Evropa stojí stranou, když se USA snaží zastavit rusko-ukrajinskou válku

Vojáci americké armády stojí ve formaci během společného vojenského taktického cvičení Blowback 2016 s bulharskou armádou na vojenské základně Novo Selo dne 11. dubna 2016.

NIKOLAY DOYCHINOV | AFP | Getty Images

Vzhledem k tomu, že krizová jednání mezi představiteli USA, Ruska a NATO pokračují, Evropa viditelně chyběla v mnoha posledních vyjednáváních, jejichž cílem bylo zabránit tomu, aby se napětí mezi Ruskem a Ukrajinou přelilo do konfliktu.

Západní spojenci se připravují na určitý druh vojenské konfrontace, přičemž NATO uvádí do pohotovosti více sil a snaží se posílit východní Evropu více loděmi a stíhačkami. Americké ministerstvo obrany mezitím v pondělí uvedlo, že zhruba 8500 amerických vojáků je ve zvýšené pohotovosti a čeká na rozkazy k nasazení do regionu v případě, že Rusko napadne Ukrajinu.

Někteří analytici se domnívají, že Evropa byla „odsunuta na vedlejší kolej“, jak Emre Peker a Alex Brideau z Eurasia Group charakterizovali nedostatek rozhodující role bloku v rozhovorech.

„EU nedokázala jednoznačně čelit ruskému rally za agresivní strategickou pozici proti Ukrajině a boji o to v budoucnu. To odsune Brusel k diskuzi na vedlejší kolej jako na budoucnost bezpečnostní architektury Evropy USA a Ruska,“ poznamenali. v Pondělí.

Několik evropských úředníků si stěžovalo, že EU byla během diskusí o Ukrajině mezi americkými a ruskými představiteli odsouvána na vedlejší kolej; Ukrajina si také stěžovala, že byla také vynechána z rozhovorů, ve kterých je ústředním tématem a zájmem.

Ale součástí potíží Evropské unie, pokud jde o jednání s jejím válečným sousedem Ruskem, je to, že uvnitř bloku panuje rozpor v tom, jak jednat s Moskvou. Některé země zaujímají k Rusku holubičí postoj (jako Francie a Německo), zatímco jiné, jako ty ve východní Evropě nebo ty, které bývaly součástí Sovětského svazu jako Pobaltí, jsou jestřábí.

Kromě toho se EU u velké části (kolem 40 %) svých dodávek zemního plynu až trapně spoléhá na Rusko, což znamená, že Rusko může tento zdroj využívat, zejména v zimě, ve svůj vlastní prospěch. Zejména Německo je ve složité situaci, protože plynovod Nord Stream 2, který ještě není schválen, bude přepravovat plyn přímo do Německa a je navržen tak, aby zvýšil dodávky ruského plynu na kontinent.

READ  Francie propustila muže zadrženého pro podezření z napojení na Chášukdžího

Další částí problému je, že v EU nepanuje shoda ohledně budoucího bezpečnostního prostředí. Některé země, jako je Francie, prosazují větší strategickou autonomii od USA a NATO, zatímco jiným (opět ty ve východní Evropě a Pobaltí, kde jsou jednotky NATO prostorem) více vyhovuje zůstat pod záštitou vojenské aliance.

Evropa nebude jednat, „pokud nedojde k invazi“

„Bez invaze se Evropa nemůže a ani nebude mobilizovat,“ varují analytici Eurasia Group a předpovídají, že EU „bude bojovat o překlenutí vnitřních propastí mezi ruskými jestřáby a holubicemi kvůli napětí na Ukrajině.“

„Tato dynamika vloží další hřebík do rakve obranné integrace EU a umocní rozdělení bloku na proamerické a víceevropské tábory v oblasti bezpečnosti,“ poznamenali Peker a Brideau, čímž v podstatě znamená, že „rozhovory mezi USA a Ruskem rozhodnou o budoucnost evropské bezpečnostní architektury, kterou se EU bude řídit.“

Krizová jednání mezi západními představiteli a Ruskem probíhají již několik týdnů a navazují na vysoce sledované diskuse mezi americkým prezidentem Joem Bidenem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem.

Obavy z chování Ruska na Ukrajině vzrostly se zprávami, že má na různé pozice podél své hranice s Ukrajinou nasměrovat asi 100 000 vojáků a vojenské techniky. Objevily se také zprávy od tajných služeb, že plánuje invazi.

Rusko tyto zprávy opakovaně popřelo.

V rozhovorech s USA a NATO Rusko hledalo právní ujištění, že Ukrajině nebude nikdy umožněno vstoupit do NATO, protože Putin se snaží zastavit jakoukoli expanzi vojenské organizace na východ a tlačí NATO, aby upustilo od nasazení ve východní Evropě a Pobaltí. USA a NATO zatím takové požadavky mimo jiné odmítají.

Vzhledem k tomu, že Ukrajina není členem NATO, vojenská aliance není povinna ji bránit, čímž je otázka vyřešena jak daleko jsou USA a EU ochotny zajít na obranu země — takové, které aspiruje na členství v EU i NATO. Rusko se těmto aspiracím vehementně brání.

Zatímco USA, Evropa a NATO o Rusku tvrdě mluvily a slibovaly „masivní důsledky“, jak řekl v neděli americký státní tajemník Antony Blinken, pokud Rusko skutečně provede invazi, zatím to vypadá, že by došlo k dalším sankcím vůči klíčovým ruským sektorům. primární reakce mezinárodního společenství.

Zatímco USA a Velká Británie poslaly na Ukrajinu vojenské vybavení, aby se jí pomohly bránit, reakce zemí EU byla více nuance – Německo odmítlo poskytnout Ukrajině přímou vojenskou podporu.t a údajně zablokoval Estonsku posílání německých zbraní na Ukrajinu.

NATO samo posilovalo své vojenské schopnosti ve východní Evropě tím, že uvedlo své síly do pohotovosti a rozmístilo do oblasti více lodí a stíhaček. Některé evropské země, včetně Španělska, Dánska a Nizozemska, oznámily svůj záměr vyslat vojenskou techniku ​​na posílení obranných schopností NATO.

Mariana, 52, marketingová výzkumnice, která poslední dva roky byla dobrovolnicí v jednotce Kyjevské územní obrany, trénuje v sobotu v lese 22. ledna 2022 v Kyjevě na Ukrajině.

Sean Gallup | Getty Images

Kreml v pondělí obvinil USA a jejich spojence z eskalace napětí mezi Východem a Západem tím, že oznámil plány na posílení sil NATO a rozhodnutí USA evakuovat rodiny diplomatů ze své ambasády na Ukrajině.

Evropa se připravuje na konflikt

EU v pondělí uvedla, že bude i nadále stát na straně Ukrajiny a navzdory přípravám na konflikt diplomaté v Evropě nadále prosazují mír.

Tento týden v regionu pokračovala vlna diplomatických jednání, v pondělí se sešla Rada EU pro zahraniční věci a generální tajemník NATO Jens Stoltenberg jednal s ministry zahraničí Finska a Švédska.

V pondělí odpoledne Biden uspořádal videohovor s řadou evropských vůdců a šéfem NATO Stoltenbergem.

Evropská komise v prohlášení uvedla, že schůzka „je zaměřena na koordinaci kolektivní reakce na agresivní chování Ruska vůči Ukrajině. Lídři sdíleli hodnocení vyhodnocení situace. Přáli si, aby seriózní diplomacie uspěla, ale provádějí přípravy. pro všechny možnosti.“

Dodalo, že „pracuje na široké škále sektorových a individuálních sankcí v případě další vojenské agrese Ruska proti Ukrajině“, stejně jako spolupracuje se státy EU a spojenci na připravenosti, od energetiky po kybernetickou bezpečnost.

V pondělí EU oznámila nový balíček finanční pomoci pro Ukrajinu ve výši 1,2 miliardy eur (1,36 miliardy dolarů) ve formě balíčku nouzové finanční pomoci a 120 milionů eur v podobě dodatečných grantů. Předsedkyně Evropské komise Von der Leyenová uvedla, že cílem pomoci je pomoci Ukrajině „řešit její finanční potřeby v důsledku konfliktu“ a dodal: „Ještě jednou jasně: Ukrajina je svobodná a suverénní země. Dělá svá vlastní rozhodnutí. EU bude i nadále stát po jeho boku.“

Evropští lídři také chtějí tento týden zkusit sblížit Rusko a Ukrajinu s politickými poradci z Rusko, Ukrajina, Francie a Německo uspořádají v Paříži rozhovory o východní Ukrajině o „formátu Normandie“. v úterý nebo ve středu.

Taková jednání v minulosti vedla k takzvaným „minským dohodám“ – mírovým dohodám k zastavení probíhajícího konfliktu nižší úrovně na východní Ukrajině – ale dohody nezastavily pokračující potyčky a některé boje v oblasti Donbasu mezi proruskými separatisty. a ukrajinské jednotky a obě strany obvinily tu druhou z porušování dohod.

Proto se příliš neočekává, že jednání o Normandii budou plodná. Timothy Ash, hlavní suverénní stratég rozvíjejících se trhů ve společnosti Bluebay Asset Management, řekl, že „zájem o procesy v Normandii a Minsku je mrtvý“, přičemž Moskva v mírových rozhovorech ukázala, že to, co řekl, bylo „nulové“.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.