Francie a Německo tvrdí, že ruské zveřejnění nót porušuje diplomatická pravidla

Paříž (Reuters) – Francie a Německo ve čtvrtek obvinily Rusko z porušení diplomatického protokolu poté, co Moskva zveřejnila jejich tajnou korespondenci o Ukrajině, což je poslední známka zhoršení vztahů mezi Moskvou a Západem.

Ruské ministerstvo zahraničí ve středu zveřejnilo řadu diplomatických zpráv, které si vyměnilo s Německem a Francií ve snaze ukázat, že jeho pozice k rozhovorům o východní Ukrajině byla zkreslená.

„Považujeme tento přístup za v rozporu s diplomatickými normami a normami,“ řekla novinářům mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Anne-Clair Legendreová na denním online briefingu.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na reuters.com

Francie a Německo uvedly, že ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov odmítl uspořádat takzvanou schůzku ve stylu Normandie se svými francouzskými, německými a ukrajinskými protějšky, ale Rusko uvedlo, že Lavrov je k dispozici pouze pro konkrétní schůzku.

Odcházející kancléřka Angela Merkelová ruský krok bagatelizovala, ale na tiskové konferenci řekla, že to nic nemění na tom, že se žádná schůzka nekonala, čehož lituje.

„Zveřejnění dopisů není překvapivé. Často čtu své dopisy v novinách. Rozhodně nemáme co skrývat,“ řekla na tiskové konferenci k jinému tématu.

Dodala ale, že požádala ruského prezidenta Vladimira Putina, aby uspořádal další kolo jednání, než odejde z úřadu. Je ostudné, že tak neučinil, řekla, „protože schůzky mají svou vlastní dynamiku“ a umožňují pokrok i ve zdánlivě neřešitelných situacích.

Paříž již dříve obvinila Rusko, že odmítlo ministerskou schůzku s Francií, Ukrajinou a Německem, aby se diskutovalo o proruském separatistickém povstání na východní Ukrajině, a popřela, že by nereagovalo na návrhy Moskvy.

Ve vzácné reakci Rusko zveřejnilo 28 stran diplomatických dokumentů, které ukazují, že předem řeklo, že se Lavrov nemůže zúčastnit navrhované schůzky 11. listopadu.

Zveřejněné dokumenty však ukázaly vážné rozdíly mezi Ruskem, Francií a Německem.

READ  Ukrajina odmítá vztah mezi Trumpem a Putinem a ignoruje obavy z amerických voleb

Rusko připojilo návrh prohlášení k „vnitřnímu ukrajinskému konfliktu“, který Rusko navrhlo zveřejnit po možné schůzce normandského formátu.

Jednání v normandském formátu mají pomoci ukončit konflikt na východní Ukrajině mezi kyjevskými silami a proruskými separatisty.

4. listopadu francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian a německý ministr zahraničí Heiko Maas ve společném dopise Lavrovovi uvedli, že moskevský návrh obsahuje hodnocení, která Německo a Francie nesdílejí, jako například zobrazení „vnitřního ukrajinského konfliktu“. Mimo jiné.

Dva evropští diplomaté uvedli, že rozmístění Moskvy se zdálo být pokusem zasít zmatek, ale selhalo, protože ukázalo, že se Moskva snaží vykolejit proces tím, že vyžaduje tolik předpokladů, že jakákoli naděje na setkání by byla nemožná.

Legendre vyzval Rusko, aby se vrátilo k jednacímu stolu a pokračovalo v diskusích, ale „ve schválených formátech a podle dohodnutých zásad“.

Zaregistrujte se nyní a získejte bezplatný neomezený přístup na reuters.com

Reportáž Johna Irishe v Paříži Další reportáže Andrey Renckové a Thomase Escherta v Berlíně Střih Jonathana Otise a Matthew Lewise

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *