Finsko se připojuje ke Švédsku a Dánsku při omezování vakcíny Moderna proti COVID-19

Tento ilustrativní snímek pořízený 24. března 2021 ukazuje lahvičku s názvem „Vakcína proti modernímu koronaviru (COVID-19)“ umístěnou na vlajce Evropské unie.

HELSINKI (Reuters) – Finsko ve čtvrtek pozastavilo používání Moderny Sledujte Favorite Vakcína COVID-19 pro mladší muže Kvůli zprávám o vzácných kardiovaskulárních vedlejších účincích se Švédsko a Dánsko připojily k omezení jejího používání.

Mika Salminen, ředitel finského zdravotního ústavu, řekl, že Finsko místo toho dá vakcínu Pfizer mužům narozeným v roce 1991 a později. Finsko poskytuje snímky obrazovky osobám starším 12 let.

„Severní studie zahrnující Finsko, Švédsko, Norsko a Dánsko zjistila, že u mužů mladších 30 let, kteří dostávali Moderna Specifax, je větší pravděpodobnost vzniku myokarditidy než u kontrolní skupiny,“ řekl.

Švédští a dánští představitelé zdravotnictví ve středu oznámili, že přestanou používat vakcínu Moderna pro všechny mladé dospělé a děti, přičemž citují stejnou nepublikovanou studii. Přečtěte si více

Norští zdravotníci ve středu potvrdili, že doporučili mužům mladším 30 let vybrat vakcínu Pfizer.

Finský institut uvedl, že severská studie bude zveřejněna do dvou týdnů a předběžná data byla zaslána Evropské agentuře pro léčivé přípravky (EMA) k dalšímu vyhodnocení.

Bezpečnostní výbor EMA dospěl v červenci k závěru, že takové zánětlivé srdeční stavy se mohou po očkování vakcínou Spikevax nebo Pfizer/BioNTech Comirnaty jab vyskytovat velmi zřídka, častěji u mladších mužů po druhé dávce. Přečtěte si více

Regulační orgány ve Spojených státech, Evropské unii a Světové zdravotnické organizaci zdůraznily, že přínosy záběrů založených na technologii mRNA používané společnostmi Moderna a Pfizer-BioNTech při prevenci COVID-19 stále převažují nad riziky.

Mluvčí Moderny ve středu pozdě řekl, že si je vědom rozhodnutí švédských a dánských regulačních orgánů.

“Jedná se obvykle o mírné případy a jednotlivci mají tendenci se zotavit během krátké doby po standardní léčbě a odpočinku. Riziko vzniku myokarditidy se výrazně zvyšuje u těch, kteří onemocní COVID-19, a očkování je nejlepší způsob, jak se před tím chránit.”

READ  Posádka SpaceX se po rekordní misi vrací na Zemi

Italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza novinářům řekl, že Itálie neplánuje pozastavit očkování vakcínou Moderna a uvedl, že evropské země by měly těsněji spolupracovat, aby lépe koordinovaly.

„Musíme důvěřovat mezinárodním orgánům, počínaje agenturou EMA, která je naší referenční agenturou a která v této záležitosti učinila velmi jasná rozhodnutí,“ řekl.

Další hlášení Issey Leto v Helsinkách a Emilio Parodi v Miláně; Editace Alex Richardson a Alison Williams

Naše kritéria: Zásady důvěryhodnosti společnosti Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *