Evropský soud žádá Polsko, aby zastavilo keramický důl na českých hranicích Majitel

VARŠAVA, Polsko (AFP) – Nejvyšší soud Evropské unie v pátek nařídil Polsku, aby okamžitě zastavilo těžbu hnědého uhlí v dole Toro, na hranicích s Českou republikou a Německem.

Česká republika podala v březnu soudní žalobu s tím, že otevřený hnědouhelný důl v Polsku odvádí spodní vodu z obydlených oblastí a má další negativní dopady na české obyvatele.

Rozhodnutí Evropského soudního dvora je dočasným opatřením do vydání konečného rozhodnutí soudu o pražské stížnosti.

Polsko do značné míry spoléhá na uhlí a postavilo se proti rozhodnutí, které ocenili ekologičtí aktivisté.

„Toto rozhodnutí je vítanou úlevou pro lidi žijící v první linii této krize, kteří byli nuceni žít s důlem polykajícím pitnou vodu a podkopávajícím své domovy,“ uvedla Catherine Gottman, vedoucí kampaně ve skupině Europe Beyond Coal Group.

„Zpráva pro znečišťovatele, jako je PGE, je jasná: pravidla jsou stejná pro všechny a jsou zde proto, aby každého chránila.“

V lednu bylo německé město Zittau, které se nachází hned za hranicí od polského Toro, předvedeno k soudu Evropské unie s tím, že důl poškozuje město a odvádí podzemní vodu.

Polská státní energetická skupina PGE, která provozuje hnědouhelný důl, tvrdí, že důl musí pokračovat v provozu po celá léta, aby umožnilo Polsku postupně ukončit černé uhlí v souladu s politikou Evropské unie v oblasti klimatu.

Na Twitteru uvedla, že rozhodnutí soudu je cestou k nekontrolovanému „divokému“ přechodu na zelenou energii, který ohrožuje neplánovanou ztrátu pracovních míst a obživy.

Plánování závazku k těžbě uhlí po roce 2030 bude znamenat, že polský region kolem Toro přijde o prostředky EU na tzv. Spravedlivý přechod, který ekonomicky pomůže regionům, které se vyhýbají těžbě uhlí.

Tlumilo by to naděje Polska, že bude největším příjemcem přechodného fondu ve výši 17,5 miliard EUR.

READ  Tunisko chce více vakcín COVID-19 ve spěchu, aby oživilo svou ekonomiku

Černé uhlí představuje více než 48% polské výroby energie ve srovnání s méně než 17% hnědého uhlí. Turow také vlastní hnědouhelnou elektrárnu.

Polský ministr pro klima Michel Kurtika nedávno prodloužil licenci dolu do roku 2044. Podle nového energetického plánu Polska bude poslední černý uhelný důl uzavřen nejpozději do roku 2049, kritici a ekologové však tvrdí, že neefektivní těžba uhlí v zemi musí skončit dříve.

Soud uvedl, že předchozí licence Turow z roku 2026 porušovala zákony Evropské unie, protože byla udělena bez předchozího posouzení vlivů na životní prostředí. „Vzhledem k negativním dopadům musí důl Toro okamžitě ukončit těžbu hnědého uhlí,“ uvedl v usnesení místopředseda soudu Rosario Silva de La Puerta.

Česká vláda případ podala poté, co nebylo v jednání s Polskem o této záležitosti nalezeno řešení, avšak tvrdí, že dialog bude pokračovat.

Přibližně 25% energie v Polsku pochází z obnovitelných zdrojů energie, jako je vítr, sluneční energie, vodní energie a biopaliva.

———

Sledujte všechny příběhy AP o problémech změny klimatu na https://apnews.com/hub/climate.

Copyright 2021 Associated Press. Všechna práva vyhrazena. Tento materiál nesmí být publikován, vysílán, přepisován nebo redistribuován bez povolení.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.