Evropský soud žádá Polsko, aby zastavilo keramický důl na českých hranicích

Varšava, Polsko (AFP) Nejvyšší soud Evropské unie v pátek nařídil Polsku, aby okamžitě zastavilo těžbu hnědého uhlí v dole Toro, které hraničí s Českou republikou a Německem.

Česká republika podala v březnu žádost o soud s tím, že otevřený hnědouhelný důl v Polsku odvádí vodu z obydlených oblastí a má další negativní dopady na její obyvatele.

Rozhodnutí Evropského soudního dvora je dočasným opatřením do vydání konečného rozhodnutí soudu o pražské stížnosti.

Polská státní energetická skupina PGE, která provozuje hnědouhelný důl na jihozápadě, tvrdí, že musí pokračovat roky, aby Polsko mohlo postupně ukončit černé uhlí v souladu s politikou Evropské unie v oblasti klimatu.


Černé uhlí představuje více než 48% polské výroby energie ve srovnání s méně než 17% hnědého uhlí. Turow také vlastní hnědouhelnou elektrárnu.

Polský ministr pro klima Michel Kurtika nedávno prodloužil licenci dolu do roku 2044.

Soud uvedl, že předchozí licence Turow z roku 2026 porušovala zákony Evropské unie, protože byla udělena bez předchozího posouzení vlivů na životní prostředí. „Vzhledem k negativním dopadům musí důl Toro okamžitě ukončit těžbu hnědého uhlí,“ uvedl v usnesení místopředseda soudu Rosario Silva de La Puerta.

Česká vláda podala žalobu poté, co shledala jednání s Polskem v této věci neúčinnými, avšak tvrdí, že dialog bude pokračovat.

___

Sledujte všechny příběhy AP o problémech změny klimatu na https://apnews.com/hub/climate.

READ  Česká republika Eurobasket Basketbal | Sportovní

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

"Totální hudební narkoman. Student. Zombie fanatik. Pivní evangelista. Vášnivý televizní fanoušek. Certifikovaný spisovatel."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.