Evropská unie vyčleňuje 156 milionů eur na snížení zátěže nepřenosnými nemocemi – EURACTIV.com

Evropská unie vyčleňuje 156 milionů eur na snížení zátěže nepřenosnými nemocemi – EURACTIV.com

Evropská komise zahajuje iniciativu na podporu členských států při snižování zátěže Léčba nepřenosných nemocí (NCD) v Evropské unii.

Iniciativa s názvem Healthier Together bude financována 156 miliony EUR z pracovního programu EU4Health 2022 a bude pokrývat nepřenosná onemocnění, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, rakovina, chronická respirační onemocnění a cukrovka.

Podle Komise jsou nepřenosné nemoci odpovědné za 80 % celkové zátěže nemocí v Evropské unii a jsou hlavními příčinami předčasných úmrtí, kterým lze předejít.

„Naší ambicí je přeměnit některé znalosti, které jsme společně v posledních letech vyvinuli, do konkrétních akcí ve prospěch našich občanů – a snížit některé nepřijatelné zdravotní rozdíly, které vidíme v celé naší unii,“ uvedla v prohlášení komisařka pro zdraví Stella Kyriakides. tvrzení. událost Prezentace iniciativy ve středu (22. června).

„Jednou z hlavních zásad plánu je, že prevence bude vždy lepší než léčba,“ dodala.

The průvodní dokument Popisuje, jak iniciativa identifikuje účinné akce a nástroje právní a finanční podpory dostupné v pěti klíčových oblastech: kardiovaskulární onemocnění, cukrovka, chronická respirační onemocnění, duševní zdraví a neurologické poruchy a také hlavní přispěvatelé.

Komisařka ve svém projevu zdůraznila obavy, že nepřenosné nemoci ovlivňují nejen kvalitu života, ale také významně zatěžují sociální systémy a ekonomiku, u které se očekává růst.

Komise již přijala opatření, pokud jde o rakovinu, prostřednictvím plánu Evropské unie pro kontrolu rakoviny, který byl zaveden v roce 2021.

„Je to poprvé, co se zabýváme nepřenosnými nemocemi systematickým a komplexním způsobem jako v případě protirakovinného plánu,“ řekl Kyriakidis. Pochválila iniciativu určit národní a evropské priority pro prevenci nemocí a zároveň objasnit finanční nástroje, které mají země k dispozici k provádění akcí.

Tato iniciativa také navazuje na dlouhé období, kdy byly zdravotní systémy v pohotovosti během šíření pandemie COVID-19.

Zatímco infekce a hospitalizace v Evropě jsou v současnosti nízké, plné důsledky pandemie z hlediska nepřenosných nemocí nejsou dosud jasné.

READ  Zrušení monopolu VZP na zdravotní pojištění cizinců

„V nadcházejících letech uvidíme účinky COVID-19,“ řekl komisař a dodal, že mnoho diagnóz a screeningů bylo odloženo, léčba byla odložena a byly zavedeny a posíleny aktivity zaměřené na prevenci a propagaci nemocí. Úlovek.

„A samozřejmě, problémy s duševním zdravím se zvýšily,“ pokračovala.

Přesun k českému předsednictví

Náměstek ministra zdravotnictví ČR Jakob Děvoráček během prezentační akce uvedl, že iniciativa bude prioritou během příštího českého předsednictví, které začne v červenci.

Dvořáček podotkl, že by to mohlo prospět menším zemím, jako je Česká republika, která „někdy bojuje o rovný přístup ke zdravotní péči ve srovnání se zeměmi, které se tomuto typu onemocnění zabývají ve větším měřítku s lepšími finančními prostředky“.

Náměstek ministra zopakoval obavy Kyriakidise, že COVID-19 má negativní dopad na zátěž nepřenosnými nemocemi.

„Je to pro nás rozhodně obrovská priorita,“ řekl Dvořáček s tím, že k tomu, aby se všem lidem dostalo léčby, kterou potřebují, je potřeba mnohem víc, než je plánováno.

„Vidíme v řadě oblastí [like] Kardiovaskulární a onkologická onemocnění, která lidé v období pandemie neřešili s odborníky a léčbou tak, jak jsou zvyklí.“

Náměstek ministra uvedl, že doufá, že jejich předsednictví pomůže zlepšit situaci kolem nerovného přístupu k novým technologiím a léčivům.

Konkrétně u nepřenosných nemocí zdůraznil, že české předsednictví bude pořádat vědecké konference k této problematice, zejména v onkologii a jak realizovat plán Evropské unie v boji proti rakovině. Slíbili také, že se budou silně zaměřovat na duševní zdraví.

[Edited by Gerardo Fortuna/Nathalie Weatherald]

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *