Evropský soud: Češi chtějí pokutovat Polsko za ignorování zákazu min Majitel

VARŠAVA, Polsko (AFP) – Nejvyšší soud Evropské unie v úterý uvedl, že Česká republika tlačí na pokutu Polsku ve výši 5 milionů eur (6 milionů dolarů) za každý den, ignoruje minulý měsíc soudní příkaz k okamžitému uzavření hnědouhelného dolu poblíž hranic dvou států.

Oznámení Evropského soudního dvora přišlo jako Polsko v rozhovorech S českou vládou urovnat letitý spor o důl Turów mimosoudně. Ve čtvrtek se v Praze očekává kolo jednání a žádost o vysokou pokutu program zkomplikuje.

Polští vůdci říkali, že rozhovory se ubírají správným směrem.

Soud na Twitteru uvedl, že jej Češi požádali o uložení pokuty ve výši 5 milionů eur denně Polsku za „okamžité zastavení“ těžby hnědého uhlí v dole Toro.

Praha uvedla, že provozování povrchového dolu v jihozápadním cípu Polska, poblíž hranic s Českou a Německou, odvádí vodu z českých vesnic v této oblasti a žalovalo Polsko u soudu EU.

21. května a Soud vydal dočasný příkaz Žádat Polsko, aby okamžitě vypnulo Turów, až do úplného verdiktu, který však může trvat několik měsíců.

Polské orgány Důl se nezastavilArgumentuje tím, že přímo napájí turowskou elektrárnu, která vyrábí asi 7% energie v zemi, kterou využívají miliony rodin a mnoho průmyslových odvětví, a že Polsko se bez ní neobejde.

Český ministr životního prostředí Richard Brabec v pondělí uvedl, že návrh dohody zaslaný Varšavě obsahuje podmínky pro odstoupení případu od soudu EU, podrobnosti však nezveřejnil.

Polsko rovněž tvrdí, že s ním není zacházeno spravedlivě, protože Česká republika a Německo provozují řadu uhelných dolů poblíž hranic Polska, aniž by docházelo ke konfliktům.

Asi 48% polské energie pochází z černého černého uhlí a 17% z měkčího a více znečišťujícího hnědého uhlí. Dalších 25% pochází z různých obnovitelných zdrojů a biopaliv a 10% pochází z plynu a jiných zdrojů.

READ  Pandořiny papíry: Jak se točí hlavy (států) - blog

Copyright 2021 Associated Press. Všechna práva vyhrazena. Tento materiál nesmí být publikován, vysílán, přepisován nebo redistribuován bez povolení.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.