičemž až třetina vládních výdajů „souvisí s inflací (včetně důchodů a sociálních dávek)“.

Podle vlády se očekává, že úrokové sazby spojené s dluhem se kvůli inflaci ztrojnásobí.

Le Mer Zaplaťte za ústup o sobotní analýze agentury Fitch, která zdůraznila nový francouzský program oddlužení a zavádění velkých reforem v oblasti nezaměstnanosti a penzí. Poukázal také na nižší korporátní daně, které by podpořily produkci a růst.

Francouzský „pakt stability“, představený před dvěma týdny, se snaží „urychlit“ snižování dluhu a do roku 2027 si klade za cíl snížit čtyři procentní body ze 111,6 % HDP na 108,3 %.

Úroveň dluhu a deficitu během pandemie explodovala, přičemž Francie od roku 2020 utratila dalších 240 miliard eur – asi 10 % HDP – na podporu ekonomiky a pomoc při zvládání loňské energetické a inflační krize.

READ  Polský prezident navrhuje zákon o ukončení sporu s Bruselem o soudce

Vládní plán, o kterém tvrdí, že je začátkem nové vlny úsporných opatření, byl ostře kritizován opozicí.

Krajně levicová poslankyně a ekonomka Aurelie Trouveyová na Twitteru napsala: „Je ostudné vidět ministra prosit o opětovné zvýšení ratingu země a říkat Fitch, že udělal dobře, že jeho lid trpěl.“

Konzervativci, z nichž většina se v březnu postavila proti důchodové reformě, si také stěžovali, že si Francie žije nad poměry a že jsou nutné hluboké škrty ve výdajích.

Nové hodnocení Francie „AA-“ je podobné jako v Belgii, Spojeném království, České republice a Estonsku.

(Theo Bergere-Gones | EURACTIV.fr)

Více na stejné téma…

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *