Euro kleslo na dvoudekádové minimum kvůli obavám trhu z parity EUR/USD

Euro kleslo na dvoudekádové minimum kvůli obavám trhu z parity EUR/USD

Titulkem zpráv na devizovém trhu v úterý byl nepochybně masivní výprodej rizikových aktiv vůči bezpečnému americkému dolaru, protože rostoucí obavy z globální recese vedly k novému útěku do bezpečí.

Souhrn:

  • Většina masivního prodeje rizikových aktiv prudce vůči dolaru jako bezpečnému přístavu uprostřed rostoucích řečí o recesi a špatné likviditě.
  • Pár EUR/USD se blíží paritě a novému minimu za dvě dekády, protože trhy reagují na rostoucí ceny zemního plynu, což vede k rostoucím obavám z recese v eurozóně.
  • Pár GBP/USD klesl o 1,5 % a vrátil se pod úroveň 1,20. Hlavní rizikovější měny (australský dolar, novozélandský dolar a švédská koruna) během londýnské seance klesly o 1,5-2,0 %. Norská koruna se obchoduje o 3 % dolů, protože v Norsku začínají stávky v energetickém sektoru.
  • Ceny ropy Brent klesají téměř o 10 % na 102 dolarů za barel kvůli rostoucím obavám z recese.

Snad nejpozoruhodnějším pohybem byl pohyb eura, které se propadlo na dvoudekádová minima pod 1,03 amerického dolaru, což vyvolalo nové zprávy, že parita v páru EUR/USD by mohla být blízko poprvé od roku 2002. Mluví se o recesi Možná v bloku v posledních týdnech, protože ekonomická data začínají vykazovat známky zpomalování a pokračující evropská energetická krize se obrací k horšímu. Nejistota ohledně budoucích dodávek plynu z Ruska a zahájení pracovních stávek v norském ropném a plynárenském sektoru včera vyvolalo nový posun v evropské futures na zemní plyn. Například nizozemské futures na plyn TTF (obrázek 1) vzrostly minulý týden tentokrát o 30 %.

Obrázek 1: Nizozemský futures kontrakt na zemní plyn TTF [1 week] (od začátku roku)

Prudký nárůst cen zemního plynu, o kterém se investoři domnívají, že by letos mohl vážně ovlivnit ekonomickou aktivitu v eurozóně, stačil k tomu, aby se euro propadlo přes hlavní úroveň podpory kolem 1,034. To podle našeho názoru pravděpodobně zhoršilo rozsah pohybu jednotné měny směrem dolů, protože se znovu objevily obavy o schopnost ECB současně kontrolovat inflaci a kontrolovat rozšiřování spreadů výnosů evropských dluhopisů. Pondělní projev prezidenta Bundesbank Joachima Nagela nedokázal rozptýlit obavy z posledně jmenovaného.

READ  Český kulturní sektor v souladu s více než 5 miliardami Kč prostřednictvím ozdravného plánu EU - Brněnského deníku

Obrázek 2: EUR/USD (od začátku roku)

Už nějakou dobu říkáme, že si myslíme, že obavy z recese jsou poněkud přehnané, ale trhy zjevně ještě nedostaly poznámku, a dokud nedospějí k tomuto názoru, proti kterému nakonec stále nesouhlasíme, bezpečné USA dolar pravděpodobně zůstane pokusem dobrý. A i když včera patřilo Euro mezi nejhorší výsledky, zdaleka nešlo o anomálii. Mezi hlavními měnami libra klesla zpět pod úroveň 1,20 za dolar, v den, kdy Bank of England varovala, že vyhlídky pro Británii a svět jsou „chmurné“. Investoři budou pozorně sledovat projevy několika členů MPC ve druhé polovině týdne, aby naznačovali rozsah nadcházejícího zvýšení úrokových sazeb. Mezitím australské měny (australský dolar a novozélandský dolar) prudce klesly, zčásti v důsledku propadu cen ropy (o 10 % za den), zatímco norská koruna klesla asi o 3 %, když začaly stávky v USA. energetický sektor země. .

Krach ropných futures a všeobecná averze k riziku způsobená rostoucími obavami z globální recese byly špatnou zprávou pro měny rozvíjejících se trhů. Evropské měny v úterý výrazně zaostávaly, včetně polského zlotého, maďarského forintu a české koruny, které všechny klesly o 2–3 %. Jak jsme zmínili na začátku týdne, volatilita na trzích je nyní poháněna především obavami z recese, a dokud tyto obavy nezačnou ustupovat, rizikovější měny pravděpodobně zůstanou křehké na úkor bezpečných přístavů, zejména USA. dolar.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *