Exkluzivní porušení sankcí OSN v Africe? Pohyb Ruska nikdo nesleduje

SPOJENÉ NÁRODY (Reuters) – Rusko odložilo jmenování výborů nezávislých odborníků pro sledování porušování sankcí OSN proti Jižnímu Súdánu, Demokratické republice Kongo, Středoafrické republice a Mali, uvedli ve středu diplomaté. Jejich práce je zapomenuta.

Diplomaté uvedli, že Rusko není spokojeno s počtem odborníků jmenovaných ze západních zemí, a chtělo by do komisí jmenovat více Rusů. Rusko rozšiřuje svůj vliv v Africe, konkrétně zpochybňuje tradiční francouzský vliv v Mali a Středoafrické republice.

„Rusko již pozastavilo schvalování řady výborů nebo jednotlivých odborníků,“ řekl agentuře Reuters ruský zástupce velvyslance při OSN Dmitrij Polyanskij. „Bohužel stále čelíme situaci, kdy je navrhovaná kompozice takových obrazů geograficky nevyrovnaná. Máme převahu zástupců západních zemí.“

Mandát Výboru expertů pro Jižní Súdán vypršel 1. července, pravomoci Konžské demokratické republiky 1. srpna, Střední Ameriky 31. srpna a Mali 30. září.

Dokud rada neschválí jmenování generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese na nový mandát těchto výborů, experti nemohou začít pracovat a jejich úsilí o sledování porušování sankcí je omezováno.

Diplomaté uvedli, že Rusko také zdržuje jmenování náhradního experta do somálského výboru pro monitorování sankcí. Zbytek odborníků v tomto výboru může sloužit, dokud jejich funkční období nevyprší v polovině prosince.

Guterres jmenuje výbory čtyř až šesti nezávislých odborníků pro každý z těchto sankčních režimů OSN. Monitorují porušování předpisů, hlásí je Radě bezpečnosti a doporučují další postup.

Rada bezpečnosti každoročně obnovuje různé sankční režimy a mandáty výborů. Guterres poté napíše radě dopis, ve kterém jim řekne, které odborníky jmenoval, a patnáctičlenný orgán rozhodnutí – jednomyslně – schválí a umožní výboru zahájit práci.

„Někteří odborníci nesplňují požadavky na nestrannost, nestrannost a nezávislost,“ řekl Polyansky. „To ovlivňuje výsledky jejich práce. Tuto situaci je třeba napravit,“

READ  Nizozemská ministryně zahraničí Sigrid Kaagová rezignovala kvůli krizi v Afghánistánu

Začátkem tohoto roku monitoroval Výbor expertů sankce vůči Středoafrické republice Obvinil ruské vojenské instruktory a síly CAR ze zaměřování civilistů Používání nadměrné síly, nevybíravé zabíjení, okupace škol a rozsáhlé drancování. Kreml řekl, že je lež, že ruští učitelé byli zapojeni do vražd nebo loupeží.

Další hlášení Michelle Nicholsové z OSN a Jonathana Saula v Londýně; Editace Grant McCall

Naše kritéria: Zásady důvěryhodnosti společnosti Thomson Reuters.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *