FIFA zakázala Rusku účast v kvalifikaci na mistrovství světa

FIFA, řídící orgán světového fotbalu, se rozhodla uvalit neomezený zákaz pro Rusko a jeho týmy a vykopla zemi z kvalifikace na mistrovství světa 2022 jen několik týdnů před tím, než se zúčastní jednoho z posledních míst Evropy na turnaji.

Rozhodnutí FIFA, které má být oznámeno v pondělí večer, přišlo den poté, co se organizace dostala pod palbu za to, že nezašla dostatečně daleko při potrestání Ruska za jeho invazi na Ukrajinu. A v neděli FIFA navrhla sérii sankcí proti Rusku – včetně dočasného zákazu jeho jména, vlajky a národní hymny a zákazu pořádání mezinárodních zápasů – uprostřed požadavků několika národních federací na důraznější opatření.

Počáteční tlak na zablokování Ruska přišel z Polska, Švédska a České republiky, které čelily vyhlídce hrát s Ruskem v kvalifikaci mistrovství světa. Ostatní země a úředníci, včetně federací ve Francii, Anglii a spojený státBrzy řekli, že proti Rusku v žádném případě hrát nebudou.

Představitelé UEFA se připojí k FIFA při vydávání a dodržování zákazu.

FIFA a UEFA se rozhodly zakázat Rusko jen několik hodin poté, co Mezinárodní olympijský výbor vyzval mezinárodní sportovní federace, aby zakázaly ruským sportovcům a týmům účast na všech světových sportovních akcích, kde je to možné. Představitelé olympijských her uvedli, že Rusko invazí na Ukrajinu porušilo závazek – známý jako olympijské příměří, podepsaný před začátkem zimních her v Pekingu a plánovaný na paralympijské hry od tohoto týdne.

Přímým důsledkem zákazu pro Rusko je, že přijde o místo ve skupině čtyř týmů na jednom z posledních evropských míst na mistrovství světa. Polsko, které se mělo v březnu utkat s Ruskem, prohlásilo, že zápas odmítne hrát, což zopakovalo poté, co FIFA v neděli večer zveřejnila svůj první seznam sankcí. Švédsko a Česká republika, dva týmy, které se mohly ve finále střetnout s Ruskem, kdyby Rusové porazili Polsko, vydaly stejné varování.

READ  David Pastrnak vede fanoušky při fandění českému fotbalovému zápasu

Cesare Kuleza, prezident Polského fotbalového svazu, označil původní rozhodnutí FIFA nevyhostit Rusko za „zcela nepřijatelné“. V příspěvku na Twitteru dodal: „Nemáme zájem účastnit se této hry vzhledu. Naše pozice zůstává nedotčena: Polský národní tým nebude hrát s Ruskem, bez ohledu na název týmu.“

Neomezený zákaz pro Rusko se vztahuje i na klubové týmy, což znamená, že Spartak Moskva, poslední zbývající účastník kontinentální soutěže, již nebude moci nastoupit ve vyřazovacím zápase Evropské ligy proti německému RB Lipsko. O tomto zápase se pochybovalo už před pondělním rozhodnutím, přičemž úředníci si nebyli jisti, jak bude ruský tým cestovat poté, co UEFA vydala plošný zákaz ruských letů do 27členné konfederace.

Zůstává nejasné, zda rozhodnutí o vyloučení Ruska bude čelit soudnímu sporu. Rusko, stejně jako někteří jeho sportovci, v posledních letech uspěli v boji proti vyloučení z jiných akcí, včetně olympijských, zmírněním trestů prostřednictvím odvolání ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu.

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

"Totální hudební narkoman. Student. Zombie fanatik. Pivní evangelista. Vášnivý televizní fanoušek. Certifikovaný spisovatel."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.