Evropa potřebuje do roku 2050 zelené investice ve výši 10 bilionů eur na transformaci energetického systému

Evropa potřebuje do roku 2050 zelené investice ve výši 10 bilionů eur na transformaci energetického systému

Podle Goldman Sachs potřebuje Evropa do roku 2050 kumulativní investice do zelené infrastruktury ve výši 10 bilionů eur (10,17 bilionu dolarů), aby transformovala svůj energetický systém a splnila své ambice s nulovými emisemi uhlíku.

Americká investiční banka ve zprávě uvedla, že tlak na investice do energetické infrastruktury ve Spojeném království a v evropském bloku 27 států představuje průměrnou roční příležitost ve výši 350 miliard eur v příštích 28 letech.

Celková částka 10 bilionů eur, která by se do roku 2030 rovnala přibližně 2 procentům evropského HDP, se „soustředí pouze na dodatečné investice do infrastruktury a nezahrnuje výdaje na údržbu a další konečné využití“. [capital expenditure]Řekli to analytici Goldman Sachs.

Zelené investice mohou Evropě pomoci posílit její energetickou nezávislost tváří v tvář rusko-ukrajinské krizi, aniž by byly ohroženy její cíle v oblasti změny klimatu.

Zlevní energii v celém regionu, vytvoří místní pracovní místa v klíčových oblastech čisté inovace a zlepší veřejnou platební bilanci a bezpečnost dodávek.

Model investiční banky odhaduje podstatné snížení míry energetické závislosti regionu, ze současných asi 58 procent na 50 procent do roku 2030, asi 30 procent do roku 2040 a asi 15 procent do roku 2050.

„Odhadujeme, že pokles čistého dovozu energie o téměř 10 bilionů eur by mohl být kompenzován do roku 2050, což je dost na pokrytí všech potřebných investic do infrastruktury, a to i přes deset let pryč,“ uvádí zpráva Goldman.

„Efektivní financování a spolehlivé regulační prostředí jsou klíčem k překlenutí této časové mezery.“

A Evropa, která je silně závislá na ruské ropě a plynu, je ve sporu s Moskvou kvůli její vojenské ofenzivě na Ukrajině.

Evropská unie spoléhala na to, že loni Rusko pokryje asi 40 procent svých potřeb plynu a více než čtvrtinu svých potřeb dovážené ropy.

READ  Tottenham a Everton jsou mezi kandidáty na hvězdu italské Serie A zmateni posledním podpisem

Blok obvinil Rusko z využívání energie jako zbraně a souhlasil se sankcemi, které by do konce letošního roku snížily asi 90 procent ruského dovozu ropy do Evropské unie.

Region také čelí možnosti, že Rusko zcela přeruší dodávky plynu z bloku v reakci na několik kol odvetných sankcí proti Moskvě.

Evropské země budou čelit akutní energetické krizi, pokud Rusko přeruší dodávky plynu, a jejich ekonomiky se podle Mezinárodního měnového fondu v různé míře sníží.

Mezinárodní měnový fond minulý týden uvedl, že nejhůře postižené země střední a východní Evropy – Maďarsko, Slovensko a Česká republika – by mohly zaznamenat pokles HDP až o 6 procent při nedostatku plynu ve výši až 40 procent běžné spotřeby.

Zastavení dodávek ruského plynu do Evropské unie pravděpodobně sníží HDP bloku do 1.5 procent, pokud bude příští zima krutá a region nepřijme preventivní opatření k úspoře energie, uvedla agentura Bloomberg s odkazem na návrh dokumentu EU.

Newswire uvedl, že pokud by byla zima normální, HDP EU by klesl o 0,6 procenta až 1 procento.

Goldman Sachs uvedla, že zatímco energetická nezávislost Evropy se má dramaticky zlepšit, jak pokračují zelené investice, region bude pravděpodobně stále muset dovážet asi 15 procent svých celkových energetických potřeb, což představuje fosilní paliva používaná jako vstupní surovina a asi polovinu zeleného množství. .. množství potřebného vodíku.

Zemní plyn zůstane nezbytnou součástí evropského energetického systému ještě dalších 20 let. Navzdory svému významu napříč odvětvími se však region posledních 15 let zdráhal podepisovat dlouhodobé smlouvy na LNG.

To vedlo k nadměrné koncentraci dovozu zemního plynu, který se do Evropy dostává potrubím.

Evropa v současnosti dováží asi 80 procent svého zemního plynu, přičemž dodávky z velké části ovládá hrstka zemí, jako je Rusko, Norsko, Alžírsko, Nigérie, Spojené státy a Katar.

READ  Česká republika hledá spojence, aby se postavila novým pravidlům EU o „zeleném“ plynu

„To již není udržitelné vzhledem k současné geopolitické situaci,“ uvedli analytici Goldman Sachs.

„Věříme, že je v zájmu Evropy podepsat nové dlouhodobé smlouvy na LNG za účelem zlepšení bezpečnosti dodávek.“

.

Banka uvedla, že obnovitelná energie zůstane jádrem přerodu evropského energetického systému, přičemž poptávka po energii se do roku 2050 více než zdvojnásobí a zelený vodík bude v dlouhodobém horizontu představovat asi 15 procent evropského energetického mixu.

Evropský energetický rozvoj by mohl být vysoce kumulativní v obecné platební bilanci regionu.

Po započtení čistého efektu dovezeného čistého technologického vybavení, jako jsou solární panely a baterie, Wall Street Bank odhaduje, že by bylo možné získat zpět asi 75 procent investic do infrastruktury, což by vedlo k čistým úsporám z dovozu ve výši 7,5 bilionu EUR.

Goldman Sachs předpovídá, že přímé náklady na energii pro průměrného spotřebitele v Evropě by mohly v dlouhodobém horizontu klesnout o 40 procent ve srovnání s úrovněmi v roce 2021 a asi o 60 procent od odhadovaného vrcholu v roce 2022.

„Zlepšení energetické účinnosti, ale také dlouhodobé smlouvy na LNG s nižšími náklady, levnější obnovitelná energie a lepší sezónní řízení prostřednictvím baterií a vodíku by mohly z dlouhodobého hlediska výrazně snížit výdaje evropských spotřebitelů za energii,“ uvedla banka.

Aktualizováno: 22. července 2022, 10:20

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *