Evakuační autobusy na cestě do Mariupolu jsou podle ukrajinského ministra zadržovány na ruském kontrolním stanovišti

Evakuační autobusy na cestě do Mariupolu jsou podle ukrajinského ministra zadržovány na ruském kontrolním stanovišti

Ukrajinský představitel ve čtvrtek uvedl, že kolona autobusů na cestě do obleženého ukrajinského města Mariupol byla zastavena na ruském kontrolním stanovišti ve Vasilievce, městě mezi Ukrajinou kontrolovaným městem Záporoží a Ruskem kontrolovaným městem Berdjansk.

„Naším posláním je otevřít humanitární koridor a pomoci lidem přežít, zejména civilistům – ženám, dětem a starým lidem,“ říká Irina Vereshuk, ukrajinská ministryně pro reintegraci dočasně okupovaných území.

„Od 12:30 (5:30 EST) opustilo Záporoží 45 autobusů směřujících do Berdjansku. Do této chvíle jsou na kontrolním stanovišti Vasilievka a Ruská federace opět nedovolila našim autobusům projet. Znovu a znovu žádáme celé mezinárodní společenství, aby zaměřilo svou pozornost a pomohlo lidem z okupovaného Mariupolu.“

Mezinárodní výbor Červeného kříže ve čtvrtek uvedl, že se připravuje na usnadnění bezpečného pátečního přechodu civilistů z Mariupolu.

Vereščuk uvedl, že ve městě zůstalo asi 100 000 lidí, kteří potřebovali okamžitou evakuaci, z více než 400 000 předválečných obyvatel.

„To znamená 100 000 žen, dětí, seniorů a lidí se zdravotním postižením, kteří potřebují naši pomoc a svět,“ řekla.

Vereshuk tvrdil, že 45 000 ukrajinských občanů bylo násilně deportováno do Ruska, což je číslo, které CNN nebyla okamžitě schopna ověřit. Ruská armáda uvedla, že do Ruska byly „evakuovány“ tisíce lidí z oblastí ovládaných separatisty a „nebezpečných oblastí“ na Ukrajině.

Místostarosta Mariupolu Sergej Orlov dnes dříve zpravodaji CNN Johnu Bermanovi řekl, že evakuačním koridorem projíždějí autobusy.

Orloff řekl, že 1 500 až 2 000 lidí bude moci evakuovat město ode dneška do zítřka.

Dodal, že ve městě probíhaly „nepřetržité pouliční bitvy“, ale ukrajinská armáda stále ovládá centrum města.

Lidé, kteří zůstali v Mariupolu, řekl, „žijí jako myši. Žijí pod zemí v krytech, krytech proti bombám pod nimi. Takže lidé dělají vše, co mohou, aby v této situaci přežili.“

Adrienne Vogt ze CNN přispěla k tomuto příspěvku.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *