Evropská centrální banka mapuje jedinou cestu vysoké inflace | Peníze

Tvůrci politik Evropské centrální banky se sejdou ve čtvrtek, protože trhy doufají v rady, kdy banka může začít zvyšovat historicky nízké úrokové sazby nebo upravit tempo nakupování dluhopisů v rámci svého masivního stimulačního programu v době pandemie. – Foto agentury Reuters

FRANKFURT, 25. ŘÍJNA – Na Evropskou centrální banku (ECB) narůstá tlak, aby reagoval na rostoucí inflaci v eurozóně, protože její protějšky v USA a Velké Británii signalizují, že jsou připraveni zasáhnout.

Tvůrci politik Evropské centrální banky se sejdou ve čtvrtek, protože trhy doufají v rady, kdy banka může začít zvyšovat historicky nízké úrokové sazby nebo upravit tempo nakupování dluhopisů v rámci svého masivního stimulačního programu v době pandemie.

Úzká místa tlačila nahoru ceny a stlačovala průmyslovou produkci v eurozóně, což poslalo tvůrce politik do lana, protože stažení stimulů ke zmáčknutí inflace hrozí dalším vykolejením hospodářského oživení.

V září ceny v eurozóně meziročně vzrostly o 3,4 procenta, což je 13leté maximum způsobené náklady na energii, a výrazně nad 2procentním cílem banky.

Nedostatek materiálů spojených s pandemií zároveň zastavil hospodářské oživení v některých částech eurozóny.

Podle průzkumu IHS Markit zveřejněného minulý týden byl podnikatelský sentiment v eurozóně v říjnu na nejnižší úrovni od dubna, přičemž v evropském silném Německu a životně důležitém automobilovém sektoru byl pocit obzvláště nízký.

Prezidentka ECB Christine Lagardeová však uvedla, že ECB nebude „přehnaně reagovat“ na to, co ekonomové ECB považují za „dočasnou“ inflaci poháněnou jednorázovými pandemickými efekty.

‚Blížící se‘

Na konci září se šéfové největších světových centrálních bank sešli na summitu měnové politiky Evropské centrální banky, aby diskutovali o problémech, kterým čelí.

V panelové diskusi s Lagardem a kolegy z Velké Británie a Japonska předseda Federální rezervy Jerome Powell řekl, že americká centrální banka je „blízko“ plnění svých cílů, aby mohla zahájit ukončení svého stimulačního programu.

Členové jeho výboru pro tvorbu politik také očekávají, že Fed začne zvyšovat úrokové sazby na konci roku 2022 – což je perspektiva, která se v Evropské centrální bance teprve formálně zhmotní, protože střednědobý výhled inflace banky zůstává pod jejím cílem.

READ  Proč byste měli zrušit fotbalové soutěže a navštívit Česko, když se obnoví cestování

Guvernér Bank of England Andrew Bailey v polovině října řekl, že jeho instituce „musí jednat“ proti inflaci, což zvyšuje očekávání pro budoucí zvyšování sazeb.

Ostatní centrální banky v rámci Evropské unie reagovaly na zvýšení cen agresivně.

Polská centrální banka zvýšila úrokové sazby na začátku října poprvé za téměř deset let, zatímco její český protějšek v září prudce zvýšil sazby, aby ochladil prudce rostoucí inflaci.

Pane Zain

Ekonom Oddo Bruno Cavallier uvedl, že navzdory určitým neshodám mezi členy správní rady zněla ECB „fantasticky“.

V dopise, který minulý týden oznámil svou rezignaci kolegům, prezident Bundesbank Jens Weidmann a prominentní zastánce přísné měnové politiky uvedli, že pro strategii ECB bude „klíčové“ „mít na paměti budoucí inflační rizika“.

Isabelle Schnabel, členka Výkonné rady Evropské centrální banky, na začátku tohoto měsíce uvedla, že tlak na růst cen „se v průběhu příštího roku do značné míry rozptýlí“.

Evropská centrální banka dlouhodobě udržuje úrokové sazby na historických minimech, včetně záporné sazby bankovních vkladů, což znamená, že věřitelé platí za zastavení přebytečné hotovosti ECB.

Vzhledem k tomu, že trhy oceňují mírné zvýšení cen v roce 2022, analytici ING pochybují, že k prvnímu zvýšení dojde „před koncem roku 2023“.

Pětadvacetičlenná rada guvernérů Evropské centrální banky ponechala úrokové sazby beze změny, ale na svém posledním zasedání v září ustoupila od svého plánu nákupu dluhopisů.

Program pandemického nouzového nákupu (PEPP) ve výši 1,85 bilionu EUR (2,15 bilionu USD) je hlavním protikrizovým nástrojem Evropské centrální banky a jeho cílem je udržet nízké výpůjční náklady za účelem stimulace hospodářského růstu.

Očekává se, že platnost plánu skončí v březnu, ale mezi hlídacími psy a tvůrci politik centrální banky se vkrádají nápady, jak upravit stávající plány tak, aby si udržely podporu.

READ  Mohlo by to být horší než fanoušci West Hamu, mohli bychom být Tottenham nebo Everton

Prezident francouzské centrální banky Francois Villeroy de Gallo na začátku tohoto měsíce řekl, že „flexibilita“ byla úspěchem pandemického programu. – France Press agency

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.