Ex-český premiér Babiš byl zproštěn viny v kauze unijních podvodů

Soud v Praze zprostil viny bývalého českého premiéra Andreje Babiše, miliardáře, v kauze zmanipulování podpory Evropské unie, pouhé čtyři dny před tím, než kandidoval v prezidentských volbách.

Babiš dostal za úkol pomoci převzít svou farmu Čapí hnízdo jižně od Prahy potravinářskému, chemickému a mediálnímu gigantu Agrofert, aby mohla získat podporu EU pro malé podniky ve výši 1,87 milionu eur.

„Skutek popsaný v obžalobě není trestným činem,“ řekl po vynesení rozsudku soudce Jan Sot.

Babiš, který byl premiérem v letech 2017 až 2021, jakékoli pochybení popřel a proces označil za „politický proces“ před prezidentskými volbami, které začínají v pátek.

Spolu s bývalým vysokým generálem NATO Petrem Pavlem a ekonomkou Danošem Nerudovou je Babiš jedním ze tří pravděpodobných kandidátů na postup do druhého kola, které je naplánováno na konec ledna.

„Nejsem vinen! Jsem velmi rád, že máme nezávislé soudnictví a že soud potvrdil, co jsem říkal od začátku,“ uvedl Babiš na tweetu.

Populista slovenského původu, pátý nejbohatší Čech podle Forbesu, byl obžalován spolu se svou bývalou asistentkou Janou Nagyovou, která byla rovněž zproštěna viny.

Ani jeden z nich se dnes ráno k soudu nedostavil.

Pan Babiš je předsedou opoziční strany ANO, centristického populistického hnutí, které ve volbách v roce 2021 těsně prohrálo s trojstrannou, středopravicovou koalicí vedenou současným premiérem Petrem Fialou.

ANO i nadále vede v průzkumech, zaznamenalo 30% podporu.

Pan Babiš, který čelí i obvinění, že v 80. letech sloužil jako agent komunistické tajné policie, je v současnosti poslancem.

Policie proti němu vznesla obvinění v roce 2017 a v březnu 2022 byl obžalován poté, co ho parlament zbavil imunity.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *