Evropský parlament eskaluje českého předsedu vlády kvůli střetu zájmů

PRAHA (Reuters) – Evropský parlament ve čtvrtek vyzval k zastavení financování podnikatelské říše českého předsedy vlády Andreje Babiše z důvodu střetu zájmů ze strany Evropské unie.

Společnosti vůdce miliardářů patří k největším příjemcům zemědělských dotací EU, většinou plateb poskytovaných zemědělcům na jednotku půdy, ale také investiční podpory vyplácené vnitrostátními orgány a splácené z peněz EU.

Babiš říká, že převedl svá aktiva na svěřenské fondy a plní zákonné povinnosti.

Rozhodnutí sněmovny, které bylo přijato ve čtvrtek, nevedlo k žádné přímé akci. Vyzývá však exekutivu EU, Evropskou komisi, aby se znovu zabývala situací a možná dokonce zahájila opatření, která by mohla zastavit financování České republiky.

Rozhodnutí trvá na tom, že Babiš se buď vzdá ekonomického zájmu o své společnosti, nebo že by jim nemělo být poskytnuto financování z EU, nebo že český vůdce opustí politiku.

Babiš rozhodnutí odmítl a obvinil opoziční strany z používání platformy EU k dosažení svých politických cílů před říjnovými volbami.

“Jsme suverénní země. Je to politický boj a budou se konat volby a Evropský parlament se snaží volby ovlivnit,” řekl Babis na tiskové konferenci.

Strana Babes ‘ANO, která byla zraněna změnou veřejného mínění během více než roku omezení pandemie COVID-19, čelí v nadcházejících volbách dvěma opozičními skupinami velké výzvě a v průzkumech veřejného mínění se dostala na špici.

Hlavním konkurentem ANO je Pirátská strana, pro kterou europoslanec Mikolas Bexa uvedl, že střet zájmů „není jen problémem ČR, ale problémem celé Evropské unie“.

Ve středečním hlasování 505 poslanců rezoluci podpořilo, 30 bylo proti a 155 se zdrželo hlasování.

„(Evropský parlament) trvá na tom, že další vyplácení finančních prostředků, ať už z národního rozpočtu EU nebo z České republiky, společnostem ovládaným premiérem Babisem nebo členy české vlády, musí být zastaveno, dokud nebudou plně vyřešeny střety zájmů,“ usnesení řekl.

READ  Raspadori ve víru emocí s Itálií Sportovní

Babiš, čtvrtý nejbohatší člověk v zemi, od 90. let budoval svoji Agrofert Group, konglomerát pro zemědělství, chemikálie, média a další společnosti.

Agrofert toto rozhodnutí popsal jako „bezprecedentní narušení podnikatelského prostředí v České republice“.

Přezkum Evropské komise v dubnu dospěl k závěru, že Babis nadále kontroluje skupinu Agrofert prostřednictvím trustů, a tím dochází ke střetu se zájmy.

(Zpráva Jasona Hofitta a Roberta Muellera, autor Jan Lopatka, redakce Angus McSwan)

You May Also Like

About the Author: Barclay Todd

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *