Evropský soud žádá Polsko, aby v soudním sporu platilo 1,2 milionu dolarů denně – WSOC TV

BRUSEL (AFP) – Evropská unie ve středu zvýšila sázky ve sporu s Polskem o nezávislost soudů a nadřazenost práva EU, protože nejvyšší soud bloku udělil Polsku pokutu 1,2 milionu dolarů denně, aby zabránil tomu, co nazývalo „vážným a nevratným poškozením“. reforma“ právního systému Evropské unie a jejích hodnot.

Evropský soudní dvůr uložil trest po týdenní slovní válce, ve které Polsko žádalo EU, aby se neúčastnila svých soudních záležitostí, zatímco ostatní země EU trvaly na tom, že Varšava nemůže nadále dostávat masivní dotace EU a ignoruje přitom demokratické principy bloku. na přání. .

„Nemůžete mít všechny peníze, ale odmítáte hodnoty,“ řekl ve středu belgický premiér Alexandre de Croo a varoval Polsko, aby s EU nezacházelo jako s „automatem na peníze“.

Soudní dvůr rozhodl o odebrání části těchto peněz s tím, že denní pokuta je „nezbytná, aby nedošlo k vážnému a nenapravitelnému poškození právního systému Evropské unie a hodnot, na nichž byla tato unie založena, zejména následující : k právnímu státu.“

Výkonný výbor Evropské unie požádal o trest, aby polská vláda přijala opatření ke zlepšení fungování polského nejvyššího soudu a pozastavila platnost nových zákonů, o nichž se předpokládá, že podkopávají nezávislost soudnictví.

Náměstek polského ministra spravedlnosti Michal Wojcic naznačil, že Polsko nemusí rozhodnutí Evropského soudu znovu respektovat, argumentuje tím, že nejde o platné rozhodnutí a nemá žádný „právní základ“, protože soud jednal mimo svou jurisdikci.

Radoslaw Vogel, mluvčí vládnoucí polské nacionalistické strany, sankce odmítl s tím, že příspěvek Polska do pokladny EU je mnohem větší.

Celkově údaje EU ukazují, že Polsko dostává od unie ročně 12 miliard eur (14 miliard dolarů).

Problémovým bodem je kárný senát Nejvyššího soudu, orgán oprávněný vládnoucí stranou disciplinovat soudce. Mnoho polských soudců považuje soud za nástroj nátlaku na soudce, aby rozhodli ve prospěch vládních orgánů.

READ  Moon se účastní obchodního fóra s Visegrádskou skupinou ve snaze o ekonomickou spolupráci

V červenci Evropský soudní dvůr nařídil zrušení kárného senátu, ten ale stále funguje.

Polský premiér Mateusz Morawiecki minulý týden Evropskému parlamentu řekl, že komora bude zrušena, ale neuvedl, kdy se tak stane. Wagek řekl, že správná legislativa přijde „ve správný čas“.

De Croo se ve středu zaměřil na Morawieckého, který obvinil Evropskou unii z vyhrožování „třetí světovou válkou“ za to, že Polsko respektovalo nezávislost soudnictví a nadřazenost práva EU. Belgický premiér řekl, že jeho polský protějšek si „zahrává s ohněm, když vedete válku se svými evropskými kolegy z vnitropolitických důvodů“.

Komentáře přicházejí po letech sporů ohledně změn, které polská pravicová vláda provedla u polských soudů. Evropská unie věří, že změny podkopávají demokratické kontroly a rovnováhy, a Evropská komise zadržuje miliardy eur vyčleněné pro Polsko ve svém plánu na obnovu pandemie.

Středeční rozhodnutí také přichází v patách summitu EU, kde polské argumenty, že její zásadní soudní změny nepodkopou EU, nedokázaly přesvědčit lídry hlavního bloku.

Mezi nimi byl i francouzský prezident Emmanuel Macron, který se ve středu v Paříži setkal s polským prezidentem Andrzejem Dudou.

Morawieckiho povstání vykrystalizovalo v rozhovoru pro Financial Times o víkendu. Na otázku, zda by Polsko mohlo provést odvetu tím, že bude vetovat Evropskou unii, aby zablokovala legislativu v otázkách klimatu, například Morawiecki odpověděl: „Pokud začnou třetí světovou válku, budeme bránit naše práva všemi zbraněmi, které máme k dispozici.

Rozhovor s Morawieckiho kolegy z EU nedopadl dobře.

„Hraješ nebezpečnou hru,“ řekl de Croo. „Jde o drtivou většinu členských států – od pobaltských států po Portugalsko – které souhlasí s tím, že naše unie je unií hodnot, nikoli peněžní stroj.“

Polská vládnoucí nacionalistická strana Právo a spravedlnost je od doby, kdy získala moc v roce 2015, v konfliktu s Bruselem v řadě záležitostí, včetně imigrace a práv gayů. Delší spor se však soustředil na pokusy polské vlády získat politickou kontrolu nad soudnictvím.

READ  zlatá generace? Česká florbalová reprezentace získává stříbrnou medaili na mistrovství světa

Vyvrcholilo to začátkem tohoto měsíce, když polský ústavní soud rozhodl, že některé klíčové části práva EU jsou neslučitelné s ústavou země. Soud plný loajálních vládnoucích stran vydal své stanovisko poté, co jej Morawiecki požádal, aby rozhodl, zda má přednost právo Evropské unie nebo vnitrostátní právo.

Pokuta uložená ve středu je doplněna denní pokutou ve výši 500 000 eur, kterou Soudní dvůr nařídil Polsku minulý měsíc zaplatit za ignorování jeho příkazu k uzavření hnědouhelného dolu Toro. Rozsudek padl ve sporu mezi Polskem a Českou republikou.

Polsko argumentuje, že se neobejde bez 7 % své energie vyrobené elektrárnou Toro. Morawiecki poznamenal, že Polsko je ochotno zaplatit a může si to dovolit.

Kvůli konfliktům existuje možnost, že Polsko nezíská 36 miliard eur (42 miliard dolarů) z fondů EU určených na zotavení z pandemie, pokud nezmění své způsoby.

___

Monika Scislowska přispěla z Varšavy.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *