Fosílie nejstaršího člena obrovské skupiny dinosaurů byly nalezeny v Argentině

Autor: Agustin Geist

BUENOS IRIS (Reuters) – Vědci v argentinské divočině Patagonie objevili fosilie, které mohou být nejstarším známým členem skupiny dinosaurů známých jako titanosaury, která zahrnuje největší suchozemská zvířata v historii Země.

Vědci v pondělí uvedli, že fosilie představují druh dinosaura zvaného Ninjatitan zapatai, který žil před 140 miliony let během období křídy. Identifikovali Ninjatitana jako titanosaura, skupinu dinosaurů živících se rostlinami s dlouhým hrdlem, kteří kráčeli po čtyřech sloupových nohách.

Neúplná kostra dinosaura byla objevena jižně od Neuquenu. Vědci uvedli, že ninjatitan dokázal, že tetanosaury jako skupina se poprvé objevily déle, než bylo dříve známo.

„Je to nejstarší známý záznam nejen z Argentiny, ale z celého světa,“ řekl agentuře Reuters hlavní autor Pablo Galena a vědecký pracovník Národní rady pro vědecký a technický výzkum v Argentině. „Titanosaury byly zaznamenány v různých částech světa, ale nejstarší známé záznamy jsou z tohoto objevu novější.“

Ningatosaurus byl dlouhý asi 20 metrů a byl to velký dinosaurus, ale mnohem menší než titanosaurové, jako například Argentinosaurus, který dosahoval délky asi 35 metrů. Vědci také uvedli, že přítomnost takového raného titanosaura v Patagonii podporuje myšlenku, že titanosaury pocházejí z jižní polokoule.

Výsledky byly publikovány ve vědeckém časopise Ameghiniana.

Titanosaury jsou součástí větší skupiny dinosaurů zvaných sauropody, které zahrnují další s podobnými tělesnými vzory, jako je brontosaurus a diploidux, kteří žili v severní Americe během jury, která předcházela křídovému období.

Řada titanosaurů, kteří obývali Patagonii, dosáhla kolosálních rozměrů, jako jsou Argentinosaurs, Patagots a Dreadnoughtus.

Jose Luis Carpadillo, další výzkumný pracovník CONICET, řekl místní univerzitní publikaci http://www.ctys.com.ar/index.php?idPage=20&idArticulo=3796, že věk pozůstatků Ninjatitanů mohl vést lidi k domněnce, že kosti patřil do skupiny Dinosaurs předcházel Titanosaurs.

„V Patagonii byl Titanosaur znám jen před necelými 120 miliony let,“ řekl.

READ  Utahský lékař radí, že empatie je důležitá, když hovoříte s těmi, kdo váhají ohledně vakcíny COVID-19

(Připravil Agustin Geest; střih Adam Jordan a Will Dunham)

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *