Evropský soud pro lidská práva zamítl odvolání české matky proti ztrátě rodičovských práv

Případ bratrů Michalákových, kterým je nyní 17 a 14 let, se stal v Česku velkým mediálním a politickým tématem kvůli minulým intervencím prezidenta Miloše Zemana a ministerstva zahraničí.

O bratry Davida a Denise Michellockových se v květnu 2011 postarala norská komunitní služba Bournevernet po podezření ze strany jejich mateřské školy, že byli fyzicky a sexuálně zneužíváni.

Přestože se při policejním vyšetřování nenašly žádné důkazy, jeho synové ve věku šest a tři roky byli umístěni do pěstounské péče. Norské úřady povolily paní Mychaloko omezený kontakt s chlapci.

Koncem roku 2015 jí bylo odepřeno právo se s nimi stýkat a staršího chlapce adoptovala jiná rodina.

Zdeněk Kapitán, vedoucí Úřadu pro ochranu dětí zapojených do případu, Českému rozhlasu vysvětlil, co vedlo úřady k tomu, aby nejprve odebraly děti paní Michajlovové:

Zdeněk Kapitan Foto: John Bardonek, Český rozhlas

„Když norské úřady poprvé odebraly děti z rodiny, zjistily, že jejich péče byla vážně zanedbávána, což Evropský soud pro lidská práva považuje za prokázané norskými národními úřady.

„Je podezření, že děti byly sexuálně zneužívány. A dokonce i Evropský soud pro lidská práva ve své argumentaci trval na tom, že jedním z důvodů, proč norské soudy aplikovaly a prokázaly, bylo, že matka nedokázala děti ochránit.

Norské úřady také matku kritizovaly za zveřejnění důležitých informací o případu a tvrdily, že to není v souladu se zkušenostmi dětí se situací. Soudy zohlednily i odmítnutí dětí komunikovat s matkou.

Navzdory tomu Mr. Capitan říká, že chce jiné řešení problému:

„Mluvím za mě, chci řešení, kde bude možné bezpečně obnovit kontakt matky s dětmi, aby mohla vzít děti do péče.

„Je to řešení, které norské úřady nezvolily.

Paní Michelková říká, že senátorka Zitka Salánková, která se v případu léta angažuje, zvažuje odvolání proti verdiktu. Ale s ohledem na čas, který chlapci vzali své matce, je šance, že se znovu sejdou, velmi malá, říká Mr. Kapitán:

READ  Ve věku 78 let zemřel Jiří Zitek, první Čech, který byl uveden do Síně slávy FIBA.

„Délku těchto aktivit považuji za příliš komplikovanou, protože životy dětí se na tak dlouhou dobu zcela mění a často takové případy snižují šance na rehabilitaci.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.