Finsko a Estonsko vyzývají Evropskou unii, aby zakázala turistická víza pro Rusy

Lídři Estonska a Finska chtějí, aby ostatní země Evropské unie přestaly vydávat turistická víza ruským občanům s tím, že by neměli mít možnost cestovat do Evropy na dovolenou, zatímco Kreml bojuje na Ukrajině zničující válku.

estonský premiér třída caja V úterý napsal, že „návštěva Evropy je výsadou, nikoli lidským právem“ a že „je čas ukončit turistický ruch z Ruska nyní“.

V reakci na to bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv přirovnal Klasse k „nacistovi“.

Den předtím její finský protějšek Sana Marine „Není správné, že zatímco Rusko vede v Evropě agresivní a brutální válku, Rusové mohou vést normální život, cestovat po Evropě a být turisty,“ řekl v televizním rozhovoru.

Finský ministr zahraničí Euronews to nedávno řekla Becca Haavisto Že vláda přistoupí ke snížení počtu turistických víz vydávaných Rusům, ale doufá, že Evropská unie zaujme k této otázce společný postoj a přestane udělovat úplně nová víza.

Estonsko a Finsko sousedí s Ruskem a jsou členy Evropské unie, která zakázala leteckou dopravu z Ruska poté, co napadlo Ukrajinu. The Poslední železniční spojení pro zbývající cestující Mezi Ruskem a Evropskou unií skončilo v březnu vysokorychlostní spojení mezi Petrohradem a finským hlavním městem Helsinkami.

Rusové však stále mohou cestovat po souši do Finska a Estonska a zdá se, že létají i do jiných evropských destinací.

Finská média nedávno uvedla, že mezi Petrohradem a letišti v Helsinkách a Lappeenrantě v jihovýchodním Finsku existuje aktivní půjčovna aut, která mají přímé spojení do mnoha evropských destinací.

Druhé největší město Ruska leží asi 300 km od hlavního města Finska.

Víza vydaná Finskem jsou platná ve většině cestovních oblastí v Evropě, známé jako schengenský prostor, který se skládá z 26 zemí: 22 zemí EU plus Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko. Lidé a zboží se mezi těmito zeměmi běžně pohybují volně bez hraničních kontrol.

READ  České banky uprchlíky vítají, ale snaží se uspokojit poptávku

Některé země EU už Rusům víza nevydávají, včetně Lotyšska, které tento krok kvůli válce přijalo tento měsíc.

Otázka ruských víz bude pravděpodobně na pořadu dne, až se ministři zahraničí EU sejdou koncem srpna v České republice na výročním summitu v Jimnycu.

Myslím si, že na budoucích zasedáních Evropské rady bude toto téma nastoleno důrazněji. Můj osobní postoj je, že cestovní ruch by měl být omezen,“ řekla Sana Marin finskému rozhlasu.

Během pandemie koronaviru Helsinky a Moskva dočasně uzavřely hranice, čímž došlo k náhlému zastavení návštěv téměř dvou milionů ruských turistů ve Finsku, kteří každoročně posilují místní ekonomiku.

Finsko sdílí 1 340 km pozemní hranici s Ruskem s mnoha přechody na jedné z nejdelších vnějších hranic Evropské unie.

Kreml kritizuje výzvu Ukrajiny k zákazu ruských turistů

Kreml mezitím ostře kritizoval ukrajinskou výzvu, aby země EU zakázaly ruské turisty.

Moskva uvedla, že výzva prezidenta Volodymyra Zelenského, aby západní země uzavřely své hranice pro ruské návštěvníky, aby potrestaly zemi za její ofenzívu proti Ukrajině, je „iracionální“.

V rozhovoru pro Washington Post tento týden Zelenskyj řekl, že věří, že „nejdůležitějšími sankcemi jsou uzavření hranic, protože Rusové se chystají vzít půdu někomu jinému“.

Ať už jsou jejich politické názory jakékoli, dodal, Rusové by měli „žít ve svém vlastním světě, dokud nezmění svou filozofii“.

„Iracionálnost takového myšlení přesahuje všechny meze a může vyvolat pouze negativní reakci,“ řekl v úterý mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

„Jakýkoli pokus o izolaci Rusů nebo Ruska nemá šanci na úspěch,“ dodal.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.