Evropská centrální banka žádá banky, aby sledovaly všechny ruské zákazníky při rozšiřování sankční sítě

Evropská centrální banka žádá banky, aby sledovaly všechny ruské zákazníky při rozšiřování sankční sítě

Tři zdroje řekly agentuře Reuters, že regulační orgány Evropské unie požádaly některé banky, aby prověřily transakce všech ruských a běloruských zákazníků, včetně těch v Evropské unii, aby zajistily, že nebudou zneužiti k obcházení západních sankcí vůči Moskvě.

Pokyny orgánů dohledu Evropské centrální banky (ECB) znamenají, že desítky tisíc Rusů a Bělorusů žijících v Evropské unii čelí intenzivní kontrole ze strany svých bank, které jsou ve střehu kvůli velkým platbám a vkladům a také novým žádostem o úvěr, zdroje obeznámené s věc řečeno..

Zatímco sankce EU proti Moskvě osvobozují osoby s dočasným nebo trvalým povolením k pobytu v EU, zavádějí určitá omezení pro přístup ruských občanů k bankovním službám, včetně zamezení bankám přijímat vklady nad 100 000 eur (110 tisíc dolarů) od ruských občanů nebo subjektů.

Krok ECB staví i obyvatele EU pod přísný dohled a ztíží jim správu bankovních účtů, přičemž jeden zdroj uvedl, že někteří již ve Španělsku čelí omezením. Přichází v návaznosti na invazi Moskvy na Ukrajinu, kterou Kreml popisuje jako speciální operaci k odzbrojení a „denacifikaci“ země.

Evropská centrální banka kontroluje, zda banky, na které dohlíží, „mají zavedena nezbytná opatření k dodržování sankcí“, a to i ve vztahu k transakcím a vztahům se zákazníky, ale nevydala žádné pokyny, které by šly nad rámec pravidel EU. uvedla mluvčí centrální banky.

Tři zdroje z bank a regulačních orgánů uvedly, že některé společné kontrolní týmy Evropské centrální banky, které zahrnují zaměstnance centrální banky a národních orgánů, požádaly banky, aby zpřísnily dohled i nad obyvateli EU, pokud pocházejí z Ruska nebo Běloruska.

Dva zdroje uvedly, že ačkoli role ECB při uvalování sankcí není úlohou ECB, orgány dohledu se obávají, že bankám v bloku mohou být uloženy vysoké pokuty, pokud jejich klienti převádějí peníze jménem sankcionovaných jednotlivců.

READ  Co znamená setkání ASEAN-EU pro Benoise - Manila Bulletin

Mezi koncem února a začátkem března orgány dohledu informovaly postižené banky a poskytly jim týden na to, aby vyhověly, uvedly dva zdroje a dodaly, že je plánováno přezkoumání odpovědí. Kdy to bude hotové, nebylo hned jasné.

Jeden ze zdrojů uvedl: „Zpočátku byla opatření zaměřena na osoby s ruským občanstvím, ať už rezidenty nebo nerezidenty, a později se rozšířila na Bělorusy.“

Většina Rusů žijících v Evropské unii žije v Německu, kde je podle Eurostatu více než 230 000, následuje Španělsko s více než 81 000. Dalšími známými místy jsou Francie, Itálie, Lotyšsko, Česká republika, Rakousko a Finsko.

Údaje Eurostatu ukazují, že Bělorusové žijící v EU jsou především v Německu, Litvě a Itálii.

„Aktuální rizika“

Jeden ze zdrojů uvedl, že v jednom případě španělská banka umístila asi 8 000 ruských zákazníků, kteří nejsou na sankčním seznamu EU a kteří pobývají ve Španělsku pod dohledem.

Dodali, že veškeré nové půjčky Rusům bez španělského pobytu byly zastaveny a nejméně jedna banka nedovolí Rusům, kteří nemají trvalý pobyt ve Španělsku, otevřít si nové účty.

Čtvrtý zdroj obeznámený se situací uvedl, že italské banky také monitorují všechny účty nad 100 000 eur držené ruskými zákazníky, i když žijí v Evropské unii a nejsou na sankčním seznamu.

Na otázku, zda věřitelé posilují kontrolu ruských klientů, Španělská banka agentuře Reuters odpověděla, že jak orgány dohledu, tak banky „zavádějí nezbytné kontroly k posouzení situace a potenciálních existujících rizik“.

Italská centrální banka to odmítla komentovat.

I když postižené banky nemusí převody zastavit, tři hlavní zdroje uvedly, že by měly provést dodatečné kontroly, aby určily zdroj, místo určení a účel finančních prostředků.

Dodali, že dohlížitelé řekli bankám, aby byly mimořádně opatrné při vyřizování žádostí o úvěr od Rusů nebo Bělorusů.

READ  Nejbohatší lidé v ČR (10. října 2023)

Jeden ze zdrojů však uvedl, že nic nebrání bankám poskytnout úvěr etablovanému ruskému zákazníkovi, na kterého se nevztahují sankce. – Rappler.com

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *