Evropský soud pro lidská práva zamítl odvolání české matky proti ztrátě rodičovských práv

Případ bratrů Michalákových, kterým je nyní 17 a 14 let, se stal v Česku velkým mediálním a politickým tématem kvůli minulým intervencím prezidenta Miloše Zemana a ministerstva zahraničí.

O bratry Davida a Denise Michellockových se v květnu 2011 postarala norská komunitní služba Bournevernet po podezření ze strany jejich mateřské školy, že byli fyzicky a sexuálně zneužíváni.

Přestože se při policejním vyšetřování nenašly žádné důkazy, jeho synové ve věku šest a tři roky byli umístěni do pěstounské péče. Norské úřady povolily paní Mychaloko omezený kontakt s chlapci.

Koncem roku 2015 jí bylo odepřeno právo se s nimi stýkat a staršího chlapce adoptovala jiná rodina.

Zdeněk Kapitán, vedoucí Úřadu pro ochranu dětí zapojených do případu, Českému rozhlasu vysvětlil, co vedlo úřady k tomu, aby nejprve odebraly děti paní Michajlovové:

Zdeněk Kapitan Foto: John Bardonek, Český rozhlas

„Když norské úřady poprvé odebraly děti z rodiny, zjistily, že jejich péče byla vážně zanedbávána, což Evropský soud pro lidská práva považuje za prokázané norskými národními úřady.

„Je podezření, že děti byly sexuálně zneužívány. A dokonce i Evropský soud pro lidská práva ve své argumentaci trval na tom, že jedním z důvodů, proč norské soudy aplikovaly a prokázaly, bylo, že matka nedokázala děti ochránit.

Norské úřady také matku kritizovaly za zveřejnění důležitých informací o případu a tvrdily, že to není v souladu se zkušenostmi dětí se situací. Soudy zohlednily i odmítnutí dětí komunikovat s matkou.

Navzdory tomu Mr. Capitan říká, že chce jiné řešení problému:

READ  Video: Skupinová diskuse "Jan Masaryk v Londýně"

„Mluvím za mě, chci řešení, kde bude možné bezpečně obnovit kontakt matky s dětmi, aby mohla vzít děti do péče.

„Je to řešení, které norské úřady nezvolily.

Paní Michelková říká, že senátorka Zitka Salánková, která se v případu léta angažuje, zvažuje odvolání proti verdiktu. Ale s ohledem na čas, který chlapci vzali své matce, je šance, že se znovu sejdou, velmi malá, říká Mr. Kapitán:

„Délku těchto aktivit považuji za příliš komplikovanou, protože životy dětí se na tak dlouhou dobu zcela mění a často takové případy snižují šance na rehabilitaci.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *