Evropský parlament prohlásil Rusko za stát sponzora terorismu

Evropský parlament prohlásil Rusko za stát sponzora terorismu

BRUSEL (Reuters) – Evropský parlament ve středu označil Rusko za státního sponzora terorismu s odůvodněním, že jeho vojenské útoky na ukrajinské civilní cíle, jako je energetická infrastruktura, nemocnice, školy a kryty, porušují mezinárodní právo.

Evropští zákonodárci hlasovali pro rezoluci popisující Rusko jako státního sponzora terorismu.

Tento krok je do značné míry symbolický, protože EU nemá žádný právní rámec, který by jej podpořil. Blok přitom již uvalil na Rusko bezprecedentní sankce za jeho invazi na Ukrajinu.

Moskva na rozhodnutí Evropského parlamentu reagovala rozhořčeně.

„Navrhuji klasifikovat Evropský parlament jako sponzora pošetilosti,“ napsala v Telegramu Maria Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí.

Celkový pohled na plenární sál, kde Evropský parlament pořádá ceremonii na poctu zesnulému předsedovi Evropského parlamentu Davidu Sassolimu, ve Štrasburku ve Francii, 17. ledna 2022. REUTERS/Gonzalo Fuentes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj rozhodnutí Evropského parlamentu uvítal.

„Rusko musí být izolováno na všech úrovních a hnáno k odpovědnosti, aby ukončilo svou dlouhodobou politiku teroru na Ukrajině a ve světě,“ napsal na Twitteru.

Zelenskyj naléhal na Spojené státy a další země, aby prohlásily Rusko za státního sponzora terorismu, a obvinil jeho síly z útoků na civilisty, což Moskva popírá.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken zatím odmítá zahrnout Rusko navzdory rezolucím v obou komorách Kongresu, které ho k tomu vyzývají.

Americké ministerstvo zahraničí v současnosti označuje čtyři země – Kubu, Severní Koreu, Írán a Sýrii – jako státní sponzory terorismu, což znamená, že podléhají embargům na vývoz obrany a finančním omezením.

V Evropské unii zatím podle Evropské parlamentní výzkumné služby označily Rusko za státního sponzora terorismu parlamenty čtyř zemí: Litvy, Lotyšska, Estonska a Polska.

Další zprávy od Sabine Siebold, Marka Trevelyana, Maxe Handlera a Barta Meaghera; střih: Maren Strauss, Bernadette Baum a Nick McPhee

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *