Francouzské volby 2024 živě: Strana Národní fronta získává nejvíce křesel, Macronův blok je na druhém místě a Le Penův blok je na třetím místě.

Francouzské volby 2024 živě: Strana Národní fronta získává nejvíce křesel, Macronův blok je na druhém místě a Le Penův blok je na třetím místě.

V pařížských ulicích propukl jásot v neděli pozdě, když očekávané výsledky naznačovaly, že levicová Nová lidová fronta porazí krajně pravicovou stranu Národní shromáždění ve francouzských předčasných parlamentních volbách.

Později se na náměstí Republiky v hlavním městě shromáždil velký dav, aby oslavil vítězství levicové koalice s největším počtem křesel v parlamentu a skandoval: „Mladí, rozdrťte Národní frontu“, oblíbené levicové heslo.

Aliance svobodné Francie je seskupení řady stran od krajně levicové Povstalecké Francie po umírněnější Socialistickou stranu a Stranu životního prostředí.

Podle francouzského ministerstva vnitra koalice získala 182 křesel v Národním shromáždění, což z ní činí největší skupinu, ale chybí jí 289 křesel potřebných pro absolutní většinu.

Ve francouzském Schiltheimu začali pracovníci průzkumu sčítat hlasy.

Jean-Luc Mélenchon, vůdce francouzského povstaleckého hnutí, v projevu k davu jásajících příznivců poblíž Stalingradského náměstí řekl, že výsledky přišly jako „obrovská úleva pro drtivou většinu lidí v naší zemi“.

„Naši lidé jednoznačně odmítli nejhorší scénář,“ řekl Mélenchon a dodal: „Zavládla úžasná vlna občanské mobilizace!“

Jean-Luc Mélenchon, vůdce strany Povstalecká Francie a člen Nové lidové fronty, mává po oznámení dílčích výsledků v Paříži příznivcům.

V neděli pozdě večer policie evakuovala náměstí Republiky pomocí slzného plynu do davů, většinou mladých lidí.

Demonstranti ale zůstali optimističtí, protože fotografie ukazovaly lidi po celém městě, jak jásají a slaví.

Lidé reagují na očekávání výsledku v Paříži.

Nálada byla ještě pochmurnější pro příznivce krajně pravicové strany RN.

V pařížském parku Bois de Vincennes se nadšená atmosféra během volební akce Francouzské národní strany zhoršila hodinu před uzavřením volebních místností poté, co bylo jasné, že krajně pravicový blok bude v hlasování na třetím místě.

READ  Maorský protivakcinační kmen: Přestaňte používat Hakka "Ka Mate"

Lidé se scházejí na Place de la République v Paříži, aby oslavili primární výsledky.

Po vyhlášení nabídky, Jordán BardellaOsmadvacetiletý vůdce strany Národní fronta uvedl, že Francie se dostala do stavu „nejistoty a nestability“.

Přes svůj náskok po prvním kole hlasování získala krajně pravicová strana Národní shromáždění v čele s Marine Le Penovou a jejími spojenci 143 křesel.

Při absenci jakékoli strany, která by dokázala získat většinu, bude parlament pravděpodobně paralyzován a rozdělen mezi tři bloky.

Marine Le Penová, vůdkyně krajně pravicového Národního shromáždění, hovoří s novináři v Paříži poté, co dílčí výsledky ukázaly, že její strana nedosáhne většiny.

Silný výkon, kterého dosáhla Strana národního shromáždění v prvním kole, vyvolal obavy, že se Francie chystá zvolit první krajně pravicovou vládu od vichistického režimu, který během druhé světové války spolupracoval s nepřítelem.

Nedělní výsledky ale byly velkým překvapením a ukázaly ohromnou touhu francouzských voličů zabránit tomu, aby se krajní pravice dostala k moci – i za cenu zavěšeného parlamentu.

Reakce příznivců krajně pravicové strany Národní shromáždění ve Francii po zveřejnění dílčích výsledků v Paříži.

Středověká koalice Ensemble prezidenta Emmanuela Macrona, která minulou neděli v prvním kole hlasování klesla na třetí místo, zaznamenala silný odraz a získala 163 křesel.

Gabriel Attal, chráněnec Macrona, v pondělí ráno oznámil, že rezignuje na funkci premiéra. Zdá se, že kritizoval Macronovo rozhodnutí vyzvat k předčasnému hlasování a řekl, že se „nerozhodl“ rozpustit francouzský parlament.

Davy se shromažďují během nočního volebního shromáždění na náměstí Place de la République v Paříži.

Po parlamentních volbách jmenuje francouzský prezident předsedu vlády ze strany, která získala největší počet křesel. Obvykle to znamená kandidáta z vlastní prezidentské strany. Nedělní výsledky však znamenají, že Macron čelí vyhlídce, že bude muset jmenovat postavu z levicové koalice ve vzácném uspořádání známém jako „soužití“.

READ  Zprostředkovatelé prosazují dohodu o příměří v Gaze, ale mezi Izraelem a Hamásem přetrvávají mezery

Mélenchon v projevu ke svým příznivcům poblíž Stalingradského náměstí řekl, že Macron „má povinnost pozvat Novou lidovou frontu, aby vládla“.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *