Euro 2020: Jak Skotsko otevřelo své evropské mistrovství poté, co v Hampdenu prohralo s Českou republikou 2: 0

Patrick Čech vede v Hampdenu první gól České republiky proti Skotsku.
Patrick Čech vede v Hampdenu první gól České republiky proti Skotsku.

Uprostřed návalu vzrušení v Glasgow zasáhl dominantní český útočník obě strany první poloviny, aby svou zemi předběhl před skupinu a nechal tartanskou armádu ve stavu deflace.

Trenér skotského národního týmu Steve Clark nyní čelí některým zásadním rozhodnutím v pátečním zápase skupiny B proti dlouholetým soupeřům s Anglií ve Wembley. Češi zůstanou v Hampdenu, aby čelili Chorvatsku, a posílí se účinným a klinickým projevem proti Skotům.

Schickova hlavička otevřela skóre blízko přestávky, ale jeho druhá, skvělá střela z 50 yardů přes skotského brankáře Davida Marshalla, byla uchazečem o branku mistrovství.

Účast Do našeho denního zpravodaje

zprávy Prořízněte hluk

Kreativita ze Skotska často chyběla. Český tým dominoval ve středním pásmu a zasloužil si vítězství. Ve skotských snahách nebyl nedostatek skotského úsilí, ale větší kvalita.

Vrhli se do druhé branky, když pronásledovali ekvalizér a nedokázali správně dosáhnout svých soupeřů po bocích. Změnit to pro Anglii je Clarkova výzva.

Celý národ samozřejmě čekal více než dvě desetiletí, než se Skotsko vrátí na hlavní mezinárodní scénu. Celých 23 let od chvíle, kdy byla strana Craiga Browna vyřazena ze St-Etienne poté, co 23. června 1998 odehrál na mistrovství světa v Maroku 3: 0, se zdálo být vhodné, že tento zápas hostuje Hampden.

Je to celých 25 let od posledního vystoupení Skotska na evropském šampionátu, takže zbylo jen velmi málo času. Globální pandemie nezastaví armádu Tartanu, i když na Zemi žije méně než 10 000 lidí. Miliony se účastnily očekávání fanouškovských zón, barů, ulic a obývacích pokojů.

Shake dává 2: 0 střelou z dálky.

Jednou z jeho priorit bylo fyzicky se vyrovnat dvěma českým týmům a vypořádat se s jejich leteckou hrozbou, zejména na standardech. Čech a záložníci Tomáš Sosek a Alex Krall a obránci Thomas Kallas a Ondrej Silostka překročili šest stop dlouhou bariéru a představovali hrozbu, která Clarka znepokojovala.

Přidání hráčů jako Stuart Armstrong a Ryan Christie do základní sestavy naznačilo plán, jak posunout tým dopředu. To by jistě oslovilo místní podporu, která navzdory omezenému počtu vydávala ohlušující zvuky, když se týmy objevily. Vysílání v čase od Ano, pane, umím tančit Prostřednictvím opálení trochu pomohl.

John McGinn byl dlouho idolem tartanové armády a byl prvním pokusem o branku, který v úvodních okamžicích zachránil z ostrého úhlu. Byl to aktivní start na obou stranách. Marshall udělal vynikající zákrok nízko napravo, aby zastavil Shakeovu střelu ze 16. minuty.

David Marshall po kontrolním kopu padá do sítě.

Pak přišel prudký skotský tah iniciovaný Scottem McTominayem, kdy míč prošel Armstrongem a Andy Robertsonem, než se odrazil útočník Lyndon Dykes.

Pohled na křídla Stephena O’Donnella, jak drží Christieho zpět poté, co náskok keltského útočníka eliminoval dva protivníky, nešel dobře, ale Clarke by v tom okamžiku fandil. Jaroslav Silhavi, jeho protějšek, se usadil v umělecké oblasti.

Vyšetřování pokračovalo. V 31. minutě Christie inkasoval hlavičku z vhazování a nastříkal míč na Robertsona. Kapitán sám vstoupil do české šestnáctky a prudkou střelou zasáhl břevno konečky prstů brankáře Tomáše Vaclic.

Když se Skotsko nepodařilo konvertovat, když byla na vzestupu, ocitla se potrestána. Možná se to očekávalo.

Byl to dokonalý konec první poloviny Silhavy a pochopitelně vedl k klidné atmosféře kolem Hampdenu během mezidobí. Útočník Southamptonu Che Adams zaujal místo Christie ve druhé polovině a Skotsko to muselo trochu vnutit.

Nebezpečí, že se nechají odhalit, bylo ilustrováno, když Schick a Vladimir Darida zasáhli Marshallovy dlaně síťovým úsilím do 60 sekund od restartu.

Na opačném konci zasáhl Jack Hendry břevno poté, co Vaclic odrazil centr a o několik vteřin později se brankář zoufale stáhl, aby odstranil chybu od své centrální obrany Thomase Callasa.

Když však Skotsko honilo zápas, mezery v zádech byly nevyhnutelné. Ambiciózní střela Hendryho byla blokována v polovině české poloviny a Schick si vysloužil odraz. Jeho odvážný lob debutoval téměř na půli cesty přes Marshalla a do sítě, aby účinně potlačil naděje na návrat.

Byl to skvělý konec pro vynikajícího hráče ve hře, i když byly položeny otázky ohledně vysokého postavení brankáře. Ti, kteří měli tmavě modrou barvu, vypadali opile.

Když v 66. minutě přistála improvizovaná příležitost na Dykesovi, jeho střelu levou nohou zastavila natažená pravá noha Vaclic. Pozdní ve hře náhradník James Forrest skvěle postoupil kolem dvou obránců před dalším blokem, tentokrát od Ondreja Celustky.

Prostřednictvím systému PA Hampden proběhlo několik volání, aby si každý udržoval masky v souladu s pokyny Covid. Po pravdě řečeno, tartanská armáda mohla uvítat celoobličejový závoj, který jim zabránil vidět více bolesti.

Skotsko (3-5-2): Marshall. Hendry (McGregor 67), Hanley, Cooper; O’Donnell (Forrest 79), Armstrong (Fraser 67), McTominay, McGinn, Robertson; Christie (Adams 46), hráze (Nisbet 79).

Zpráva od editora: Děkujeme za přečtení tohoto článku. Spoléháme na vaši podporu více než kdy jindy, protože změna spotřebitelských návyků vyvolaná koronavirem ovlivňuje naše inzerenty. Pokud jste to ještě neudělali, zvažte podporu našeho sportovního pokrytí digitálním sportovním předplatným.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *