Famous Structures – Journal & Topics Media Group

od JANET STEINBERG
Časopis a témata

Některé z nejslavnějších světových staveb vás přenesou do minulosti, zatímco jiné vás přenesou do budoucnosti…od staveb pocházejících ze starověkých říší až po velké památky Nového světa. I když žádný článek ani fotografie nedokážou udělat spravedlnost pro velké světové památky, dovolte mi, abych vám povzbudil chuť začít plánovat, balit, létat a fotografovat osobně!

Pozůstatky Celsovy knihovny v Efezu v Turecku. (fotky Janet Steinberg)

Efez, Turecko: Legendární pozůstatky 3000 let starého města Efesu leží krátkou jízdu maloasijským venkovem z přístavního města Kusadasi. Mramorové město Efes, které se nachází 10 mil od Egejského moře, může být nejrozsáhlejšími vykopávkami na světě. Při chůzi po zářící Arkádské cestě z bílého mramoru by člověk mohl mít potíže ve vztahu k Antoniovi, Kleopatře nebo králi Kroisovi, o kterých se říkalo, že všichni bloudili těmi děsivými ulicemi. Filmoví nadšenci však nebudou mít problém představit si Charltona Hestona, jak klouže starověkými ruinami ve svém voze.

Praha, Česká republika: Fred a Ginger („Tančící dům“) je pojmenován po slavných tanečnících Fredu Astaireovi a Ginger Rogersové. Tento „tančící dům“ vyzařuje graciéznost hollywoodského páru, který před několika desítkami let dominoval muzikálům na stříbrném plátně. Ultramoderní a kontroverzní budova, jejíž vířící dvojčata jako by tančila, získala v roce 1996 cenu za nejlepší design od časopisu Time. Architekt Frank Gehry navrhl kyvnou konstrukci vedle dvou secesních domů, které postavil dědeček bývalého českého prezidenta Václava Havla.

Los Angeles, Kalifornie: Getty Center, oděné na dvou tyčících se kopcích, je magickou směsí plynulosti skla a kovu a drsného vzhledu travertinového mramoru. Tolik travertinu… asi 16 000 tun…, že to vyžadovalo 100 plaveb lodí přes oceán, aby se dostal ze stejného italského lomu, který byl použit na stavbu Kolosea v Římě, fontány di Trevi a portikus baziliky svatého Petra. Getty Center je cíl sám o sobě. Můžete strávit celý den jídlem a užívat si krásy Gettyho centra.

READ  Elton John kritizuje snahy vlády vyřešit pravidla turné po brexitu

Florencie, Itálie: Velká synagoga ve Florencii (Florencie), maurské mistrovské dílo s cibulovou kupolí postavené v roce 1882, je národní památkou a jednou z nejkrásnějších synagog v Evropě. Synagoga je jednou z přeživších díky krásným freskám a benátským mozaikám. Podívejte se pozorně do této budovy, kterou nacisté používali jako garáž, a uvidíte stopy kopí, které nacisté zasadili na brány posvátné archy. Chrám byl také těžce poškozen povodněmi a bahnitými vodami řeky Arno v listopadu.

Guggenheimovo muzeum ve španělském Bilbau, navržené architektem Frankem Gehrym.

Bilbao, Španělsko: Časopis Time popsal jako „budovu století“, zvlněné Guggenheimovo muzeum ve španělském Bilbau navrhl architekt Frank Gehry za 100 milionů dolarů. Z dálky toto podivně tvarované dílo z vápence, titanu a skla, které bylo otevřeno v roce 1997, vypadá jako masivní ocelová socha. Jerry popisuje svou budovu na břehu řeky Nervion jako loď na mělčinu. Jiní přirovnávali obrázek Guggenheima v Bilbau k horské dráze, mořské panně, vodopádu, dívce hula a rybě. Philip Johnson, děkan American Architects, popsal budovu jako „nejdůležitější budovu naší doby“.

Káhira, Egypt: Velká pyramida v Gíze, nejstarší a největší z pyramid v Gíze, je jediným zbývajícím členem původních sedmi divů světa. Pyramida prý byla postavena v roce 2560 př. n. l. jako hrobka egyptského faraona Chufua (řecky Chufu). Turisté budou šokováni, když uvidí, že Velká pyramida a sfinga vedle se již nenacházejí v odlehlé poušti. Káhira vyrostla ze své pouštní polohy s Pizza Hut a KFC poblíž.

Lidé všech vyznání se hrnou do Barcelony, aby navštívili Gaudího Expiatori de la Sagrada Familia.

Barcelona, ​​​​Španělsko: Návštěvníci z celého světa přicházejí do Barcelony, aby sledovali Gaudího cestu, architektonickou prohlídku děl tohoto průkopníka modernistického hnutí za architekturu. La Pedrera, jedno z Gaudího pozdějších děl, je příkladem nedostatku oddělení mezi uměním a technikou. Casa Batlló, která byla v roce 1969 označena za historickou památku, je dalším Gaudího příkladem modernismu. Lidé všech vyznání se hrnou do Barcelony, aby navštívili Gaudího Expiatori de la Sagrada Familia. Tato ohromující stavba se svými surrealistickými věžemi prý připomíná rozplývající se svatební dort. Gaudi ji zahájil v roce 1882 a práce stále probíhají.

READ  Recenze: One The Musical - CityHub Sydney

Nyní je řada na vás, abyste si nasadili čepici myšlení a rozhodli se… kam chcete jít jako první?

Podpořte místní zprávy přihlášením k odběru časopisů a tištěných nebo online témat.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.