Fakta – Kdo jsou podezřelí z údajné otravy zákonem za smrtelným výbuchem češtiny?

MOSKVA (Reuters) – Česká republika označila za podezřelé ze smrtícího výbuchu muničního skladu v roce 2014 tytéž údajné důstojníky ruského vojenského zpravodajství hledané Británií pro otravu bývalého ruského špiona Sergeje Skripala.

Oba muži, známí jako Ruslan Boucherov a Alexander Petrov, jsou údajně součástí elitní jednotky ruské vojenské zpravodajské služby 29155.

Podle zprávy New York Times z roku 2019 se jednotka zaměřuje na sabotáže, sabotáže a atentáty mimo Rusko. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov po svém zveřejnění uvedl, že článek představuje „beletrii buničiny“.

Británie obvinila muže v nepřítomnosti z pokusu o vraždu v září 2018 poté, co byl Skripal a jeho dcera otráveni nervovým plynem Novichok v anglickém městě Salisbury v roce 2018. Scribal přežil, ale jeden člen publika zemřel. Kreml popřel účast na incidentu.

Ruslan Bouchirov

V návaznosti na útok Skripalové vyšetřovací místo Bellingcat uvedlo, že Bushirovovo skutečné jméno bylo Anatoly Chipega. Dodala, že 42letý plukovník vojenského zpravodajství z dalekého východu Ruska, který se účastnil válek v Čečensku a na Ukrajině.

V reakci na tehdejší otázku týkající se zprávy Bellingcatu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl: „Mnoho lidí je si podobných, ale nemohu vám říci, na koho se v tomto vyšetřování tento občan odkazuje.“

Poté, co prezident Vladimir Putin vyzval podezřelé z incidentu otravy Scribalem, aby přišli a vyprávěli svůj příběh, poskytli pod pseudonymem rozhovor státem řízenému kanálu RT.

Bouchirov řekl, že je to jen civilista, který v březnu 2018 odcestoval do Salisbury, aby neotrávil Skripala, ale udělal nějaké prohlídky.

„Je tu slavná katedrála v Salisbury. Je známá nejen v Evropě, ale na celém světě. Je známá svou věží vysokou 123 metrů. Je známá svými hodinami, jedněmi z prvních hodin vytvořených na světě to stále běží, “řekl Boucherov. Zdá se, že čte informace dostupné na stránce wikipedie katedrály.

READ  Kriket Live Stream - Druhý test Zimbabwe vs Pákistán, ECS Czech Praha T10, St Lucia T10 Blast

Bouchirov řekl, že putoval s Petrovem, dalším podezřelým, kterého Británie identifikovala při nehodě otravy Scribalem, kolem Salisbury, aby obdivoval krásu svých gotických budov.

Alexander Petrov

Bellingcat znal Petrova jako Alexandra Myshkina s tím, že se narodil v červenci 1979 v severním Rusku a vyučil se vojenským lékařem. Podle místa vyšetřování byl později přijat ruskou vojenskou rozvědkou.

V rozhovoru pro RT z roku 2018 Petrov uvedl, že jejich první pokus o návštěvu Salisbury byl přerušen, protože „město bylo pokryto blátem“, ale vrátili se další den.

V červnu 2018 byl v nedalekém městě Amesbury otráven muž a žena poté, co se policie domnívala, že manipulovali s lahví parfému Nina Ricci obsahující Novichok. Ta žena zemřela, Done Sturgesse.

Petrov řekl, že muži necestovali s parfémovou lahví do Británie.

„Proč muži potřebují dámský parfém?“ Řekl.

(Připravila Gabrielle Teatro-Farber; Střih: Francis Kerry)

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *