EXKLUZIVNĚ: Tchajwanský ministr zahraničí odcestuje příští týden do Evropy – zdroje

EXKLUZIVNĚ: Tchajwanský ministr zahraničí odcestuje příští týden do Evropy – zdroje

Tchaj-pej/PRAHA 8. června (Reuters) – Tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu příští týden neohlášeně navštíví Evropu, uvedly čtyři zdroje. .

Tchaj-wan nárokovaný Čínou nemá žádné formální diplomatické vztahy s žádnou evropskou zemí kromě Vatikánu. Peking důsledně odsuzuje jakoukoli formu kontaktu mezi Tchaj-wanem a zahraničními představiteli, což považuje za všeobecné uznání odděleného postavení Tchaj-wanu od Číny.

Existují však rozsáhlé neformální vazby a země střední a východní Evropy obzvláště horlivě projevily podporu Tchaj-wanu – zejména po ruské invazi na Ukrajinu – navzdory zuřivosti Pekingu kvůli takovým vazbám, což uvolnilo mezinárodní diplomatickou izolaci Tchaj-wanu.

Dva zdroje, které stejně jako jiné nebyly oprávněny mluvit s médii pod podmínkou anonymity, uvedly, že Wu by měl navštívit Brusel, ústředí EU, ale odmítly uvést podrobnosti.

Dva další zdroje uvedly, že pojede do Prahy.

Wu se 14. června zúčastní bezpečnostní konference v Praze a promluví hned poté, co akci zahájí český prezident Peter Pavel. Zdroj uvedl, že je to velmi neobvyklé, protože evropští lídři normálně nesdílejí pódium s vysokými tchajwanskými představiteli.

Tchajwanské ministerstvo zahraničí odmítlo komentovat cestovní plány Wu po Evropě. Powellova kancelář nereagovala na výzvy k vyjádření.

Evropská služba pro vnější činnost, odnož zahraniční politiky EU, odmítla bruselské plány komentovat se slovy: „Nekomunikujeme se třetími stranami o návštěvách a aktivitách“.

Čínské ministerstvo zahraničí na žádost o komentář okamžitě nereagovalo.

Wu podnikl v roce 2021 nenápadnou cestu do Bruselu, součást kontinentální návštěvy, která ho zavedla také do České republiky a Slovenska, kde vystoupil na akci think-tanku v Bratislavě a setkal se s místními představiteli, včetně pražského primátora Zdeňka Hríba. .

Wu navštívil Evropu v roce 2019, když vystoupil na Kodaňské konferenci o demokracii v Dánsku.

V lednu spolu nově zvolený český prezident Pavel a tchajwanská prezidentka Tsai Ing-wen mluvili telefonicky krátce po svém zvolení, což je diplomatický puč pro Tchaj-wan, který rozlítil Čínu.

READ  Česká republika je pro cizince jazykově nejobtížnější evropskou zemí – Brněnský deník

Peking rozzlobilo rozhodnutí Litvy povolit Tchaj-wanu otevřít de facto velvyslanectví ve Vilniusu v roce 2021 a omezil diplomatické styky s Litvou a tlačil na nadnárodní společnosti, aby přerušily styky s národem s 2,8 miliony obyvatel.

Peking považuje Tchaj-wan za součást „jedné Číny“ a požaduje, aby ostatní země uznaly jeho nároky na suverenitu, což demokraticky zvolená vláda Tchaj-wanu odmítá.

Reportáž Ben Blanchard a Robert Mueller; Další zprávy Ryana Wua v Pekingu a Andrewa Graye v Bruselu; Střih Anguse MacSwana

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *