Fakta – Kdo jsou podezřelí z údajné otravy zákonem za smrtelným výbuchem češtiny?

MOSKVA (Reuters) – Česká republika označila za podezřelé ze smrtícího výbuchu muničního skladu v roce 2014 tytéž údajné důstojníky ruského vojenského zpravodajství hledané Británií pro otravu bývalého ruského špiona Sergeje Skripala.

Oba muži, známí jako Ruslan Boucherov a Alexander Petrov, jsou údajně součástí elitní jednotky ruské vojenské zpravodajské služby 29155.

Podle zprávy New York Times z roku 2019 se jednotka zaměřuje na sabotáže, sabotáže a atentáty mimo Rusko. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov po svém zveřejnění uvedl, že článek představuje „beletrii buničiny“.

Británie obvinila muže v nepřítomnosti z pokusu o vraždu v září 2018 poté, co byl Skripal a jeho dcera otráveni nervovým plynem Novichok v anglickém městě Salisbury v roce 2018. Scribal přežil, ale jeden člen publika zemřel. Kreml popřel účast na incidentu.

Ruslan Bouchirov

V návaznosti na útok Skripalové vyšetřovací místo Bellingcat uvedlo, že Bushirovovo skutečné jméno bylo Anatoly Chipega. Dodala, že 42letý plukovník vojenského zpravodajství z dalekého východu Ruska, který se účastnil válek v Čečensku a na Ukrajině.

V reakci na tehdejší otázku týkající se zprávy Bellingcatu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl: „Mnoho lidí je si podobných, ale nemohu vám říci, na koho se v tomto vyšetřování tento občan odkazuje.“

Poté, co prezident Vladimir Putin vyzval podezřelé z incidentu otravy Scribalem, aby přišli a vyprávěli svůj příběh, poskytli pod pseudonymem rozhovor státem řízenému kanálu RT.

Bouchirov řekl, že je to jen civilista, který v březnu 2018 odcestoval do Salisbury, aby neotrávil Skripala, ale udělal nějaké prohlídky.

„Je tu slavná katedrála v Salisbury. Je známá nejen v Evropě, ale na celém světě. Je známá svou věží vysokou 123 metrů. Je známá svými hodinami, jedněmi z prvních hodin vytvořených na světě to stále běží, „řekl Boucherov. Zdá se, že čte informace dostupné na stránce wikipedie katedrály.

READ  Kvitová se připravuje na obhajobu Qatar Open Tennis Championship

Bouchirov řekl, že putoval s Petrovem, dalším podezřelým, kterého Británie identifikovala při nehodě otravy Scribalem, kolem Salisbury, aby obdivoval krásu svých gotických budov.

Alexander Petrov

Bellingcat znal Petrova jako Alexandra Myshkina s tím, že se narodil v červenci 1979 v severním Rusku a vyučil se vojenským lékařem. Podle místa vyšetřování byl později přijat ruskou vojenskou rozvědkou.

V rozhovoru pro RT z roku 2018 Petrov uvedl, že jejich první pokus o návštěvu Salisbury byl přerušen, protože „město bylo pokryto blátem“, ale vrátili se další den.

V červnu 2018 byl v nedalekém městě Amesbury otráven muž a žena poté, co se policie domnívala, že manipulovali s lahví parfému Nina Ricci obsahující Novichok. Ta žena zemřela, Done Sturgesse.

Petrov řekl, že muži necestovali s parfémovou lahví do Británie.

„Proč muži potřebují dámský parfém?“ Řekl.

(Připravila Gabrielle Teatro-Farber; Střih: Francis Kerry)

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

"Totální hudební narkoman. Student. Zombie fanatik. Pivní evangelista. Vášnivý televizní fanoušek. Certifikovaný spisovatel."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.