Francie se připravuje na protesty, zatímco Macron a Le Penová se připravují na druhé kolo | Francouzské prezidentské volby 2022

V sobotu se po celé Francii očekávaly protesty, když odpůrci krajně pravicové prezidentské kandidátky Marine Le Penové usilují o vytvoření jednotné fronty, která by jí zabránila vyhrát druhé kolo voleb proti úřadujícímu. Emmanuel Macron 24. dubna.

Policie varovala před možnými nehodami, když se demonstranti shromáždili ve 30 městech.

Macron, centrista pro EU, vyhrál prezidentský úřad v roce 2017 poté, co snadno porazil Le Penovou, když se za ním v druhém kole shromáždili voliči, aby odehnali krajní pravici od moci.

Letos první kolo hlasování zažehlo stejnou bitvu, ale Macron čelí ještě těžší výzvě.

V průzkumech má mírný náskok, ale před prvním kolem 10. dubna se Le Penové podařilo využít hněv nad životními náklady a vnímání, že Macron je odtržen od každodenních útrap. Získala 23,1 % hlasů oproti 27,85 % pro Macrona.

Tento týden se však zdála více znepokojena, když se pozornost přesunula na její platformu a průzkumy ukázaly, že Macron svůj náskok rozšířil. Páteční průzkum agentury Ipsos-Sopra-Steria ukázal, že prezident vyhrál druhé kolo s 56 % hlasů.

Měl podporu bývalých prezidentů Nicolase Sarkozyho a Françoise Hollanda. Stovky celebrit a sportovních osobností ho také podpořily, aby zabránil Le Penové dostat se k moci.

Le Penová, jejíž protiimigrační a euroskeptický postoj je jejím příkladem, se v posledních letech snažila zjemnit svou image i image své strany Národní shromáždění. Odpůrci, včetně Macrona, uvedli, že její platforma je plná lží a falešných slibů – obvinění Le Penová odmítla.

Do druhého kola prezidentských voleb opět kandiduje krajní pravice podpořená dosud nevídanou podporou. „Odmítáme vidět, jak získá moc,“ uvedla francouzská Liga lidských práv ve společném prohlášení oznamující protesty, které podepsaly desítky skupin, odborů a dalších lidskoprávních sdružení.

Le Penová v rozhovoru s novináři během zastavení kampaně v jižní Francii odmítla plánované protesty jako nedemokratické.

„Zařízení je znepokojeno,“ řekla. Lidé protestující proti výsledkům voleb jsou naprosto nedemokratické. Říkám všem těmto lidem, jděte volit. Je to tak snadné.“

s Voličský sbor je roztříštěný a nerozhodnutýVolby pravděpodobně vyhraje kandidát, který dokáže obejít svůj tábor a přesvědčit voliče, že druhá možnost by byla mnohem horší.

„Republikánská fronta“ voličů všech vrstev, kteří se shromáždili za kandidáta hlavního proudu, po desetiletí pomáhala udržet krajní pravici mimo moc.

Ale Macron, jehož drsný styl a politika, která občas odbočila doprava, rozčílila mnoho voličů, už s touto podporou nemůže automaticky počítat.

Aktivisté za změnu klimatu z Extinction Rebellion byli v sobotu nuceni uzavřít hlavní náměstí v centru Paříže na protest proti ekologickým programům obou kandidátů.

„Tyto volby nám nedávají na výběr mezi krajně pravicovým kandidátem s nenávistnými myšlenkami… a kandidátem, který za pět let odložil problematiku životního prostředí a lhal,“ 26letý Lu, učitel dějepisu, který se dva roky připojil k ekologickému hnutí. řekl agentuře Reuters.

V sobotu se v Paříži sejdou také demonstranti proti Macronovi.

READ  Jihočínské moře: USS Benfold vzdoruje čínským územním nárokům

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.