Floridská rodina, jejíž dům byl zasažen vesmírným odpadem, podává žalobu proti NASA

Rodina žádá od NASA odškodnění poté, co v březnu kus kovového odpadu z Mezinárodní vesmírné stanice strhl střechu jejich domu v Neapoli na Floridě.

Nikdo nebyl zraněn, ale právní zástupce Oteroovy rodiny popsal nehodu jako „téměř miss“, která „mohla být katastrofální“. V tiskové zprávě zveřejněné v pátek.

Majitel domu Alejandro Otero dříve listu The Washington Post řekl, že v den incidentu mu zavolal jeho syn v panice. Vrátil se domů, aby našel hustý, válcovitý kus zuhelnatělého kovu o něco menší než plechovka od polévky zapíchnutý ve zdi, a okamžitě věděl, že „pochází z vesmíru“.

„Moji klienti požadují odpovídající odškodnění, aby vzali v úvahu stres a dopad, který tato událost měla na jejich životy,“ uvedl v prohlášení rodinný právní zástupce Mika Nguyen Worthy. Nové vydání. „Pokud by trosky dosáhly několik stop jiným směrem, mohlo dojít k vážnému zranění nebo smrti.“

NASA okamžitě neodpověděla na žádost o vyjádření k právnímu nároku.

Dříve NASA Určitý Válcový objekt o hmotnosti 1,6 libry, který narazil na střechu Oteroova domu, byl kusem nákladní plošiny o hmotnosti 5 800 liber nesoucí staré nikl-hydridové baterie, která byla vypuštěna z Mezinárodní vesmírné stanice v březnu 2021.

Očekávalo se, že vesmírné smetí shoří při opětovném vstupu do zemské atmosféry, ale nějak přežilo, což vyvolalo obavy z možnosti takových incidentů v budoucnu narůstat.

Být zatčen

Příběhy, které vás informují

„Vesmírný odpad je skutečným a vážným problémem kvůli nárůstu vesmírné dopravy v posledních letech,“ řekl Worthy.

Worthy řekl, že to, jak NASA reagovala na toto obvinění, by mohlo vytvořit právní precedens pro to, jak se vypořádá s podobnými incidenty, pokud se týkají amerických občanů a obyvatel. Žádá NASA, aby případ rodiny řešila stejným způsobem, jakým by plnila své závazky, které z ní vyplývají Mezinárodní vesmírné právo.

READ  Snímek z Webb Telescope od NASA odhaluje ranou formaci hvězd při „vzácném“ objevu

V případě mezinárodních incidentů je za škody způsobené objekty odpovědný „spouštěcí stát“ – stát, který objekt vypustil nebo stát, ze kterého byl vypuštěn. Na počátku 80. let Sovětský svaz Souhlas s platbou Miliony dolarů jako odškodné poté, co nad Kanadou shořel nefunkční satelit.

„Pokud by k incidentu došlo v zámoří a někdo v jiné zemi byl poškozen stejným vesmírným odpadem jako v případě Oteros, byly by Spojené státy plně odpovědné za zaplacení těchto škod,“ řekl Worthy.

Worthy okamžitě neodpověděl na otázky týkající se nároku, včetně částky, kterou rodina požaduje. Řekla to Science and Technology Bulletin Ars Technica Nárok je „více než 80 000 $.“

NASA má šest měsíců na to, aby reagovala na tvrzení podle federálního zákona o porušování práv, uvedla v tiskové zprávě. Nárok zahrnuje nepojištěné škody na majetku, škody způsobené přerušením podnikání, emocionální a duševní škody a náklady na pomoc třetí straně.

Praveena Somasundaram a Daniel Wu přispěli k této zprávě.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *