Evropská unie říká, že Čína využije porážky Ruska na Ukrajině

Nejvyšší diplomat EU varoval, že Čína bude „geopoliticky těžit“ z ruské porážky na Ukrajině a že Brusel musí reagovat na globální ambice Pekingu.

Josep Borrell, nejvyšší představitel bloku pro zahraniční politiku, vyzval členské státy, aby našly „koherentní strategii“ pro jednání s Čínou, která by reagovala jak na rostoucí nacionalismus v Pekingu, tak na „zostřující se konkurenci mezi Spojenými státy a Čínou“.

„Otázka Číny je mnohem složitější než otázka Ruska,“ napsal Borrell v soukromém dopise ministrům zahraničí EU, které viděl Financial Times. Je zřejmé, že ambicí Číny je vybudovat nový světový řád s Čínou v jeho středu. . . Ruská porážka na Ukrajině kurz Číny nevykolejí. Dodal, že Číně se podaří z toho geopoliticky těžit.

Dopis byl představen jako výchozí bod dvoudenních diskusí mezi ministry zahraničí EU, které začínají v pátek, s cílem vytvořit novou politiku vůči Pekingu, o níž mají lídři EU jednat příští měsíc.

Podle lidí obeznámených s jednáním se očekává, že se stockholmské diskuse zaměří na úpravu současné strategie bloku vůči Číně s jejím tříbodovým přístupem „partner, konkurent, rival“, aby se dala větší váha té „soupeřské“. Diplomat EU řekl, že posun „vychází z pečlivé analýzy toho, co Čína dělá“.

Borrell ve svém čtvrtečním poselství také zdůraznil ochotu bloku „vážně jednat“ s Pekingem ohledně války na Ukrajině, navzdory jeho rétorické podpoře Moskvy. Řekl, že EU „vítá všechny skutečně pozitivní kroky z Číny s cílem nalézt řešení“.

Čínské vedení předložilo mírové návrhy, ale Západ byl kritizován za to, že se postavil na stranu Moskvy a nezapojil se s Kyjevem. Čínský prezident Si Ťin-pching nakonec zavolal svému ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému 14 měsíců po totální ruské invazi v únoru loňského roku, ale toto gesto bylo z velké části vnímáno jako pokus o nápravu napjatých vztahů s evropskými metropolemi.

READ  Ruský miliardář Oleg Tinkov odsuzuje „šílenou válku“ na Ukrajině | Ukrajina

Borrell v dopise napsal, že EU by se neměla snažit „blokovat rostoucí sílu rozvíjejících se zemí“, přičemž odkazoval na neochotu členských států přijmout jestřábí přístup Spojených států k Číně.

Podal také přehled strategie Evropské unie „odriskování“, kterou označil za méně riskantní než americké odtržení od Číny. Strategii poprvé představila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, když vyzvala k „novým obranným nástrojům“ pro sektory, jako jsou kvantové počítače a umělá inteligence.

Brusel by měl vzít v úvahu vliv Číny při jednání se zeměmi s nízkými příjmy, píše Borrell a varuje před očekáváním, že se tyto země postaví na jednu či druhou stranu.

Většina rozvojových zemí se zdráhala schválit západní sankce proti Rusku a Čína využila příležitosti a vylíčila se jako neagresivní mocnost, která nezahajuje války ani netlačí na ostatní země, aby přijaly ekonomická omezení vůči svým konkurentům.

„EU by si měla uvědomit, že mnoho zemí vnímá geopolitický vliv Číny jako protiváhu Západu a potažmo i Evropy,“ napsal Borrell. „Budou se snažit upevnit svůj vlastní manévrovací prostor, aniž by si vybrali strany.“

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *