Evropské země podporují čipový plán v hodnotě 45 miliard eur

Evropské země podporují čipový plán v hodnotě 45 miliard eur

Země Evropské unie ve středu schválily plán na financování výroby čipů ve výši 45 miliard eur (46,8 miliardy amerických dolarů), čímž se 27-členný blok o krok přiblížil k jeho cíli snížit závislost na amerických a asijských výrobcích.

Česká republika, která předsedá Komisi, uvedla, že vyslanci EU jednomyslně podpořili upravenou verzi návrhu Evropské komise.

Očekává se, že ministři EU se sejdou příští týden ve čtvrtek, aby schválili čipový plán, který ještě musí příští rok projednat s Evropským parlamentem, než se stane zákonem.

Foto: AFP

Exekutiva EU, která doufá, že vládní podpora pomůže bloku dosáhnout 20 % celosvětové kapacity čipů do roku 2030, přišla se svým návrhem poté, co globální nedostatek čipů a úzká místa dodavatelského řetězce zasáhly výrobce automobilů, poskytovatele zdravotní péče a telekomunikační operátory.

Podíl Evropy na výrobě čipů je 8 procent, což je pokles z 24 procent v roce 2000.

Změny, se kterými se vyslanci v návrhu výboru shodli, zahrnovaly povolení vládních dotací pro širší škálu čipů – nejen pro ty nejpokročilejší.

Dotace se budou týkat čipů, které přinášejí inovace v oblasti výpočetního výkonu, energetické účinnosti, ekologických zisků a umělé inteligence.

Z dokumentu EU vyplynulo, že země EU se snažily omezit pravomoci Evropské komise s tím, že její žádosti firmám o informace během krize by měly být přiměřené a měly by se zaměřit na bezpečnost.

V dokumentu se uvádí, že zákonodárci EU stojí před úkolem zajistit financování projektu.

Komise si přivlastnila peníze z výzkumných programů a nevyužité peníze z jiných programů, přičemž kritizovala některé země EU, že by to mohlo nespravedlivě zvýhodnit země, které již čipová zařízení mají nebo jsou již ochotny přilákat výrobce čipů.

Komentáře budou moderovány. Udržujte komentáře relevantní k článku. Komentáře obsahující vulgární nebo vulgární výrazy, osobní útoky jakéhokoli druhu nebo propagace budou odstraněny a uživateli bude zakázán přístup. Konečné rozhodnutí bude na uvážení Taipei Times.

READ  Thibaut: Tento víkend všichni pracují

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *